"Nie ma przeszkód, aby prezydent ułaskawił sam siebie". Wyrok nowego Trybunału i pytania o skutki

17.07.2018 | Prezydencka łaska przed prawomocnym wyrokiem. Echa orzeczenia TK
17.07.2018 | Prezydencka łaska przed prawomocnym wyrokiem. Echa orzeczenia TK
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Na razie trudno przewidzieć wszystkie skutki wtorkowego wyroku Trybunału KonstytucyjnegoJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Więcej pytań niż jasnych odpowiedzi – tak najkrócej można podsumować opinie prawników po wtorkowym wyroku nowego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego prezydenckiego prawa łaski. Z wyroku płynie wniosek, że prawa łaski konstytucja praktycznie nie ogranicza, a ustawą ograniczyć go nie wolno. Łaska prezydenta może więc dotknąć każdego obywatela w każdej sprawie. O ile tylko prezydent zechce.

Jeszcze siedem lat temu, w marcu 2011 roku Andrzej Duda stanowczo zapewniał, że "ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne".

Andrzej Duda o istocie ułaskawienia - w marcu 2011 roku
Andrzej Duda o istocie ułaskawienia - w marcu 2011 rokutvn24

Mimo to w listopadzie 2015 roku ułaskawił Mariusza Kamińskiego oraz trzech jego współpracowników, którzy nie zostali prawomocnie uznani za winnych. W miniony wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prezydent ma nieskrępowane prawo do ułaskawiania - nawet osób niewinnych. Wyrok zapadł przy jednym zdaniu odrębnym i wywołał wiele kontrowersji wśród znawców prawa.

Trybunał stwierdził w wyroku z 17 lipca, że prawo łaski prezydenta RP jest znacznie szersze niż tylko możliwość ułaskawiania osób skazanych prawomocnymi wyrokami karnymi.

Trzy wymiary prawa łaski

"Należy rozróżniać dwa pojęcia: pojemniejsze znaczeniowo 'prawo łaski' oraz węższe − 'ułaskawienie'" - czytamy w komunikacie Trybunału po wyroku. Trybunał zauważa, że konstytucja mówi wyraźnie, iż prezydent Rzeczypospolitej stosuje właśnie "prawo łaski", a nie "ułaskawienie".

Zatem, jak dalej dowodzi Trybunał, prawo łaski prezydenta może być realizowane na trzy sposoby. Poprzez:

:: całkowite albo częściowe darowanie kary

:: złagodzenie rygorów kary,

:: "akt abolicji indywidualnej, polegający na zakazie wszczęcia postępowania wobec określonej osoby albo na wstrzymaniu i umorzeniu postępowania już wszczętego".

I właśnie ta trzecia forma stosowania prawa łaski, którą de facto przyznał prezydentowi Trybunał (bo przed sprawą Kamińskiego wcześniej nie była stosowana), budzi największe kontrowersje. Trybunał nie tylko zalegalizował akt łaski Dudy wobec Kamińskiego – w trakcie procesu sądowego. TK pozwolił prezydentowi (ktokolwiek by nim był w przyszłości), aby mógł według swojego uznania zakazywać w ogóle wszczynania postępowań.

Znany z obrazowych porównań teoretyk prawa, profesor UW Marcin Matczak tłumaczy, że tak rozumiane prawo łaski można porównać do udzielenia rozwodu narzeczonym zanim jeszcze zostali małżeństwem.

Zaczęło się od sprawy Kamińskiego

Przypomnijmy, w sprawie Mariusza Kamińskiego Andrzej Duda zastosował prawo łaski między pierwszą, a drugą instancją, czyli przed prawomocnym wyrokiem. W pierwszej instancji, Kamiński i jego trzej współpracownicy zostali skazani za przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusze publiczni (byli wówczas w kierownictwie CBA) przy śledztwie w sprawie domniemanej afery gruntowej. Zanim ich sprawa została rozpatrzona w apelacji, wkroczył prezydent i ułaskawił oskarżonych.

Należy ich nazywać "oskarżonymi", a nie "skazanymi", bo zgodnie z polską konstytucją (i jedną z podstawowych zasad każdego państwa prawnego) dopóki na obywatelu nie ciąży prawomocny wyrok przesądzający o winie, uważa się go za niewinnego.

Po blisko trzech latach od ułaskawienia między innymi Mariusza Kamińskiego, Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że prezydent miał do tego prawo i że skutkiem powinno być przerwanie i umorzenie postępowania sądowego.

Zdaniem Trybunału prezydent może jeszcze więcej

Trybunał stwierdził również, że prawo łaski daje prezydentowi możliwość, aby zakazać "wszczęcia postępowania wobec określonej osoby". Komunikat TK o wyroku mówi o postępowaniu w ogóle, a nie tylko o postępowaniu sądowym.

Postępowanie karne w Polsce składa się z dwóch etapów - postępowania przygotowawczego (prowadzonego przez policję lub prokuraturę), a potem postępowania sądowego. Jeżeli więc - zgodnie z wyrokiem Trybunału - prezydent może zakazać wszczęcia postępowania wobec określonej osoby, to może również zakazać podejmowania niektórych spraw policji i prokuraturze.

- Nie wiem, co będzie robił pan prezydent. Wychodzi na to, że może robić wszystko. Uniewinniać na przykład osobę niewinną - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 Igor Tuleya, sędzia orzekający w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jednocześnie Trybunał w swym komunikacie o wyroku nie precyzuje nawet, jakiego postępowania dotyczy prawo łaski. Tymczasem poza postępowaniem karnym państwo może podejmować więcej rodzajów postępowań dolegliwych dla obywatela np. karnoskarbowe, egzekucyjne, wykroczeniowe, administracyjne i inne.

- Cywilne również - zauważa adwokat i wykładowca Uczelni Łazarskiego prof. Robert Gwiazdowski. - Jeżeli Trybunał nie precyzuje, jakie rodzaje postępowań obejmuje prawo łaski prezydenta i uważa, że jest ono nieograniczone przez konstytucję, to nie ma przeszkód, aby prezydent stosował prawo łaski wobec obywateli dotkniętych wszelkimi rodzajami postępowań - dodaje.

Jak teraz napisać logiczne uzasadnienie?

Profesor Gwiazdowski zastrzega, że ocenia wyrok tylko na podstawie oficjalnego komunikatu Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśla, że o możliwych skutkach tego wyroku w przyszłości, będzie można mówić dopiero, gdy powstanie i zostanie opublikowane jego pisemne uzasadnienie.

- Nie będzie to zadanie łatwe, bo trudno będzie ten nielogiczny, polityczny wyrok uzasadnić posługując się wywodem logicznym. Jeżeli Trybunał twierdzi, że prawo łaski jest nieograniczone, bo nie ogranicza go konstytucja, to idąc tym tropem rozumowania trzeba uznać, że prezydent może stosować prawo łaski wobec wszystkich poza skazanymi przez Trybunał Stanu, bo konstytucja wyraźnie mówi, że wobec nich prawa łaski nie stosuje się. Ale każdy prezydent będzie mógł zastosować prawo łaski wobec polityków, którym dopiero grozi Trybunał Stanu. Rozumując tokiem Trybunału Konstytucyjnego, nie ma też przeszkód, aby prezydent ułaskawił sam siebie - mówi Gwiazdowski.

Analizując wtorkowy wyrok nowego Trybunału Konstytucyjnego, zauważymy też sprzeczność między stwierdzeniem, że prezydent w ramach prawa łaski może zakazać, wstrzymać albo umorzyć postępowanie na każdym etapie (na przykład wstrzymać trwający proces sądowy), a tym, że "skorzystanie z prawa łaski nie stanowi (...) ingerencji we władzę sądowniczą".

- To jest sprzeczność. I nie da się logicznie wykazać, że tej sprzeczności nie ma - ocenia prof. Gwiazdowski.

Na razie nie ma szans na zmianę konstytucji, ale co z kodeksem?

Trybunał Konstytucyjny twierdzi, że szerokiego i nieograniczonego prawa łaski przysługującego prezydentowi nie da się ograniczyć inaczej jak tylko zmieniając konstytucję.

"Arbitralność decyzji Prezydenta RP w tym zakresie może stanowić argument za ograniczeniem prerogatywy w przyszłej Konstytucji" - stwierdza komunikat TK.

Żeby zmienić konstytucję, ugrupowania, które ewentualnie by tego chciały, musiałyby mieć 2/3 głosów w Zgromadzeniu Narodowym. W obecnej kadencji nie ma takiej większości, która deklarowałaby chęć zmiany konstytucji.

Najbliższymi przewidywalnymi skutkami dla parlamentu, wynikającymi z wyroku TK, może być konieczność zmiany obowiązującego od 20 lat kodeksu postępowania karnego, czy kodeksu karnego wykonawczego. Trybunał bowiem uznał, że skoro nie przewidują one umorzenia postępowania z powodu zastosowania przez prezydenta "abolicji indywidualnej", to są niezgodne z konstytucją. Z komunikatu o wyroku nie wynika jednak, czy i w jakim terminie parlament powinien uzupełnić przepisy. A - jak wiemy - wciąż nie ma pisemnego uzasadnienia wyroku.

Nowe myślenie nowego Trybunału i początek prezydenckiego ministra

Nowy Trybunał Konstytucyjny podważył niekwestionowaną od kilkudziesięciu lat, choć rzeczywiście nie sprecyzowaną w żadnej z trzech powojennych polskich konstytucji zasadę, że prawo łaski dotyczy tylko osób, wobec których prawomocnie stwierdzono winę. Dotychczasowe ułaskawienia wszystkich przed Dudą prezydentów RP po 1989 roku dotyczyły tylko osób prawomocnie skazanych.

Zresztą sam Andrzej Duda, który za kadencji prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odpowiadał w jego kancelarii za sprawy ułaskawień, jeszcze w 2011 roku jednoznacznie oświadczał, że "ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne. Ułaskawienie nie jest uniewinnieniem".

W trwającej od blisko trzech lat dyskusji nad tym jak daleko sięga prawo łaski prezydenta powraca również pismo, które od Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy miał otrzymać emerytowany obywatel dotknięty postępowaniem egzekucyjnym za długi. Dziennikarz Polsatu Jan Kunert ujawnił, że Kancelaria Prezydenta na prośbę emeryta o ułaskawienie napisała mu wytłuszczonym drukiem, iż "prawo łaski stosowane jest wyłącznie do kar i środków karnych orzeczonych w prawomocnych wyrokach sądowych (karnych)".

Pismo sprzed 2 tygodni. KPRP pisze emerytowi, że prawo łaski przysługuje tylko skazanym prawomocnym wyrokiem sądowym pic.twitter.com/0gbGmq9dQJ— Jan Kunert (@Jan_Kunert) 23 czerwca 2016

Minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha po wyroku TK 17 lipca utrzymywał:

"Od początku podnosiliśmy to, że dzisiaj prawo łaski konstytucyjnie nie jest ograniczone, czyli w szczególnych wypadkach możliwe jest także stosowanie prawa łaski przez prezydenta w drodze tzw. abolicji indywidualnej".

Otwarte zatem pozostaje pytanie, kiedy minister Mucha osadza ów "początek", o którym mówi, bo do dziś oficjalny internetowy serwis prezydenta RP głosi, iż istotą prawa łaski jest "całkowite lub częściowe uwolnienie skazanego od skutków karnych prawomocnego wyroku sądu".

Oficjalny serwis prezydenta podaje, że prawo łaski stosuje się wobec osób prawomocnie skazanych
Oficjalny serwis prezydenta podaje, że prawo łaski stosuje się wobec osób prawomocnie skazanychOficjalny serwis prezydenta podaje, że prawo łaski stosuje się wobec osób prawomocnie skazanychprezydent.pl

Autor: jp / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: trybunal.gov.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl