TVN24 | Polska

"Plan dla gospodarki" ruchu Polska 2050. Hołownia: radykalnie uprościmy, ale też obniżymy podatki

TVN24 | Polska

Autor:
js
Źródło:
TVN24, PAP
Hołownia o "planie dla gospodarki": to fundament tego, jak dzisiaj powinniśmy poukładać nasze relacje z gospodarką
Hołownia o "planie dla gospodarki": to fundament tego, jak dzisiaj powinniśmy poukładać nasze relacje z gospodarkąTVN24
wideo 2/3
TVN24Hołownia o "planie dla gospodarki": to fundament tego, jak dzisiaj powinniśmy poukładać nasze relacje z gospodarką

Szymon Hołownia przedstawił w sobotę "Plan dla gospodarki" ruchu Polska 2050. - Nie tylko radykalnie uprościmy podatki, ale je też konkretnie obniżymy. Stawkę VAT do 20 i do 7 procent - zapowiedział. Mówił również między innymi o wprowadzeniu "karniaków", czyli odszkodowania od państwa za przekroczenie czasu rozpatrywania spraw obywateli.

Hołownia zabrał głos podczas Forum Ruchu Polska 2050 w Warszawie. - PiS przyniósł nam skandynawskie ceny, a my chcemy skandynawskiej jakości życia – mówił lider Polski 2050. - Chcemy i musimy ruszyć do odbudowy zgliszcz, które zostawia nam PiS. Te czasy wymagają silnej gospodarki, silnego i odważnego przywództwa i długofalowej wizji. My wiemy, jak to zrobić - przekonywał Hołownia.

 - Obiecujemy bezpieczeństwo dla przedsiębiorców. Polityka gospodarcza musi być wolna od chaosu i przypadkowości – podkreślał. - To mali i średni przedsiębiorcy najboleśniej doświadczają ciągłych zmian legislacyjnych i są pozbawieni wsparcia. Oni zasługują na sprawiedliwość i przewidywalność - dodał polityk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Hołownia o odszkodowaniu za nieterminowe rozpatrywanie spraw obywateli

- Wprowadzimy "karniaki", czyli odszkodowanie od państwa za przekroczenie czasu rozpatrywania naszych, obywateli spraw - zapowiedział Hołownia. - Obiecujemy przewidywalność, czyli gwarancję, że kluczowe zmiany, w tym wszelkie zmiany w systemie podatkowym będą kończyć proces legislacyjny najpóźniej  do czerwca roku poprzedzającego zmianę - mówił.

Lider ruchu Polska 2050: obniżymy podatki

Lider Polski 2050 ocenił, że "polski system podatkowy jest trudny do zrozumienia nawet dla księgowych z habilitacją". - Zamiast dzisiejszego chaosu proponujemy jednolitą daninę, czyli uproszczenie poboru i rozliczeń podatkowych, znaczącą redukcję baz podatkowych, progów, stawek i ulg dla różnych kontraktów pracy, za wyłączeniem działalności gospodarczej - zadeklarował Hołownia.

- Każdy będzie mógł samodzielnie, w prosty sposób obliczyć, ile podatku, ile składek zapłaci w jednolitej daninie - zapowiedział. - Nie tylko radykalnie uprościmy podatki, ale je też konkretnie obniżymy. Stawkę VAT do 20 i do 7 procent - dodał.

Hołownia: zwiększymy udział samorządów w PIT i CIT

Według Hołowni do samorządów powinno trafiać przynajmniej 3 procent podatku VAT. - Zwiększymy udział samorządów w PIT i CIT, a do ustaw o samorządach wpiszemy obowiązek rekompensowania strat ponoszonych przez samorządy w wyniku zmian dokonywanych przez władze centralne" - podkreślił.

Lider Polski 2050 zapowiedział, że jego ugrupowanie chce skończyć z tak zwanymi umowami śmieciowymi. - Raz na zawsze przyjmujemy zasadę, że - niezależnie od nazwy - umowa konstruująca stosunek pracy jest umową o pracę w świetle prawa - mówił. Jak dodał, szczególnie w państwowych instytucjach powinno się zakończyć z "wypychaniem pracowników na samozatrudnienie czy umowy cywilno-prawne wbrew ich woli". Hołownia podkreślił, że Polska powinna Polaków zachęcać do pracy. - Przesuwanie suwaka wieku emerytalnego raz w górę, raz w dół, to jest prosta droga donikąd - ocenił. - W naszym planie osoby, które zdecydują się na późniejsze przejście na emeryturę, z dniem zakończenia aktywności zawodowej otrzymają wszystkie utracone 13. emerytury - zadeklarował.

Autor:js

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości