Rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Odejście szefa policji, nowy pełnomocnik rządu na dwa tygodnie, Wenezuela za przejęciem ponad połowy Gujany

Z informacji tvn24.pl wynika, że komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk odejdzie ze swojego stanowiska jeszcze przed mianowaniem nowego rządu. Policja informuje o śmierci dwóch policjantów postrzelonych przez Maksymiliana F. w głowę z broni palnej podczas transportu. Z kolei władze Wenezueli ogłosiły, że mieszkańcy kraju "zatwierdzili" w referendum przejęcie kontroli nad ponad połową terytorium Gujany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 5 grudnia.

1. Tvn24.pl: w tym tygodniu planowane odejście Szymczyka

Komendant główny policji odejdzie ze swojego stanowiska jeszcze przed mianowaniem nowego rządu – wynika z informacji tvn24.pl. Najpewniej stanie się to pod koniec tygodnia.

– Plan odejścia generała Jarosława Szymczyka jest gotowy. Nastąpi to przed powołaniem nowego rządu. Możliwe, że w ostatnich dniach tego tygodnia. Jego rolę przejmie jeden z dotychczasowych zastępców, jako pełniący obowiązki komendanta głównego policji, ale bez pełnej nominacji – usłyszeliśmy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tvn24.pl: w tym tygodniu planowane odejście szefa policji generała Szymczyka

2. Nie żyją dwaj postrzeleni w głowę policjanci

Policja w poniedziałek przekazała informację o śmierci dwóch policjantów postrzelonych w głowę z broni palnej. Do ataku doszło w piątek późnym wieczorem na ulicy Sudeckiej we Wrocławiu.

Strzały do funkcjonariuszy miał oddać transportowany radiowozem Maksymilian F. Podejrzany został schwytany po obławie i przebywa w areszcie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyją dwaj postrzeleni w głowę policjanci

3. Glapiński dostał odpowiedź z Europejskiego Banku Centralnego

Miesiąc po wyborach parlamentarnych, w czasie których politycy obecnej opozycji mówili o postawieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Staniu, Adam Glapiński napisał list do Europejskiego Banku Centralnego. Poinformował w nim o oskarżeniach skierowanych przeciwko niemu. Po dwóch tygodniach dostał odpowiedź.

Europejski Bank Centralny wskazuje, że Narodowy Bank Polski będzie mógł skierować do TSUE wniosek o zbadanie zgodności z unijnym prawem ewentualnego zawieszenia prezesa NBP w czynnościach, po postawieniu go przed Trybunałem Stanu - wynika z listu prezeski EBC Christine Lagarde do prezesa NBP Adama Glapińskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

4. Nowy pełnomocnik rządu na dwa tygodnie

Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został powołany na urząd pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślono na platformie X Guibourgé-Czetwertyński pełni funkcję podsekretarza od 2019 roku a za nową funkcję nie dostanie wynagrodzenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

5. Wenezuela zagłosowała za przejęciem ponad połowy terytorium sąsiedniego państwa

Władze Wenezueli ogłosiły, że mieszkańcy kraju "zatwierdzili" w referendum przejęcie kontroli nad ponad połową terytorium sąsiedniego państwa, Gujany.

W zarządzonym przez prezydenta Nicolasa Maduro głosowaniu 95 procent uczestników miało poprzeć tę propozycję. Władze Gujany określiły wspomniane referendum jako "egzystencjalne zagrożenie" dla ich państwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wenezuela zagłosowała za przejęciem ponad połowy terytorium sąsiedniego państwa

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: