Ujawniono zarobki czołowych propagandystów z TVP. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przyszli na posiedzenie sejmowej komisji. Do Polski trafiły 22 miliardy złotych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zobacz pięć rzeczy, które warto wiedzieć.
1. "Miliony dla pisowskich szefów TVP"
Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński opublikował odpowiedź na wniosek o ujawnienie informacji publicznej o zarobkach byłych szefów Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
Rekordzistami są Michał Adamczyk i Jarosław Olechowski. Obydwaj w 2023 roku zainkasowali po około 1,5 miliona złotych. "Miliony dla pisowskich szefów TVP. Już wiadomo, dlaczego się tam zabarykadowali" - skomentował Joński.
2. Kamiński i Wąsik na posiedzeniu sejmowej komisji
Na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych pojawili się skazani prawomocnym wyrokiem Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.
Podczas komisji szef gabinetu marszałka Sejmu chciał obu politykom PiS wręczyć postanowienie Hołowni w sprawie wygaśnięcia mandatów, ci nie przyjęli dokumentów. - Niezależnie od tego, jak się potoczą moje losy dalej, będę działał publicznie do końca, również z więzienia - powiedział Kamiński podczas przerwy w posiedzeniu komisji sejmowej. Przewodnicząca komisji Maria Janyska nie udzielała głosu Kamińskiemu i Wąsikowi, bo w jej opinii "po skutecznym doręczeniu, a takie miało miejsce dzisiaj, nie są posłami".
3. Jest nowy projekt ustawy okołobudżetowej
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany nowy projekt ustawy okołobudżetowej. Tak jak zapowiedziano nie ma w nim trzech miliardów złotych na finansowanie mediów publicznych. Zamiast tego jest zapowiedź o przekazaniu tej kwoty w obligacjach na onkologię.
Prezydent Andrzej Duda zareagował na nową wersję w mediach społecznościowych. "Można było tak od razu!" - napisał.
4. 22 miliardy złotych z KPO wpłynęły do Polski
Wpłynęło 5 miliardów euro z programu RePowerEU będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy - przekazała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W przeliczeniu po obecnym kursie to około 22 miliardy złotych.
5. Pieniądze na "bezpieczny kredyt" wyczerpane
Ustawowy łączny limit na rok 2023 i rok 2024 na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2 proc. został wyczerpany - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dodano, że resort prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców.
Źródło: tvn24.pl