Wiceministra kultury: wszystko się wydarzy zgodnie z prawem, krok po kroku

Źródło:
TVN24
Scheuring-Wielgus: od wczoraj oglądamy kulminację patologii w telewizji publicznej
Scheuring-Wielgus: od wczoraj oglądamy kulminację patologii w telewizji publicznejTVN24
wideo 2/5
Scheuring-Wielgus: od wczoraj oglądamy kulminację patologii w telewizji publicznejTVN24

Od wczoraj oglądamy kulminację patologii w telewizji publicznej - komentowała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka Lewicy w rozmowie mówiła o zmianach w mediach publicznych.

Gościem Konrada Piaseckiego w środę była wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Pytana była o przyjętą wczoraj przez Sejm uchwałę w sprawie "przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej".

- Sejmowa uchwała, którą wczoraj przegłosowaliśmy, jest symbolem, pokazaniem tego, co się przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w mediach publicznych wydarzyło, ale również jest drogowskazem dla rządu, co powinno się wydarzyć w kwestii mediów publicznych - wyjaśniła.

Jak zapewniła, resort kultury i członkowie rządu są "przygotowani do tego, w jaki sposób" dokonać zmian w mediach publicznych. - Na pewno nie będzie to sytuacja, że będziemy łamali prawo, tak jak robiło to Prawo i Sprawiedliwość. Nie chcemy wprowadzać metod PiS-bis, wszystko będzie zgodnie z prawem - mówiła.

- To wszystko się wydarzy zgodnie z prawem, krok po kroku. W uchwale mówimy o bardzo ważnej rzeczy, ustawie, która wprowadziła organ niekonstytucyjny, Radę Mediów Narodowych. Od ustawy, nad którą głosowaliśmy w 2016 roku, ja byłam wtedy przeciw, rozpoczęła się cała demolka w mediach publicznych. Wszystkie decyzje, które wtedy zapadały od 2016 roku, są niekonstytucyjne i bezprawne - zaznaczyła.

Scheuring-Wielgus o zmianach w mediach publicznych: wszystko się wydarzy zgodnie z prawem, krok po kroku
Scheuring-Wielgus o zmianach w mediach publicznych: wszystko się wydarzy zgodnie z prawem, krok po krokuTVN24

Dopytywana, czy jest przekonana, że istnieje koncepcja na to, by wprowadzić zmiany w mediach publicznych, wiceministra odparła, że "jest kilka koncepcji, kilka scenariuszy, które będą realizowane w zależności od tego, którym scenariuszem rozpoczniemy".

- Nad całą koncepcją i odpowiedzialnym za to w ministerstwie jest (minister kultury - red.) Bartłomiej Sienkiewicz. Ma oczywiście wsparcie nas, wiceministrów. To się wszystko wydarzy, prędzej czy później. Nie mogę powiedzieć kiedy, bo nie chcę zdradzać planów, natomiast to się wydarzy - zapewniała.

Odnosząc się do obietnicy Donalda Tuska z kampanii wyborczej o zmianach w telewizji rządowej w ciągu doby od przejęcia władzy, zwracała uwagę, że Lewica "mówiła jasno i wyraźnie, że zmiany trzeba wprowadzić, że nie da ich się zrobić w 24 godziny".

Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie z Konradem PiaseckimTVN24

Scheuring-Wielgus: od wczoraj oglądamy kulminację patologii w telewizji publicznej

W tym kontekście posłanka mówiła o ostatnich wydarzeniach w budynkach telewizji rządowej, w których politycy PiS przez całą noc bronili swojej propagandy u boku dziennikarzy tej telewizji.

- To, co się dzieje od tego tygodnia w kwestii mediów publicznych, to, co oglądamy od wczoraj, te obrazki, które pokazujemy, są dodatkowym argumentem do tego, żeby te zmiany, które chcemy wprowadzić, żeby je wprowadzić, są dodatkowymi argumentami do tego, żeby pokazać, że jest łamane prawo - mówiła.

Scheuring-Wielgus oceniła, że "oglądamy od wczoraj kulminację patologii w telewizji publicznej". - Widzimy cyrk, który nie jest cyrkiem Monty Pythona, z którego możemy się śmiać, oglądając kolejne odcinki, tylko jest nam pokazywane coś, co w zasadzie wydarza się tylko w państwach, gdzie rządzi jakiś autokrata - mówiła.

Podkreślała tu, że 109 posłów PiS "zamiast być na głosowaniu i wykonywać swój mandat poselski, do czego po prostu są zobligowani, wchodzi nie do programu telewizyjnego telewizji publicznej, tylko wchodzi na teren telewizji publicznej po to, żeby tam siedzieć". Oceniła, że to "totalna kompromitacja".

CZYTAJ WIĘCEJ: Kaczyński bronił propagandy do rana. Noc polityków PiS w siedzibie TVP

Politycy PiS spędzili noc w siedzibie TVP
Politycy PiS spędzili noc w siedzibie TVPTVN24

"Ostateczność"

Pytana, czy wobec wspólnego protestu pracowników telewizji rządowej oraz polityków PiS wyobraża sobie scenariusz metod siłowych, wiceminister odparła, że "to oczywiście ostateczność".

- Funkcjonariusze polityczni, którzy teraz koczują w telewizji publicznej, marzą o sytuacji, że będą wyciągani za fraki i będą mogli protestować i pokazywać, że są siłą wyciągani z telewizji. My nie chcemy tak robić. To, jak powiedziałam, jest ostateczność - zaznaczyła.

Dopytywana, czy jest to ostateczność rzeczywiście brana pod uwagę, Scheuring-Wielgus uściśliła, że "scenariuszy jest kilka i w ostateczności trzeba być może będzie tak zrobić".

- Zwrócę uwagę na to, co robił Macierewicz jeszcze niedawno. On również czekał na moment, żeby być wyprowadzony siłą. Skończyło się, jak się skończyło, w końcu po prostu odstawił te zabawki i wyszedł z komisji, którą prowadził - przypomniała, nawiązując do likwidacji podkomisji smoleńskiej prowadzonej przez Antoniego Macierewicza.

"Nie będzie to rewolucja, a ewolucja"

Scheuring-Wielgus w rozmowie mówiła także o finansowaniu mediów publicznych. - Donald Tuk zapowiedział, że nie będzie finansowania mediów publicznych w przyszłym budżecie. My chcemy, żeby w którymś momencie finansowanie przyszło, ale ono musi być wtedy, kiedy do telewizji publicznej będzie zaufanie ze strony widzów - tłumaczyła.

Przypomniała przy tym, że Najwyższa Izba Kontroli złożyła dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw związanych z funkcjonowaniem TVP. - Dzieje się dużo różnych rzeczy i scenariusz, który zostanie wybrany przez Bartłomieja Sienkiewicza, będzie scenariuszem, który będzie odpowiadał na te wszystkie sytuacje, o których teraz tutaj rozmawiamy - podsumowała.

Pytana o to, czy ma poczucie, że w ministerstwie kultury musi nastąpić rewolucja w finansowaniu, wiceminister uściśliła, że w resorcie odpowiada za Departament Mecenatu Państwa i Departament Funduszy Unijnych. - Jest tam gorzej niż sobie wyobrażałam, natomiast nie będzie to rewolucja, a ewolucja - wyjaśniła.

- Bardzo mi zależy na tym, żeby rozdział pieniędzy nie był rozdziałem, który wrzuca nas w jakieś skrajności, czy w prawo, czy w lewo. Kultura jest naprawdę różnorodna, artyści są różnorodni i żaden minister, żadna ministra nie ma prawa do tego, żeby kogokolwiek dyskredytować - przekazała.

Dopytywana, czy podpisze się zarówno pod decyzjami o progresywnych przedstawieniach teatralnych, jak i sztuce motywowanej religijnie, wiceministra potwierdziła. - Oczywiście, że tak. Tylko zanim Joanna Scheuring-Wielgus to podpisze, to najpierw będzie miała grupę ekspertów, którzy będą to sprawdzali. Te osoby akurat są kluczowe i bardzo ważne - mówiła.

Scheuring-Wielgus: od 15 października do 12 grudnia 130 najróżniejszych decyzji na około 500 milionów

Przyznała przy tym, że "nie wyobraża sobie kontynuowania patologii, która funkcjonowała w ministerstwie kultury, że jednoosobowo będzie miała wpływ na gigantyczne rozdawnictwo pieniędzy, chociażby na inwestycje w kulturę".

- To mnie strasznie zszokowało, że minister (Piotr) Gliński mógł usiąść sobie z (byłym już wiceministrem kultury Jarosławem) Selinem na kawę i zdecydować, że 50 milionów dadzą na teatr w Toruniu, a 40 milionów na bibliotekę w Nakle albo gdziekolwiek. Dla mnie to patologia, bo jeżeli takie decyzje podejmuje się jednoosobowo, to znaczy, że w ministerstwie nie było żadnej strategii, w ogóle myślenia o kulturze przyszłościowo i to jest patologia i ja na pewno nie będę tak robiła - zapewniała.

Wiceminister zrelacjonowała, że pierwszego dnia pracy sprawdziła, jakie decyzje zostały wydane od 15 października po wyborach do 12 grudnia, "również przez dwutygodniową ministrę (Dominikę) Chorosińską". - Zapadło około 130 najróżniejszych decyzji. Jedne dobre, drugie niedobre. To było około 500 milionów na wszystkie decyzje - dodała.

Zauważyła przy tym, że przez resort przepływają "bardzo duże pieniądze". - Trzeba przyznać Glińskiemu, będzie pochwała, że w ministerstwie kultury na działania kulturalne pojawiło się bardzo duże pieniędzy i budżet wzrósł, ale według mnie był on wydawany w sposób niegospodarny, bezsensowny czasami na organizacje typu fundacje pana Bąkiewicza, faszystowskie, narodowe, które nigdy nie powinny dostać finansowania - mówiła.

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl