Posłowie wybrali członków Krajowej Rady Sądownictwa z ramienia Sejmu. Wielka sieć handlowa została ukarana za wprowadzanie konsumentów w błąd karą w wysokości ponad 13 mln złotych. Z kolei w USA oddalono widmo "shutdownu". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 15 listopada.
1. Lewica złożyła projekty ustaw dotyczące aborcji
Lewica złożyła w Sejmie dwa projekty ustaw dotyczące aborcji. Pierwszy z nich to projekt dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji, a drugi - legalnej aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Pierwszy projekt, dotyczący dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji, dotyczy zmian w Kodeksie karnym.
W uzasadnieniu napisano, że dotyczy on "częściowej depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12 tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu". Przedstawicielką wnioskodawców jest posłanka Anna Maria Żukowska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projekty Lewicy dotyczące aborcji na stronie Sejmu
2. Tusk zapowiada unieważnienie decyzji PiS z ostatnich dni
Donald Tusk we wtorek, tuż po debacie w Sejmie, został zapytany przez dziennikarzy o to, czy ma "jakieś przecieki" co do tego, jak premierowi Mateuszowi Morawieckiemu idzie formowanie nowego rządu. - Słowa pana prezydenta Dudy, także premiera Morawieckiego pokazały moim zdaniem już jednoznacznie, że nie chodzi o żadną szansę utworzenia rządu, bo PiS nie ma tej szansy i wszyscy o tym wiemy - wszyscy, pan prezydent też dobrze o tym wie - ale jest to gra na czas - ocenił lider PO.
- Dzisiaj mieliśmy kolejne nominacje, łapanie ostatnich stanowisk, wykorzystywanie pieniędzy. Tu widać, że są ciągle bardzo sprawni i coraz bardziej zdenerwowani. Na pewno część, większość, a może wszystkie decyzje, te z ostatnich dni, będą unieważnione, bo są podejmowane wyłącznie po to, żeby zabezpieczyć sobie tyły - mówił.
3. Wielka sieć handlowa ukarana
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Spółka Kaufland Polska Markety wprowadzała konsumentów w błąd poprzez nieprawidłowe informowanie o kraju pochodzenia warzyw - poinformował w mediach społecznościowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Kara nałożona przez Prezesa UOKiK na Kaufland Polska Markety za wprowadzanie konsumentów w błąd wyniosła 13,2 mln zł. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał karę w tej wysokości.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielka sieć handlowa przegrała w sądzie. Ma zapłacić dużą karę
4. Posłowie wybrali członków KRS
Posłowie wybrali nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa z ramienia Sejmu. To kandydaci demokratycznej opozycji: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Robert Kropiwnicki, Tomasz Zimoch i Anna Maria Żukowska. Kandydaci PiS - Marek Ast, Bartosz Kownacki, Arkadiusz Mularczyk i Kazimierz Smoliński - przepadli.
Procedura wyłonienia spośród posłów czterech członków KRS odbyła się zgodnie z obowiązującym prawem, natomiast wątpliwości prawne budzi sam organ, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa ukształtowana według ustaw znowelizowanych jeszcze przez Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem wielu ekspertów, jest ona upolityczniona ze względu na to, że 15 sędziów powołują w niej politycy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie wybrali członków KRS. Znamy cztery nazwiska
5. Izba Reprezentantów oddaliła widmo "shutdownu"
Izba Reprezentantów przegłosowała nowy tymczasowy budżet, zapewniający środki na funkcjonowanie administracji federalnej USA, co najmniej do stycznia przyszłego roku. Wbrew woli Białego Domu, ustawa nie zawiera dodatkowych środków na pomoc Ukrainie.
Projekt przyjęty we wtorek wieczorem zdecydowaną większością głosów 336:95 zakłada przedłużenie finansowania części rządowych instytucji na obecnym poziomie do 19 stycznia, a pozostałej części do 2 lutego.
Źródło: TVN24, PAP