Paryż i Moskwa spierają się o treść rozmowy telefonicznej, jaką odbyli ministrowie obrony Francji i Rosji Sebastien Lecornu i Siergiej Szojgu. Koalicja Obywatelska prowadzi w sondażu przed wyborami samorządowymi. Z kolei MSZ wezwał ambasadora Izraela w związku z jego wypowiedziami dotyczącymi izraelskiego ataku na konwój organizacji humanitarnej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 5 kwietnia.
1. Zakłócenia GPS nad Bałtykiem
Jest bardzo prawdopodobne, że to Rosja stoi za serią zakłóceń sygnału GPS w rejonie Morza Bałtyckiego - oświadczyło w czwartek niemieckie ministerstwo obrony. Jako źródło problemu resort wskazał obwód królewiecki.
W zeszłym miesiącu brytyjskie media donosiły, że Rosja zakłóciła sygnał GPS w samolocie, którym brytyjski minister obrony Grant Shapps leciał do Polski. Jak informowały media, w czasie gdy samolot przelatywał w pobliżu rosyjskiego obwodu królewieckiego, sygnał GPS był zakłócany przez około 30 minut. W efekcie telefony komórkowe nie mogły połączyć się z internetem, a piloci byli zmuszeni do korzystania z alternatywnych metod określania lokalizacji samolotu. To samo zdarzyło się wieczorem w drodze powrotnej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zakłócenia GPS nad Bałtykiem. Niemcy podają źródło
2. Spór między Paryżem a Moskwą o treść rozmowy telefonicznej
Minister obrony Francji Sebastien Lecornu przeprowadził w środę rozmowę telefoniczną z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, ponownie potępił agresywną wojnę Rosji przeciw Ukrainie - podało biuro Lecornu w oświadczeniu. Była to pierwsza rozmowa między tymi ministrami od października 2022 roku. Została zainicjowana przez Lecornu na prośbę prezydenta Emmanuela Macrona.
Paryż i Moskwa spierają się jednak co do treści trwającej godzinę rozmowy - donosi Politico. Strona francuska twierdzi, że rozmowa była poświęcona wyłącznie walce z terroryzmem, podczas gdy Kreml oznajmił, że ministrowie dyskutowali także o Ukrainie.
Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w środę wieczorem, że oba kraje zakomunikowały, iż są "gotowe do prowadzenia dialogu" w sprawie konfliktu na Ukrainie. "Punktem wyjścia mogłaby być Inicjatywa Pokojowa w Stambule" - dodał resort.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spór między Paryżem a Moskwą o treść rozmowy telefonicznej. "To skrajna manipulacja"
3. Ambasador Izraela wezwany do MSZ
Ambasador Izraela został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na piątek na godzinę 10 - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Jak dodał, z ambasadorem spotka się osobiście.
Jakow Liwne nerwowo zareagował na oskarżenia dotyczące popełnienia przez Izrael zbrodni wojennej. W internecie - zaledwie kilka godzin po informacjach o ostrzale konwoju - przypomniał incydent w Sejmie, gdzie poseł Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe gaśnicą. Przywołał Krzysztofa Bosaka, który także mówił o "zbrodni wojennej", a swój wpis skończył stwierdzeniem, że antysemici zawsze pozostaną antysemitami.
4. Sikorski mówi o ustanowieniu natowskiej misji
Podjęliśmy decyzję o ustanowieniu misji natowskiej. To nie znaczy, że wchodzimy do wojny - przekazał w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski po spotkaniu ministrów państw NATO. - Teraz będziemy mogli wykorzystać koordynujące, szkoleniowe, planistyczne zdolności sojuszu do wspierania Ukrainy w bardziej skoordynowany sposób - powiedział.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że sojusz "nie jest i nie będzie stroną konfliktu na Ukrainie". Zaznaczył, że sojusznicy "przejrzą swoje zapasy" dotyczące uzbrojenia, które mogliby przekazać Ukraińcom.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski: podjęliśmy decyzję o ustanowieniu natowskiej misji
5. Sondaż przed wyborami samorządowymi
Z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że w wyborach do sejmików wojewódzkich zwyciężyłby Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska. KO może liczyć na poparcie na poziomie 29 procent. Na drugim miejscu w sondażu uplasował się Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, którego poparcie deklaruje 28 procent respondentów. Podium zamyka Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 11 procent.
W najnowszym badaniu 8 procent respondentów wskazało, że zagłosowałoby na Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Na kolejnym miejscu znalazł się Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica z wynikiem 7 procent. Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy w badaniu może liczyć na 4 procent poparcia.
9 procent respondentów wskazało, że zagłosowałoby na inne, lokalne komitety. Odpowiedź: "Nie wiem, trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(am)/odmowa odpowiedzi" wskazało 4 procent badanych.
Źródło: PAP, TVN24