Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 13 stycznia

Tusk: niech prezydent nie oczekuje ode mnie, czy ministra Bodnara, żebyśmy my uznali, że panowie Wąsik i Kamiński są z kryształu
Źródło: TVN24

Donald Tusk udzielił pierwszego wywiadu od objęcia funkcji premiera. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, a pełniącym obowiązki prokuratora krajowego będzie Jacek Bilewicz. Z kolei marszałek Szymon Hołownia odniósł się do tajemniczego wpisu prezydenta Andrzeja Dudy w mediach społecznościowych. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 13 stycznia.

1. Tusk udzielił pierwszego wywiadu od objęcia funkcji premiera

Donald Tusk udzielił w piątek pierwszego wywiadu od objęcia funkcji premiera. Był pytany między innymi, czy wyobraża sobie taką sytuację, że siada do symbolicznego okrągłego stołu z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Ja sobie tego nie muszę wyobrażać. W momencie, kiedy ten kryzys związany ze stanowiskiem pana prezydenta Dudy, który broni panów (Macieja) Wąsika i (Mariusza) Kamińskiego, kiedy nabrał takiej temperatury już bardzo wysokiej, zwróciłem się do pana prezydenta z propozycją spotkania jak najszybszego, w cztery oczy, żeby ustalić taką przestrzeń konieczną absolutnie, bezwzględnie konieczną, do współpracy między prezydentem i premierem - powiedział Donald Tusk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zatrzymanie posłów PiS, zmiany w TVP, "hańba" Kurskiego i skala "nadużyć" w państwowych spółkach

Donald Tusk
Donald Tusk

2. Prokurator Krajowy "w stanie spoczynku"

Od 12 stycznia Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje "niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości w piątkowym komunikacie.

Resort poinformował też, że pełniącym obowiązki prokuratora krajowego będzie Jacek Bilewicz. Natomiast osobny komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie Prokuratury Krajowej. Napisano, że "funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski" i stwierdzono, że pismo Bodnara "nie wywołuje żadnych skutków prawnych".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dariusz Barski "w stanie spoczynku", jego obowiązki przejmie Jacek Bilewicz

3. Wnioski Manowskiej negatywnie zaopiniowane

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego negatywnie zaopiniowała wszystkie wnioski dotyczące odwołania 13 ławników SN, złożone przez prezes Małgorzatę Manowską z inicjatywy prezesów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN sędzi Joanny Lemańskiej oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN sędziego Wiesława Kozielewicza.

W uchwale Rady Ławniczej, podpisanej przez jej przewodniczącego dr Andrzeja Kompę, podkreślono, że działania I prezes SN, zarówno względem "ławników Sądu Najwyższego, legalnie wybranych sędziów Sądu Najwyższego, jak i całokształtu ustrojowego funkcjonowania gmachu sprawiedliwości Rzeczypospolitej, wymagają stanowczego potępienia i nakazują sformułowanie żądania natychmiastowego podania się do dymisji".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wnioski Manowskiej o odwołaniu 13 ławników negatywnie zaopiniowane

4. Kłótnia na prawicy

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego mjr Jacek Siewiera, komentując w środę w "Faktach po Faktach" zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Pałacu Prezydenckim, stwierdził, że "z formalnego punktu widzenia procedura zatrzymania była wykonana w sposób legalny, ze wszystkich stron".

Do wypowiedzi Siewiery odniósł się w piątek mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. "'Legalne ze wszystkich stron' to było ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika przez prezydenta" - napisał na portalu X.

Jacek Siewiera odpowiedział Kalecie, także na portalu X. Zakomunikował na początku wpisu, iż zgadza się, że "ułaskawienie Ministrów Kamińskiego i Wasika było i jest legalne ze wszystkich stron". "Tymczasem Panu proponuję zapoznać się z definicją 'strony' w postępowaniu karnym wykonawczym. Co do działania funkcjonariuszy reguluje ją ten właśnie Kodeks. Od byłego wiceministra sprawiedliwości należałoby takiej wiedzy oczekiwać" - napisał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kłótnia na prawicy. "Od byłego wiceministra sprawiedliwości należałoby takiej wiedzy oczekiwać"

5. Nowy wątek ws. tajemniczego wpisu na profilu Andrzeja Dudy

4 stycznia na profilu prezydenta Andrzeja Dudy na portalu X pojawił się tajemniczy wpis o treści: "Powiedz mu, żeby zapytał swoją Żonę, co to znaczy 'mieć jaja'. Ona wie!". Tweet bardzo szybko został usunięty, ale wielu internautów zdążyło zrobić zrzuty ekranu.

- Mam dość twarde zapewnienia, również ze środowiska, którego to najprawdopodobniej dotyczyło, że chodziło o kogoś innego. I ta osoba nawet jest wskazana z imienia i nazwiska - powiedział w "Jeden na jeden" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak mówił w TVN24 polityk, "wielu już w polskiej polityce narobiło dużo bigosu, nie przełączając na czas konta".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tajemniczy wpis na profilu Andrzeja Dudy. Hołownia: mam dość twarde zapewnienia, że chodziło o kogoś innego

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: