Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych zrezygnowali ze stanowisk. Państwowa Komisja Wyborcza wydała stanowisko ws. odmowy publikacji reklam kandydatów opozycji. Z kolei pod pomnikiem smoleńskim doszło do incydentu z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 11 października.
1. Czołowi polscy dowódcy rezygnują
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski zrezygnowali ze stanowisk. We wtorek prezydent oficjalnie przyjął dymisje i powołał nowych dowódców na ich miejsce. Zostali nimi generał broni Wiesław Kukuła i generał dywizji Maciej Klisz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najważniejsi polscy dowódcy podali się do dymisji
Nagła zmiana najwyższych dowódców w polskim wojsku została była szeroko komentowana przez światowe media. "Guardian" ocenił, że "to cios" dla PiS, które przekonuje w kampanii, iż jest "jedyną partią mogącą zadbać o bezpieczeństwo kraju". Jak podał "Washington Post", "rezygnacje wywołały pytania o stan polskiej armii pod rządami obecnego konserwatywnego rządu". O napięciach między dowództwem wojska a rządzącymi i samym resortem obrony piszą także BBC, Reuters, Politico czy turecka agencja informacyjna AA.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowe media o rezygnacji czołowych polskich dowódców
2. Sondaż: trzy partie z niemal równym wynikiem
Wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą niedzielę, 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. W najnowszym badaniu Ipsos dla OKO.press i TOK FM zapytano o preferencje partyjne. Jak wynika z sondażu, w wyborach zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość (36 proc. wskazań). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (28 proc.).
Podium zamknęła Konfederacja z wynikiem 9 proc. Na kolejnych miejscach znalazła się Trzecia Droga, czyli PSL i Polska 2050 (8 proc.), Lewica (8 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (2 proc., poniżej progu wyborczego). Inną partią wskazał w sondażu 1 proc. respondentów. Niezdecydowanych na żadne ugrupowanie odnotowano 9 procent.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najnowszy sondaż partyjny. Trzy partie z niemal równym wynikiem
3. PKW wydaje stanowisko ws. odmowy publikacji reklam kandydatów opozycji
W ostatnich dniach gazety należące do grupy medialnej Polska Press odmówiły kandydatom Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi publikacji reklam wyborczych. Jak przekonywał wówczas wydawca, wartości prezentowane przez polityków tych ugrupowań "są nie do pogodzenia z jego linią programową".
W trakcie wtorkowego posiedzenia Państwowa Komisja Wyborcza wydała stanowisko "w sprawie przypadków odmowy publikacji materiałów wyborczych". Podkreśliła, że "warunkiem zgodnego z podstawowymi zasadami demokracji przeprowadzenia wyborów i referendów jest poszanowanie przez wszystkie organy państwa i wszystkich uczestników życia publicznego nie tylko formalnych procedur określonych przepisami ustaw, ale także, a nawet przede wszystkim, zasad leżących u podstaw państwa prawa, w tym zasady równości podmiotów uczestniczących w wyborach i referendach".
4. Nerwowa atmosfera przy pomniku smoleńskim
Jak co miesiąc, uroczystości związane z miesięcznicą katastrofy smoleńskiej wywołały utrudnienia w poruszaniu się po Krakowskim Przedmieściu i jego okolicach.
Na placu Piłsudskiego doszło także do incydentu z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej prezes PiS zniszczył tabliczkę, na której odpowiedzialnością za tragedię obciążono jego brata. Była zawieszona na wieńcu.
5. Dwadzieścia redakcji powołało Radę Polskich Mediów
Redaktorzy naczelni i redaktorki naczelne ponad 20 redakcji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych powołali Radę Polskich Mediów - poinformowała RPM w komunikacie. Jak w nim czytamy, inicjatywa jest otwarta na kolejne redakcje. Przewodniczącym został Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl.
Radę powołali przedstawicielki i przedstawiciele dwudziestu redakcji: "Dziennik Gazeta Prawna", "Fakt", "Gazeta Wyborcza", "Newsweek", "Pismo. Magazyn Opinii", "Polityka", "Rzeczpospolita", "Tygodnik Powszechny", Business Insider Polska, Fakty TVN, Gazeta.pl, OKO.press, Onet.pl, Radio RMF FM, Radio TOK FM, Radio ZET, radiozet.pl, TVN24, TVN24 BiS, tvn24.pl i Wirtualna Polska.
Źródło: PAP, TVN24