Policjanci będą badani na spożywanie narkotyków

Źródło:
tvn24.pl
Mirosława Chyr o zarzutach dla kierowcy
Mirosława Chyr o zarzutach dla kierowcyTVN24
wideo 2/3
Mirosława Chyr o zarzutach dla kierowcyTVN24

Policjanci, którzy codziennie wyjeżdżają na polskie ulice niemal 22 tysiącami pojazdów, nie są kontrolowani na zażywanie narkotyków i substancji zakazanych. Dopiero teraz powstają przepisy, które mają to uregulować – wynika z informacji tvn24.pl.

W czerwcu i lipcu policjanci masowo testowali kierowców miejskich autobusów, by wykryć, czy przed przyjściem do pracy zażywali narkotyki. Akcja była efektem tragicznego wypadku, do którego doszło pod koniec czerwca na moście Grota-Roweckiego w Warszawie. Młody kierowca autobusu linii 186, jak się okazało - będący pod wpływem amfetaminy, przebił barierki i autobus spadł kilka metrów w dół. Zginęła pasażerka, poszkodowanych zostało około 20 osób, w tym cztery ciężko.

Powszechne badanie

- Policjanci ustawiali się przed zajezdnią, kontrolowali każdego kierowcę – mówi wieloletni pracownik Miejskich Zakładów Autobusowych. 

Seria ponad 200 testów ujawniła, że pod wpływem narkotyków może być 63-letni kierowca. Został zatrzymany, kilkanaście godzin spędził na "policyjnym dołku", zanim dokładniejsze od testów badania krwi i moczu wykluczyły, by był pod wpływem narkotyków.

Tysiące stłuczek, kolizji i wypadków

Postanowiliśmy sprawdzić, czy sami funkcjonariusze policji są poddawani takim testom, przeprowadzanym "prewencyjnie". Każdego dnia wsiadają oni za kierownice niemal 22 tysięcy służbowych pojazdów.

Przejeżdżają około 400 milionów kilometrów po drogach całego kraju. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli sprzed dwóch lat, często to policjanci są także sprawcami stłuczek, kolizji i wypadków.

Wypadek w Gdańsku16.05 | W Gdańsku, przy ul. Elbląskiej, doszło do zderzenia dwóch aut, w tym radiowozu. Poszkodowane zostały trzy osoby jadące samochodem należącym do policji. - Są przytomne, z lekkimi obrażeniami - poinformował w rozmowie z TVN24 Jacek Drewski z Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. (TVN24)

Jak policzyli urzędnicy NIK, takich zdarzeń, raportowanych do Komendy Głównej Policji jako "straty w sprzęcie", w latach 2015 i 2016 było po około 8 tysięcy. W 56 proc. tych zdarzeń sprawcami byli funkcjonariusze bądź pracownicy cywilni policji.

Policjanci dotąd bez testów

Zapytaliśmy komendanta stołecznego policji, kiedy ostatnio podlegli mu funkcjonariusze - nim wsiedli do radiowozów - byli badani na obecność narkotyków. Odpowiedzi wprost na to pytanie nie otrzymaliśmy. Podobnie jak z Komendy Głównej Policji, przyszedł jedynie opis organizacji służby funkcjonariuszy.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami przełożony prowadzący odprawę policjantów (przed rozpoczęciem służby - red.) jest zobowiązany do sprawdzenia ich stanu psychofizycznego. W tym przypadku chodzi o gwarancję bezpieczeństwa, dotyczy to wszystkich funkcjonariuszy, nie tylko tych, którzy kierować będą radiowozem – wyjaśnia rzecznik komendanta stołecznego nadkomisarz Sylwester Marczak.

Otrzymaliśmy także opis podejmowanych działań, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z udziałem funkcjonariusza. – W czynnościach bierze udział nadzorujący służbę oficer. Sprawdzany jest stan trzeźwości policjantów, nawet w przypadku drobnych zdarzeń. Również w przypadku podejrzenia znajdowania się pod wpływem narkotyków policjant poddany zostanie właściwemu badaniu. W ostatnich latach nie stwierdzono, by policjanci garnizonu stołecznego kierowali radiowozem pod wpływem narkotyków – wyjaśnia rzecznik.

Monitorowane narkotyki

Komenda Główna Policji zapewniła dodatkowo tvn24.pl, że problem narkotyków monitoruje Biuro Spraw Wewnętrznych, czyli "policja w policji".

- Prowadzi działalność edukacyjną i informacyjną, skierowaną do środowiska policyjnego, podczas której policjanci są zapoznawani z problematyką zagrożeń związanych z zażywaniem lub pełnieniem służby pod wpływem zakazanych substancji – napisał nam inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego.

Milczenie MSWiA

Podobne pytania przesłaliśmy do ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego. Chcieliśmy wiedzieć, czy jego resort prowadzi jakąkolwiek politykę przeciwdziałania narkotykom. Chcieliśmy także dowiedzieć się, czy najnowsza z istniejących służb, tropiąca nadużycia w służbach, czyli Biuro Nadzoru Wewnętrznego, prowadziła jakiekolwiek działania mające sprawdzić, czy policjanci i funkcjonariusze innych służb podległych ministrowi zażywają narkotyki.

Mimo ponawianych próśb przez dwa miesiące nie przesłano nam żadnych odpowiedzi.

Zmiany w prawie

Za to z odpowiedzi Komendy Głównej Policji wynika, że już wkrótce pojawią się przepisy, w których badania funkcjonariuszy na zażywanie narkotyków zostaną dokładnie uregulowane.

"Biuro Spraw Wewnętrznych koordynuje procedury zmierzające do zmian ustawy o Policji oraz prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie badań policjantów na zawartość w organizmie alkoholu, środka odurzającego, substancji psychotropowej" – napisał nam inspektor Mariusz Ciarka.

Przepisy mają regulować sposób przeprowadzenia badań, "rodzaj i zawartość dokumentacji z tych badań" oraz "katalog środków odurzających, na których zawartość policjant będzie miał obowiązek poddać się badaniu".

- Policjanci są częścią społeczeństwa. Naiwnością byłoby sądzić, że odsetek funkcjonariuszy nadużywających narkotyków czy dopalaczy jest mniejszy niż w innych grupach. Oby nie większy – mówi pragnący zachować anonimowość policyjny związkowiec.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Polsko-duński zespół naukowców chce zbadać rolę wikingów w stworzeniu jednego z największych, średniowiecznych portów handlowych na Morzu Bałtyckim, jakim był Wolin. Wykopaliska archeologiczne rozpoczną się w czerwcu i potrwają do 2027 roku.

Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend

Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend

Źródło:
tvn24.pl, iaepan.edu.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl