Pieniądze z KPO za cenę rozpadu koalicji? Wyniki sondażu

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
Kiedy wniosek o wypłatę pieniędzy z KPO: Rzecznik rządu: nie znam takiego terminu
Kiedy wniosek o wypłatę pieniędzy z KPO: Rzecznik rządu: nie znam takiego terminuTVN24
wideo 2/4
TVN24Kiedy wniosek o wypłatę pieniędzy z KPO: Rzecznik rządu: nie znam takiego terminu

Prawie 66 procent ankietowanych zgadza się z tezą, że odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy jest ważniejsze niż los koalicji PiS z Solidarną Polską - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Przeciwnego zdania jest 16,5 procent ankietowanych, a prawie 18 procent nie ma zdania w tej sprawie.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zapytał Polaków o to, czy rząd powinien dążyć do spełnienia warunków Komisji Europejskiej w sprawie odblokowania środków z Funduszu Odbudowy (KPO), nawet jeżeli oznaczałoby to zerwanie koalicji z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Na tak zadane pytanie 49,9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie" się zgadza, zaś 15,9 proc. "raczej" zgadza się z tym podejściem.

"Przeciwnego zdania jest 16,5 proc. ankietowanych, w tym 13,2 proc. 'zdecydowanie' nie zgadza się z taką tezą, a 3,3 proc. - raczej się nie zgadza. Nie ma w ogóle zdania w tej sprawie aż 17,6 proc. wyborców" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Rozpad koalicji ceną otrzymania pieniędzy z KPO?

Dziennik zwraca uwagę, że 32 proc. wyborców koalicji rządzącej zgadza się z tezą, że ceną za odblokowanie KPO może być nawet rozpad koalicji rządzącej.

Kaczyński o "pewnym napięciu" w rządzie, Ziobro o "dramatycznej sytuacji", Morawiecki o "kompletnym nieporozumieniu

Przeciwnego zdania jest nieco więcej, bo 39 proc. ankietowanych. "Nie ma zdania w elektoracie PiS blisko jedna trzecia wyborców. Na tym tle wśród wyborców opozycji panuje niemal jednomyślność. Odblokowania KPO za cenę koalicji chce 84 proc. ankietowanych. W tej grupie zwolennikami odwrotnej tezy jest tylko 7 proc. wyborców" - pisze dziennik.

Badanie przeprowadzono 2-3 grudnia, metodą CATI (computer-assisted telephone interviewing, czyli wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości