W drugim dniu egzaminów gimnazjalnych uczniowie zmierzyli się z częścią matematyczno-przyrodniczą. Odpowiadali na pytania z chemii, biologii, geografii i fizyki oraz matematyki. W testach nie było zaskoczeń - twierdzą gimnazjaliści.
Egzamin pisało 411 tys. uczniów III klas z ponad 7 tys. gimnazjów w całym kraju. Test rozpoczął się o godzinie 9.
Tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania i zdaje egzamin gimnazjalny w nowej formule.
Przyroda na pierwszy ogień
Na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie najpierw dostali blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. Mieli godzinę na jego rozwiązanie. Były to zadania zamknięte, czyli takie, gdzie uczeń musi wskazać odpowiedź właściwą spośród podanych.
Podczas części przyrodniczej egzaminu uczniowie musieli się wykazać umiejętnością odczytania mapy poziomicowej, znajomością budowy obwodów elektrycznych oraz właściwości soczewek, wiedzą na temat tlenków i węglowodorów.
Musieli także wykazać umiejętność posługiwania się mapą fizyczną oraz odczytywać współrzędne geograficzne. W jednym z zdań z biologii uczniowie mieli w oparciu o zamieszczony w arkuszu tekst opisać łańcuch pokarmowy myszy i chrząszcza. Dostali też zadania z genetyki dotyczące zasad dziedziczenia koloru oczu. Musieli również rozstrzygnąć, które z podanych chorób są genetyczne, a które nowotworowe.
Potem matematyka
Po przerwie przystąpili do bloku zadań z matematyki. Ta część egzaminu trwała półtorej godziny. W bloku zdań z matematyki znalazły się 23 zadania.
Były wśród nich były zarówno zadania zamknięte jak i otwarte, czyli takie gdzie uczeń musi sam udzielić odpowiedzi. Aby je rozwiązać uczniowie musieli wykazać się m.in. umiejętnością rozwiązywania ułamków, obliczania procentów, mieć wiedzę na temat trójkątów podobnych i właściwości brył.
Warunek ukończenia szkoły
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Środa to drugi dzień zmagań gimnazjalistów z egzaminami. Wczoraj pisali egzamin z wiedzy humanistycznej. W czwartek będą rozwiązywać test z języka obcego.
Jak poszedł egzamin? Co sądzisz o pytaniach? Po zakończeniu testu czekamy na Wasze opinie. Mail: kontakt24@tvn.pl
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Demanowicz