Procedura w sprawie Ziobry, wstrząsy w Grecji, balon znaleziony pod Olsztynem

Źródło:
tvn24.pl
Posłowie koalicji rządzącej chcą, żeby Zbigniew Ziobro został aresztowany. Procedura ma ruszyć w poniedziałek
Posłowie koalicji rządzącej chcą, żeby Zbigniew Ziobro został aresztowany. Procedura ma ruszyć w poniedziałekArleta Zalewska/Fakty TVN
wideo 2/4
Posłowie koalicji rządzącej chcą, żeby Zbigniew Ziobro został aresztowany. Procedura ma ruszyć w poniedziałekArleta Zalewska/Fakty TVN

W poniedziałek ma ruszyć procedura, która - jak planuje koalicja rządząca - ma doprowadzić do aresztowania Zbigniewa Ziobry. Pod Olsztynem znaleziono balon, który miał oznaczenia pisane cyrylicą, to kolejny podobny przypadek w tym rejonie kraju w ostatnich miesiącach. Meksyk wprowadził cła odwetowe w reakcji na decyzję administracji Donalda Trumpa, która nałożyła 25-procentowe cła na import towarów z Meksyku. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 3 lutego.

1. Wniosek o odebranie Zbigniewowi Ziobrze immunitetu

W poniedziałek ma być gotowy wniosek sejmowej komisji o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze i umieszczenie go w areszcie na 30 dni. Wszystko po to, żeby został dowieziony na zeznania przed sejmową komisją ds. Pegasusa skutecznie i na czas. Do roboczej wersji dokumentu dotarła nasza reporterka Arleta Zalewska.

Wniosek najpierw trafi do prokuratora generalnego, potem do marszałka Sejmu. Ten skieruje go do komisji regulaminowej. Na koniec to posłowie na sali plenarnej zdecydują czy odebrać Zbigniewowi Ziobrze immunitet. I dopiero jeśli taka decyzja zapadnie, sąd będzie mógł ocenić, czy zasadna jest kara porządkowa w postaci aresztu.

Czytaj więcej: Posłowie koalicji rządzącej chcą, żeby Zbigniew Ziobro został aresztowany

2. Seria zdarzeń na autostradzie A4

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 5.30, na wysokości miejscowości Olszowa, między węzłami Krapkowice a Kędzierzyn-Koźle.

Wypadek na A4
WYPADEK SLAJDSHOW

Czytaj więcej: Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

3. Pod Olsztynem runął balon, miał oznaczenia cyrylicą

Policja zabezpieczyła szczątki balonu, najprawdopodobniej meteorologicznego, który znaleziono w powiecie olsztyńskim. Rzecznik straży pożarnej przekazał, że miał on na sobie oznaczenia napisane cyrylicą. Szczątki balonu odkryto w niedzielę w lesie w Trękusku w gminie Purda przez osobę, która powiadomiła o tym znalezisku policję.

Wcześniej szczątki balonów meteorologicznych służących do mierzenia ciśnienia, temperatury i wilgotności powietrza odnajdywano m.in. pod Ełkiem, Szczytnem i Ostródą.

Trękusek (woj. warmińsko-mazurskie)
Trękusek (woj. warmińsko-mazurskie)Google Earth

Czytaj więcej: Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

4. Meksyk wprowadza cła odwetowe po decyzji Trumpa

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi. "Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom wobec rządu Meksyku, że ma on związki z organizacjami kryminalnymi, jak również wszelkie zamiary ingerowania w nasze terytorium" – napisała Sheinbaum na platformie X.

Sheinbaum napisała też, że wobec kroków podjętych przez administrację Trumpa poleciła ministrowi gospodarki wprowadzenie w życie "planu B, nad którym pracowaliśmy", przewidującego cła i inne środki "w obronie interesów Meksyku".

Donald Trump nakłada cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin. Europa może być następna
Donald Trump nakłada cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin. Europa może być następnaKatarzyna Sławińska/Fakty TVN

Czytaj więcej: "Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

5. Wstrząsy w Grecji, władze zamykają szkoły

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Grecja jest zaniepokojona wzmożoną aktywnością sejsmiczną, która występuje w kraju i na morzu od kilku dni. W piątek i sobotę odnotowano serię wstrząsów, z których najsilniejszy miał magnitudę 4,3 i wystąpił w rejonie między wyspami Santoryn i Amorgos. Instytut Geodynamiki w Atenach przekazał, że w niedzielę rano także odnotowano wstrząsy o magnitudzie od 2,8 do 4,5. Nie odnotowano żadnych zniszczeń.

Widoki z Santorynu
Widoki z SantorynuReuters

Czytaj więcej: Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Dwa samochody czołowo zderzyły się na autostradzie A2 w pobliżu Strykowa w województwie łódzkim. W wypadku zginęła 66-letnia kobieta, która jechała autostradą pod prąd. Dzień wcześniej, w bardzo podobnych okolicznościach doszło do innej tragedii na tej samej autostradzie. Wtedy życie straciło dwóch mężczyzn.

Kolejny wieczór, kolejna tragedia na A2. "Kobieta jechała pod prąd"

Kolejny wieczór, kolejna tragedia na A2. "Kobieta jechała pod prąd"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grammy 2025 rozdane. W najważniejszych kategoriach słynne "złote gramofony" otrzymali Kendrick Lamar i Beyoncé. Twórczyni krążka "Cowboy Carter" nagrodzona została w kategorii Album Roku. Najlepszą Nową Artystką została Chapell Roan. Zmarły w grudniu były prezydent USA Jimmy Carter zdobył czwartą swoją statuetkę Grammy.

Grammy 2025. Beyoncé kolejny raz pisze historię

Grammy 2025. Beyoncé kolejny raz pisze historię

Źródło:
tvn24.pl

W związku z pogarszającymi się po dojściu Donalda Trumpa do władzy stosunkami między USA i Kanadą, w Ottawie podnoszone są głosy o konieczności zbliżenia z Unią Europejską. Publiczny kanadyjski nadawca CBC przeanalizował w niedzielę, czy kraj ten mógłby dołączyć do Wspólnoty. To kolejne duże medium, w którym omawiane jest takie rozwiązanie. Koncepcja większego zbliżenia z UE jest rozważana wśród kanadyjskich polityków, a istotną rolę mogłaby tu odegrać Polska - przekazał były wicepremier Alberty Thomas Lukaszuk.

"A co, jeśli Kanada dołączyłaby do Unii". Widzą w tym rolę dla Polski

"A co, jeśli Kanada dołączyłaby do Unii". Widzą w tym rolę dla Polski

Źródło:
PAP

Grecja przygotowuje się na możliwość wystąpienia silnych wstrząsów sejsmicznych na Santorynie. Na okolicznych wyspach zamknięto w poniedziałek szkoły, a służby ratunkowe zaczęły przygotowywać się na wypadek dużego trzęsienia. Wzmożona aktywność sejsmiczna notowana jest tam od piątku.

200 wstrząsów na greckiej wyspie. Plany ewakuacji, ratownicy w gotowości

200 wstrząsów na greckiej wyspie. Plany ewakuacji, ratownicy w gotowości

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

W tej chwili system, moim zdaniem, trzeszczy w szwach, bo pacjentów ostrych jest tak dużo, że po prostu wypełniają całe oddziały - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. W programie odniósł się do rosnącej liczby zachorowań na grypę, hospitalizacji pacjentów oraz szczepień, które zmniejszają ryzyko wystąpienia ostrej postaci choroby.

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

Źródło:
TVN24

Komisja śledcza do spraw Pegasusa przygotowuje wniosek do Sejmu o uchylenie immunitetu byłemu ministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS, Zbigniewowi Ziobrze. Do roboczej wersji dokumentu dotarła reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. Wniosek składa się z sześciu stron, na których przedstawiono 24 argumenty, które mają uzasadniać wniosek komisji. - To jest bardzo mocny środek w tej sytuacji, bo ciągle rozmawiamy o świadku - zauważyła dziennikarka w programie "W kuluarach".

Robocza wersja wniosku w sprawie Ziobry. Co w nim jest?

Robocza wersja wniosku w sprawie Ziobry. Co w nim jest?

Źródło:
TVN24

Wilki zaatakowały psa na Kaszubach. Nie w lesie, ale na podwórku. Czworonóg na łańcuchu był bez szans, został zagryziony. Właścicielka zwierzęcia jest przerażona i zszokowana. Opowiada, że z mężem próbowali zareagować, ale atak trwał dwie minuty.

Pomorze: wilki zaatakowały psa na podwórku. Wyciągnęły zwierzę z budy, potem je przydusiły

Źródło:
Fakty TVN

Chociaż w branży muzycznej istnieje, od kiedy była nastolatką, to dopiero ubiegły rok przyniósł Charli XCX niewyobrażalny sukces. Wszystko dzięki temu, że trzymała się swojej artystycznej wizji i postanowiła odsłonić przed fanami miękkie podbrzusze. Jej album "Brat" stał się absolutną sensacją lata 2024, a wielu krytyków umieściło go na najwyższych miejscach list najlepszych albumów roku. Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek tego, co jeszcze chce nam pokazać "bachor" z Essex.

"Bachor" z Essex gwiazdą Grammy. Kim jest Charli XCX?

"Bachor" z Essex gwiazdą Grammy. Kim jest Charli XCX?

Źródło:
tvn24.pl, Vogue, Variety, Guardian, Pitchfork, wikipedia

Europoseł i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman przyznał w "Faktach po Faktach", że był "zdumiony" sobotnim wpisem w mediach społecznościowych ministry Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i ocenił, że powinna "być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada". Ministra funduszy i polityki regionalnej napisała, że "tylnymi drzwiami obcięto" budżetowe środki na budownictwo społeczne. Zdaniem europosła wybranego z list Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby wpis ministry to "efekt trwającej kampanii wyborczej".

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt unijnych liderów poświęcony kwestii bezpieczeństwa. Polski premier Donald Tusk ma spotkać się z szefem NATO Markiem Rutte, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem oraz szefową Parlamentu Europjeskiego Robertą Metsolą.

Tusk w Brukseli. Nieformalny szczyt w sprawie bezpieczeństwa

Tusk w Brukseli. Nieformalny szczyt w sprawie bezpieczeństwa

Źródło:
PAP

Policja zabezpieczyła szczątki balonu, najprawdopodobniej meteorologicznego, który znaleziono w Trękusku w powiecie olsztyńskim. Rzecznik straży pożarnej przekazał, że miał on na sobie oznaczenia napisane cyrylicą. To kolejne takie znalezisko w województwie graniczącym z Rosją.

Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

Źródło:
PAP

Członkowie rodzin ofiar zderzenia samolotu American Airlines z helikopterem wojskowym odwiedzili w niedzielę miejsce katastrofy. Zginęło 67 osób.

Członkowie rodzin ofiar na miejscu katastrofy

Członkowie rodzin ofiar na miejscu katastrofy

Źródło:
Reuters, PAP

Donald Trump stwierdził w niedzielę w mediach społecznościowych, że Kanada powinna stać się "ukochanym 51. stanem", dzięki czemu znikną cła, które prezydent Stanów Zjednoczonych nałożył poprzedniego dnia między innymi na to państwo.

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Źródło:
PAP

W wyniku pożaru w Gdańsku-Rudnikach spłonął namiot, w którym znajdowały się meleksy. Na miejsce zdarzenia zostało wysłane siedem zastępów straży pożarnej. Czarne kłęby dymu miały być widoczne z odległości paru kilometrów.

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Źródło:
tvn24.pl

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Gwałtowne powodzie, które były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły północną część australijskiego stanu Queensland. Po przejściu żywiołu zginęła co najmniej jedna osoba. Premier stanu przekazał, że od piątku spadło ponad 1000 litrów wody na metr kwadratowy.

To mogą być najgorsze powodzie od 60 lat. Tysiące ewakuowanych

To mogą być najgorsze powodzie od 60 lat. Tysiące ewakuowanych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Policjanci zatrzymali trzy osoby, które mogą mieć związek zabójstwem w gdańskim Brzeźnie. Rano na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24
Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przemysław Godyla, pracownik poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych odkrył w siedzibie firmy dziesiątki napisów wykonanych przez więźniów. Inskrypcje pokrywają ściany w piwnicach kamienicy przy ul. Matejki 57. Po wojnie mieścił się tam milicyjny areszt, a zamknięci w nim ludzie wyryli na ścianach wstrząsające świadectwo swojej opresji. "Kiedy te ruskie sługusy będą siedzieć? Kiedy skończy się ich panowanie?", "Boże… zbaw Polskę… od oprawców.. czerwonych…" - to tylko niektóre z wydrapanych gwoździami inskrypcji.

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

Źródło:
Aleksander Przybylski

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził w niedzielę, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa powinna była zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został w piątek doprowadzony przez policję już po tym, jak komisja zamknęła posiedzenie i uchwaliła złożenie wniosku o zatrzymanie Ziobry na 30 dni. Hołownia dodał, że ta "procedura zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące".

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

Źródło:
PAP

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Onkofundacja Alivia przedstawiła dane, z których wynika, że kolejki do specjalistów w onkologii wydłużają się. Lekarze podkreślają, że w przypadku raka kluczowe jest szybkie leczenie. Jednak pacjenci, którzy chcą wiedzieć, czy są chorzy, czekają na diagnozę nawet pół roku. Podobnie jest także w przypadku leczenia nieonkologicznego.

Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Źródło:
Fakty TVN