Prawo i Sprawiedliwość chce referendum ws. podpisania przez Polskę porozumienia ACTA. W czwartek poinformował o tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W najbliższym czasie, to jest już przygotowane, złożymy w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum w tej niezwykle kontrowersyjnej sprawie - powiedział szef PiS na konferencji. Na pytanie czy czytał tekst porozumienia, Jarosław Kaczyński odpowiedział: - Nie studiowałem dokładnie tego dokumentu. (...) Ale mam wiedzę, bo czytałem doniesienia medialne na ten temat. To podstawy wystarczające, by się wypowiadać - powiedział Kaczyński.
- W tym wielkim sporze o ACTA wysuwana jest propozycja, by doszło do referendum, które miałoby zdecydować o ostatecznej decyzji naszego rządu w tej sprawie. My podejmujemy tę inicjatywę - stwierdził Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS był pytany, który dokładnie przepis ACTA uważa za najbardziej kontrowersyjny. - Ja nie studiowałem tego dokładnie, więc proszę mnie nie pytać o przepisy. Ja uważam za kontrowersyjne to wszystko, co wprowadza możliwość daleko idącej kontroli
Ja nie studniowałem tego dokładnie, więc proszę mnie nie pytać o przepisy. Ja uważam za kontrowersyjne to wszystko, co wprowadza możliwość daleko idącej kontroli internetu, a co za tym idzie swobodnego obiegu informacji. kaczor
Dopytywany, skąd taka krytyczna opinia o dokumencie, którego nie czytał, szef PiS odpowiedział: - Widzę, że pan ma duży refleks, ale na temat tego aktu jest tak bardzo wiele w mediach - to czytałem - że sądzę, że mam podstawy, żeby się na ten temat wypowiadać. Są to podstawy zupełnie wystarczające - powiedział Kaczyński.
Jest podpis
W nocy z 25 na 26 stycznia Polska podpisała umowę ACTA. Około godz. 3.30 polskiego czasu pod wzbudzającą kontrowersje umową podpis złożyła polska ambasador w Tokio - Jadwiga Maria Rodowicz-Czechowska. Podpis pod umową złożyli też przedstawiciele Unii Europejskiej.
Razem z Polską podpisy złożyły też Belgia, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Podpisu nie złożyły za to Cypr, Estonia, Niemcy, Słowacja i Holandia, ponieważ te kraje czekają na zakończenie procedury konstytucyjnej upoważnienia ambasadora.
Zapowiedź i protesty
Jeszcze w środę wieczorem w miastach w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zapisom umowy. Najgoręcej było w Kielcach, gdzie manifestacja przerodziła się w zamieszki - demonstrujący wykrzykiwali wulgarne hasła, rzucali kamieniami. Zatrzymano 24 osoby. Kilkaset osób manifestowało też w nocy przed domem premiera Donalda Tuska w Sopocie. Na czwartek zapowiedziano kolejne demonstracje.
BITWA O ACTA W SIECI - CZYTAJ RAPORT STARCIE INTERNAUTÓW Z ADMINISTRACJĄ – MINUTA PO MINUCIE ZOBACZ PROJEKT TRAKTATU ACTA
Źródło: tvn24