Suski mówił o inwigilowanych "kilkuset osobach". "Jego szczerość przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa"

Źródło:
TVN24
Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia
Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia TVN24
wideo 2/21
Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia TVN24

Pytany o Pegasusa, Marek Suski powiedział, że liczba inwigilowanych to "kilkaset osób w ciągu roku" i określił to jako "niewielkie ilości". Senator Marek Martynowski (PiS) stwierdził, że "nie widzi w tym nic złego", jeżeli były zgody sądu. Senator Marcin Bosacki (KO) ocenił, że "szczerość" Suskiego "przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa". Marszałek izby wyższej parlamentu Tomasz Grodzki uznał zaś, że poseł PiS "trochę ukierunkował badania" nadzwyczajnej senackiej komisji.

Na temat inwigilacji Pegasusem wypowiedział się w czwartek członek sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, poseł PiS Marek Suski. - Mówienie o jakiejś masowej inwigilacji to jest w ogóle jakiś wymysł z Księżyca. Bo to były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu roku - powiedział. Pytany, czy to oznacza, że kilkaset osób było inwigilowanych, Suski odpowiedział: - W różnych latach bardzo różnie, nie mogę podać ilości.

"CZARNO NA BIAŁYM": KTO KUPOWAŁ PEGASUSA I JAK GO WYKORZYSTYWAŁ? >>>

Pegasus. Marek Suski: Mówienie o masowej inwigilacji to wymysł. To były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu roku
Pegasus. Marek Suski: Mówienie o masowej inwigilacji to wymysł. To były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu rokuTVN24

Martynowski: jeżeli były zgody sądu i prokuratury na wszystko, to ja nie widzę w tym nic złego 

Te słowa polityka partii rządzącej komentowali w czwartek wieczorem senatorowie. Marek Martynowski z PiS mówił, że nie słyszał wypowiedzi Suskiego. - Skąd się wzięła taka liczba - kilkaset, nie mam pojęcia - powiedział.

Reporterka TVN24 Maja Wójcikowska przytaczała słowa posła PiS i zapytała Martynowskiego, czy go to nie oburza. - Jeżeli były zgody na wszystko sądu i prokuratury, to ja nie widzę w tym nic złego - odpowiedział.

- Jeżeli to by byli sami politycy, to ja rozumiem, że by było oburzenie. Natomiast wśród ogółu społeczeństwa, 38 milionów, być może były jakieś przestępstwa, które trzeba było w ten sposób - mówił.

Martynowski: jeżeli były zgody sądu i prokuratury na wszystko, to ja nie widzę w tym nic złego
Martynowski: jeżeli były zgody sądu i prokuratury na wszystko, to ja nie widzę w tym nic złego TVN24

Morawska-Stanecka: Prawie sześć tysięcy inwigilowanych. I to dla niego jest znikoma ilość 

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z Polskiej Partii Socjalistycznej wskazywała zaś: - Kilkaset rocznie, na przykład 900 rocznie przez sześć lat rządów PiS. To ile to daje? Prawie sześć tysięcy. I to dla niego jest znikoma ilość.

Odniosła się także do słów Suskiego, że na senackiej nadzwyczajnej komisji w sprawie Pegasusa pojawiają się fake newsy.

- Niech mi pokaże te fake newsy - mówiła. Zaznaczyła. że "nie ma żadnych fake newsów, my jesteśmy rzetelną komisją, która wyjaśnia tę sprawę".

- Przecież to jest normalne, że trzeba kogoś podsłuchiwać, w ich ocenie - ironizowała. - Oni próbują się teraz bronić. Próbowali się z nas wyśmiewać, próbowali nas deprecjonować. Dzisiaj już mówią, że oczywiście (inwigilacja była - przyp. red.), ale przecież nie na taką skalę. My to chcemy sprawdzić - dodała senator.

Morawska-Stanecka o słowach Suskiego o Pegasusie: Prawie sześć tysięcy inwigilowanych. I to dla niego jest znikoma ilość
Morawska-Stanecka o słowach Suskiego o Pegasusie: Prawie sześć tysięcy inwigilowanych. I to dla niego jest znikoma ilość TVN24

Bosacki: szczerość Suskiego przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa

Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej, który przewodniczy senackiej komisji, powiedział, że "pan poseł Suski ma niewątpliwie wiele wad, ale ma jedną zaletę - że jest często szczery". - I w tym wypadku jego szczerość przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa, która - od początku to mówimy i każdy dzień przynosi potwierdzenie tej tezy - jest jedną z największych afer w historii III Rzeczypospolitej - powiedział senator.

- Jeśli chociażby 10 procent z tego to była inwigilacja przeciwników tej władzy - niekoniecznie polityków, ale prawników, może dziennikarzy, może przedstawicieli organizacji pozarządowych - to widzimy, do czego służyła władzy ta broń cybernetyczna, jaką jest Pegasusa - dodał.

Bosacki: szczerość Suskiego przybliża nas do prawdy o aferze Pegasusa
Bosacki: szczerość Suskiego przybliża nas do prawdy o aferze PegasusaTVN24

Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia 

Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, w przeszłości szef Najwyższej Izby Kontroli, ocenił, iż "dowiadujemy się całkiem czegoś nowego".  Jak mówił, do tej pory wiedzieliśmy na podstawie oficjalnych danych, że "liczba podsłuchów w Polsce to było ponad 6,5 tysiąca - tyle wniosków skierowano". - Sąd odmówił tylko w 35 przypadkach. Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, ile w tej liczbie jest broni ofensywnej, bo tak ją trzeba nazywać, do inwigilacji obywateli - Pegasusa. Wydaje się, że Marek Suski szczerze nam powiedział, co wiedział, czyli że kilkaset - mówił dalej.

- Pytanie tylko, skąd ma tę wiedzę, bo nie jest szefem żadnej ze służb. Myślę, że pan Marek Suski powinien pilnie zostać zaproszony na senacką komisję do spraw inwigilacji systemem Pegasus i zeznać, skąd te informacje posiada - kontynuował.

Na uwagę reporterki, że Suski jest członkiem sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, Kwiatkowski odparł, że jeżeli jest w jej strukturach i takową wiedzę posiada, to jest to wiedza oklauzulowana. - Więc jeżeli ujawnił te informacje, to na pewno nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia - dodał senator.

Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia
Kwiatkowski: nie tylko komisja senacka, ale wkrótce prokurator chętnie z Markiem Suskim porozmawia TVN24

Grodzki: Komisja senacka dojdzie, kto, ilu i kiedy było inwigilowanych. Natomiast Suski trochę ukierunkował te badania 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z KO mówił, że "jest taka ludzka przypadłość, że czasami człowiek, zanim pomyśli, to powie".

- Jeżeli to jest skala kilkuset obywateli podsłuchiwanych czy inwigilowanych - bo słowo podsłuchiwanych nie jest tu właściwe, bo to jest wkraczanie w całe życie, łącznie z przysłowiową alkową - to jest to wiadomość porażająca - ocenił.

Grodzki powiedział, że jest przekonany, iż członkowie nadzwyczajnej senackiej komisji "dojdą prawdy, kto, ilu i kiedy było inwigilowanych". - Natomiast pan poseł Suski jakby trochę ukierunkował te badania - dodał marszałek Senatu.

Grodzki: Komisja senacka dojdzie kto, ilu i kiedy było inwigilowanych. Natomiast Suski trochę ukierunkował te badania
Grodzki:TVN24

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych, Grzegorz Napieralski i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłowie, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Jordania, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli kraje Bliskiego Wschodu, które stanęły po stronie Izraela i pomogły mu odeprzeć atak Iranu, udowodniły, że bardziej nie znoszą władz w Teheranie, niż izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu - ocenił amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

"WSJ": Kraje arabskie pokazały, że bardziej nie znoszą Iranu, niż premiera Izraela. Może dojść do zmian w relacjach

Źródło:
PAP

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

W sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczął się proces Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl