Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został powołany na urząd pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślono na platformie X Guibourgé-Czetwertyński pełni funkcję podsekretarza od 2019 roku a za nową funkcję nie dostanie wynagrodzenia.
Informację w sprawie powołania nowego pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej opublikowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. "Premier @MorawieckiM powołał dziś wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej" - czytamy we wpisie resortu zamieszczonym w serwisie X (dawniej Twitter).
W imieniu premiera Morawieckiego akt powołania na urząd pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej wręczyła minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
"Wiceminister klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyński pełni tę funkcję od 27 listopada 2019. Za dodatkowe zadania pełnomocnika nie przysługuje wynagrodzenie ani odprawa. Bezpieczeństwo wymaga ciągłości na stanowisku pełnomocnika" - podkreślono w drugiej części wpisu na platformie X.
To właśnie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zajmowała to stanowisko od czerwca br. Wcześniej, od lipca 2022 roku, pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej był Mateusz Berger, który zastąpił zdymisjonowanego Piotra Naimskiego.
Kim jest Adam Guibourgé-Czetwertyński?
Adam Guibourgé-Czetwertyński jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Jak czytamy na stronie resortu, Guibourgé-Czetwertyński w 2013 roku rozpoczął pracę w resorcie środowiska w zespole negocjatorów klimatycznych podczas szczytu klimatycznego ONZ COP19 w Warszawie. "Wcześniej doświadczenie zdobył w obszarze finansów w sektorze prywatnym" - dodano.
Nowy pełnomocnik w latach 2015-2018, kierował referatem ds. Środowiska w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli, w którym - jak czytamy - negocjował w grupach roboczych Rady projekty legislacji w obszarze środowiska i klimatu.
"W 2018 roku pełnił rolę głównego negocjatora polskiej Prezydencji COP24 w Katowicach, przygotowując pakiet decyzji wdrażających Porozumienie Paryskie, tzw. Katowice Rulebook. Od 2019 r. ponownie kierował referatem ds. Środowiska w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE" - poinformowało MKiŚ.
Adam Guibourgé-Czetwertyński jest absolwentem HEC Paris oraz wydziałów historii Uniwersytetu Paris IV-Sorbonne i Uniwersytetu Warszawskiego.
Część pełnomocników do likwidacji
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się informacje o projekcie rozporządzenia w sprawie zniesienia 11 pełnomocników rządu. Jak napisano, celem projektu jest "zasadność uporządkowania i usystematyzowania funkcjonujących dotychczas pełnomocników rządu".
"W związku z brakiem potrzeby i uzasadnienia dla dalszego funkcjonowania proponuje się zniesienie: pełnomocnika rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego; pełnomocnika rządu do spraw Jednolitego Rynku Cyfrowego; pełnomocnika rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym; pełnomocnika rządu do spraw infrastruktury sportowej; pełnomocnika rządu do spraw praw człowieka; pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych; pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej; pełnomocnika rządu do spraw Inicjatywy Trójmorza; pełnomocnika rządu do spraw Kształtowania Ustroju Rolnego; pełnomocnika rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy; pełnomocnika rządu do spraw Innowacyjności w Projektach Europejskich" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Obecnie na stronie KPRM możemy znaleźć informacje łącznie o 57 pełnomocnikach premiera i Rady Ministrów.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/MKiS_GOV_PL