TVN24 | Polska

Sędzia pisma pisze. Minister nakazuje milczenie

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Sędzia pisma pisze. Minister nakazuje milczenie
TVN24Sędzia pisma pisze. Minister nakazuje milczenie

Kulisy rezygnacji Joanny Bitner z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Reporterka "Czarno na białym" dotarła do serii pism, które w tej sprawie sędzia Bitner kierowała do ministra sprawiedliwości. Dokumenty te pokażemy we wtorek o godzinie 20.30 w programie "Czarno na białym" w TVN24.

ZOBACZ MATERIAŁ JUŻ TERAZ NA TVN24.PL

W ciągu czterech lat swojej prezesury Joanna Bitner chciała trzy razy zrezygnować ze stanowiska. Dopiero w listopadzie tego roku minister sprawiedliwości przyjął jej dymisję.

Jako główny powód swojej dymisji prezes Bitner w dwóch rezygnacjach podawała brak możliwości współpracy z powołanym przez ministra sprawiedliwości wiceprezesem tego sądu Dariuszem Drajewiczem. Sędzia ten to jednocześnie członek (a do niedawna wiceprzewodniczący) nowej, powołanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa. Poza sądem okręgowym i KRS pełni również inne funkcje. Orzeka - jako sędzia delegowany - w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Jest też członkiem powoływanych przez ministra sprawiedliwości komisji egzaminacyjnych dla kandydatów do zawodów prawniczych.

Joanna Bitner zarzucała wiceprezesowi Drajewiczowi brak wystarczającego zaangażowania w pracę sądu. Twierdziła nawet, że jego wiceprezesura zagraża bezpieczeństwu funkcjonowania Sądu Okręgowego w Warszawie. Ministerstwo, początkowo nie przyjmując jej dymisji, zakazywało jej jednocześnie mówienia, że powodem jest Dariusz Drajewicz.

Sędzia Joanna Bitner tvn24

O awansach i jakości jego pracy z Dariuszem Drajewiczem rozmawiał reporter "Czarno na białym" Dariusz Kubik.

Joannę Bitner na stanowisku prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie zastąpił sędzia Piotr Schab. To jednocześnie powołany przez Zbigniewa Ziobrę główny rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. W rozmowie z Martą Gordziewicz zapowiedział, że rozszerzy zakres obowiązków Dariusza Drajewicza jako wiceprezesa sądu.

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości