Czy policja ma prawo zmusić kierowcę do poddania się badaniu krwi? Według Ireny Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich nie, bo w Polsce nie reguluje tego żadna ustawa, a według konstytucji, tylko ona może ograniczyć prawa obywatela. Z kolei zdaniem Mariusza Sokołowskiego, rzecznika policji - ustaw jest kilka. Inspektor zapewnia też, że funkcjonariusze nie przestaną wykonywać działań w tym zakresie.
Sprawa jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 5 marca tego roku. TK orzekł wtedy, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości pozwalające na stosowanie środków przymusu wobec podejrzanych lub oskarżonych, którzy nie chcą dobrowolnie przejść badań lekarskich, narusza konstytucję i procedurę karną - kwestie dotyczące praw i wolności obywatelskich muszą bowiem być regulowane w ustawach, a nie w rozporządzeniach. Wyrok, który wszedł w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 20 marca, oznaczał, że nie było podstawy prawnej, by zmuszać podejrzanych lub oskarżonych do badań lekarskich lub innych czynności medycznych nakazanych przez prokuraturę lub sąd, np. do badania trzeźwości. Od tego czasu ustawy nie zmieniono. W piątek jednak resort sprawiedliwości w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej podkreślił, że możliwość użycia przymusu przez funkcjonariuszy np. wobec kierowcy, który nie chce się poddać badaniu krwi na zawartość alkoholu jest jednak uregulowana w polskim prawie.
RPO apeluje o szybką zmianę
Irena Lipowicz w programie "Tak Jest" w TVN24 stwierdziła, że "ma wątpliwości", czy obecnie policja ma prawo do zmuszania kierowców do poddania się badaniu stanu trzeźwości poprzez pobranie krwi. Tłumaczyła, że nie ma ustawy, która to reguluje, a jedynie rozporządzenie, a zgodnie z konstytucją, ograniczyć prawa i wolności człowieka, czym jest zmuszenie do badania, może wyłącznie ustawa. Zdaniem RPO dzisiejsze wyjaśnienie ministra sprawiedliwości budzą wątpliwości. - Ministerstwo poszukało tego obejścia. Spojrzę na to, ale mam poważne wątpliwości - powtórzyła. Według Lipowicz, Sejm jak najszybciej powinien zająć się luką w prawie. - Punktowa nowelizacja: jeden dzień w Senacie, jeden dzień w Sejmie - przedstawiła szybką ścieżkę zmian w prawie.
Policja: ustaw jest kilka
Rzecznik policji Mariusz Sokołowski przekonywał zaś, że kwestię zmuszania do poddania się badaniu reguluje już kilka ustaw, m.in. ustawa o prawie o ruchu drogowym, ustawa o wychowaniu w trzeźwości, ustawa o policji oraz ustawa o środkach przymusu bezpośredniego. - Bo policjant wzywa taką osobę do zachowania zgodnego z prawem, a obowiązek poddania się badaniu jest obowiązkiem, a nie uprawnieniem osoby podejrzanej - przekonywał. Sokołowski zapewnił, że policjanci cały czas zabierają i będą zabierać na badanie krwi kierowców, którzy nie chcą poddać się badaniu alkomatem.
Autor: nsz//kdj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24