Premier Donald Tusk na wiecu w Warszawie apelował o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Były sędzia Tomasz Szmydt, podejrzany o szpiegostwo, nie będzie ścigany na podstawie czerwonej noty Interpolu. Z kolei Kielecka prokuratura skierowała wniosek o uchylenie immunitetu Jakuba Iwańca, sędziego kojarzonego z aferą hejterską. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 5 czerwca.
1. Wiec Tuska w Warszawie
Premier Donald Tusk podczas wiecu w Warszawie podkreślał, że obecnie toczy się walka o to, kto będzie rządził w Europie. - Uwierzcie mi, tam na Kremlu, dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa - przekonywał. Jak mówił walka, która trwa, to także "bój o to, aby wojna nie wkroczyła w nasze granice".
Na placu Zamkowym przemawiał także były prezydent Lech Wałęsa oraz wiceszef Platformy Obywatelskiej, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk na wiecu w Warszawie: niedzielne wybory są bojem o to, by wojna nie wkroczyła do Polski
2. Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu zamieszanemu w aferę hejterską
Kielecka prokuratura skierowała wniosek do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu sędziego Jakuba Iwańca z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa - poinformowała prokuratura.
"Podstawą skierowania wniosku są ustalenia śledztwa wszczętego w oparciu o materiał dowodowy wyłączony z postępowania prowadzonego w sprawie tzw. afery hejterskiej, w związku ze złożonym zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wielokrotnego pomówienia i publicznego znieważania za pomocą środków masowego przekazu" - przekazała w komunikacie prok. Anna Adamiak, rzeczniczka Prokuratora Generalnego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest wniosek o uchylenie immunitetu Jakubowi Iwańcowi. To sędzia kojarzony z aferą hejterską
3. Interpol odmówił ścigania czerwoną notą byłego sędziego Tomasza Szmydta
Były sędzia Tomasz Szmydt, podejrzany o szpiegostwo, nie będzie ścigany na podstawie czerwonej noty Interpolu, o co wnioskowała prokuratura.
- Interpol nie zezwala na przetwarzanie danych za pośrednictwem swoich kanałów za działania przeciwko bezpieczeństwu państwa określane jako przestępstwa polityczne - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego policji mł. insp. Katarzyna Nowak.
4. Kaczyński, mimo zapowiedzi, nie wystąpił na proteście rolników
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, mimo zapowiedzi, nie wystąpił na proteście rolników w Brukseli. - Po prostu odbyliśmy spotkania w takiej formule, która była z jednej strony naprawdę efektywna, a z drugiej strony nie łączyła się z różnego rodzaju możliwościami różnych incydentów - powiedział.
Jak relacjonował korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, demonstracja nie była tak duża, jak zapowiadano. Według danych belgijskiej policji w proteście uczestniczyło około 1200 rolników.
5. Liczne interwencje po nawałnicach i ulewach
Prawie dwa tysiące razy, najwięcej na Śląsku, interweniowali strażacy we wtorek w związku z podtopieniami i silnym wiatrem - poinformował rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski.
W wyniku ulewnych opadów deszczu zalanych zostało wiele dróg i posesji. Prezydent Bielska-Białej ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Nie ma osób poszkodowanych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemal dwa tysiące interwencji po nawałnicach i ulewach
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP/EPA