Posiedzenie komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji Pegasusem

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat powołując komisję zlecił nam trzy zadania
Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat powołując komisję zlecił nam trzy zadaniaTVN24
wideo 2/24
Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat powołując komisję zlecił nam trzy zadaniaTVN24

Za nami pierwsze merytoryczne posiedzenie senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji systemem Pegasus. Na pytania odpowiadali eksperci z grupy Citizen Lab. Posiedzenie relacjonowaliśmy w tvn24.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 16:02

  Dziękujemy za uwagę.

 • 16:00

  Senator Bosacki zakończył posiedzenie komisji. Zapowiedział, że kolejne odbędzie się we wtorek o godzinie 10.30. - Naszym pierwszym gościem będzie były prezes Najwyższej Izby Kontroli senator Krzysztof Kwiatkowski a potem obecny prezes NIK Marian Banaś - powiedział.

 • 15:58

  Scott-Railton: Wyzwanie związane z Pegasusem, podobnie jak z innym oprogramowaniem szpiegującym jest takie, że musimy wiedzieć więcej, a nie tylko o jednej korzyści technologicznej. Można powiedzieć, że absolutnie zaniedbaniem służb specjalnych jest dokonanie zakupu oraz wykorzystanie Pegasua dla realizacji określonych priorytetów bezpieczeństwa narodowego bez dokonania klarownej oceny dotyczącej tego, jaki materiał może być przekazany grupie NSO i co dalej wynika, jakiemuś innemu krajowi. Bez dokonania takiej oceny nie wydaje mi się, że służby bezpieczeństwa były w stanie zagwarantować prywatność swoich własnych priorytetów, nawet nie mówiąc o prywatności osób, które mogły być celem śledztwa, ale którym na przykład nie postawiono zarzutu albo którym coś ukradziono w wyniku stosowania tego systemu. W obu przypadkach mamy do czynienia z wątpliwościami i powodami do niepokoju.

 • 15:45

  Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński pyta, czy z wiedzy ekspertów wynika, że zastosowanie oprogramowania Pegasus wobec osób, których profesja jest objęta tajemnicą, jak na przykład mecenas, praktycznie uniemożliwia zachowanie tej tajemnicy. John Scott-Railton: Są takie zawody, które są chronione prawnie i objętę tajemnicą zawodową. Pegasus tego nie uwzględnia, dlatego jest tak niebezpiecznym narzędziem. Mamy gwarancje konstytucyjne. Pegasus takie gwarancje usuwa.

 • 15:37

  Scott-Railton: Jedna z najtrudniejszych części mojej pracy związana jest z kontaktowaniem się z jakąś osobą i potwierdzeniem tej osobie, że stała się celem ataku Pegasusa. Ten moment ujawnienia takiej informacji jest bardzo trudny i związany jest również z faktem, że muszę powiedzieć tym osobom, że wszystkie informacje uwierzytelniające, które były używane z tego telefonu, żeby dojść do różnych funkcji, również do maila, mogły zostać przejęte. Nie powinniśmy zapominać o wpływie osobistym inwigilacji prowadzonej przez program Pegasus. Może obejmować różnego rodzaju konta online oraz informacje uwierzytelniające do tych kont. Pegasus infiltruje w największym możliwym stopniu ten świat i może być wykorzystany przeciwko nam. Jest to coś niezmiernie inwazyjnego.

 • 15:24

  Scott-Railton: Citizen Lab prowadzi swoje prace od prawie 20 lat. Cała nasza praca jest całkowicie niezależna od wpływów rządowych i firm. Jesteśmy niezależni od wszelkich źródeł finansowania, więc nie będziemy przyjmować finansowania na konkretne zlecenia.

 • 15:21

  Scott-Railton: Kiedy mamy do czynienia z inwazyjnym hakowaniem urządzenia, nie mamy tak naprawdę gwarancji, że nie doszło do manipulacji czy do modyfikacji. Sprawny sędzia albo adwokat mógłby obalić wiarygodność takich dowodów bez problemu.

  Scott-Railton: gdy mamy do czynienia z inwazyjnym hakowaniem, nie mamy gwarancji, że nie doszło do manipulacji czy modyfikacji

 • 15:18

  Scott-Railton: Wiemy o wielu sprawach nadużycia programów z NSO. Wiemy o przypadkach pozwów przeciwko NSO. Wiemy o przypadkach spraw wnoszonych przeciwko rządom. Wiemy również o wielu przypadkach dużych firm technologicznych, które również skarżą NSO. W 2019 roku Facebook i WhatsApp wniosły takie sprawy.

 • 15:15

  Senator Gabriela Morawska-Stanecka pyta, czy operator Pegasua, kiedy zainfekuje telefon, ma dostęp do wiadomości, które użytkownik telefonu posiada w chmurze. Scott-Railton: Uważamy, że ma pani rację. Uważamy, że dostęp do chmury może utrzymywać się po zakończeniu infekcji urządzenia. Uważamy, że Pegasus może kraść tokeny dostępu, które używane są przez telefon do tego, żeby uwierzytelnił się w usługach chmurowych, prowadząc w ten sposób kopię kluczy do całego świata w chmurze i wszystkiego, co się w nim znajduje. To jest niesamowicie inwazyjne i może bardzo długo się utrzymywać.

 • 15:07

  Scott-Railton pytany o praktyki zakupów oprogramowania Pegausus: W wielu przypadkach mamy do czynienia z sytuacjami tworzenia spółek, które zostały stworzone specjalnie po to, żeby zakamuflować tego typu zakupy. Przynajmniej w jednym przypadku, o którym wiemy, tego typu dodatkowe przedsięwzięcie służyło również temu, żeby w dużym stopniu zakamuflować również korupcję oraz po prostu całkowite zdefraudowanie środków. Natomiast w kontekście tajemnicy i służb specjalnych ta sytuacja jest niezmiernie ryzykowna.

 • 14:58

  Pytanie senatora Bosackiego. Czy eksperci potwierdzają, że NSO wycofało licencję, czyli możliwość używania Pegasusa wobec sporej liczby krajów. Jeśli tak, czy były wśród nich Polska i Węgry? Scott-Railton: Nie możemy potwierdzać działań podejmowanych prze grupę NSO. Staram się wierzyć oświadczeniom NSO dotyczący wycofania licencji dla określonych krajów.

 • 14:54

  Marczak: Pierwsze wskazówki, które żeśmy dostrzegli, to było działanie serwerów i stron w listopadzie 2017 roku. Wtedy je pierwszy raz zarejestrowano. Te serwery i te strony, które były wykorzystywane w operacji inwigilacji. Wtedy te ataki mogły się rozpocząć, albo jakiś czas później. To zresztą jest spójne z tym, co wiemy o wdrażaniu Pegasusa po zakupie licencji.

 • 14:49

  Scott-Railton: My nie mówimy tutaj o jakimś konkretnym akcie technicznym, ale o pewnego rodzaju procedurze, czyli próbie dyskredytacji jakiegoś człowieka.

 • 14:41

  Czy dane pozyskiwane za pośrednictwem Pegasusa mogą znaleźć się w posiadaniu obcych państw? Bill Marczak: Informacje te przechodzą przez serwery, które są wynajmowane w chmurze od popularnych operatorów. Serwery te są wynajmowane, według naszej oceny, przez samą grupę NSO. Jednym z punktów, do których trafiają informacje, to agencja rządowa, która operuje tym oprogramowaniem szpiegowskim. Nie jesteśmy pewni, czy te informacje mogą trafić również gdzieś indziej.

 • 14:37

  Scott-Railton: gdy telefon zostanie raz zhakowany, informacje w nim są podatne na manipulacje

 • 14:33

  Scott-Railton: Mamy wiedzę o innych przypadkach, gdzie Pegasus jest używany przez różnego rodzaju służby specjalne czy siły bezpieczeństwa w demokratycznych krajach. Jednak w informacjach publicznych nie znaleźliśmy takiej sytuacji, która powoduje niepokój.

 • 14:30

  Scott-Railton: Polska skala jest unikalna, biorąc pod uwagę polski kontekst, ale przede wszystkim ze względu na intensywności ataków na senatora Brejzę a także dlatego, że wybrano sobie za cel panią prokurator. Jest to unikalne w stosunku do innych spraw, które badaliśmy.

 • 14:26

  Scott-Railton: Celowanie w Brejzę i Giertycha było bardzo kompleksowe, agresywne. W przypadku senatora Brejzy to były ciągłe, powtarzające się ataki w 2019 roku. Nam to pokazuje, że ten, kto wykorzystywał Pegasusa, chciał wiedzieć regularnie, co robi cel ataków.

 • 14:24

  Senator Magdalena Kochan (KO): Dzisiaj wiemy, że także senator Brejza i adwokat Roman Giertych byli przedmiotem tych działań. Czy Polska różni się i czym w używaniu broni cybernetycznej wśród innych państw, które tej cybernetycznej broni używają?

 • 14:21

  Scott-Railton: Pegasus może zdalnie i tajnie włączać kamerę i mikrofon, telefon może stawać się podsłuchową pluskwą w pokoju. Pegasus pozwala operatorowi na wykradzenie danych uwierzytelniających do różnych kont.

  Scott-Railton: Pegasus może zdalnie i tajnie włączać kamerę i mikrofon, telefon może stawać się podsłuchową pluskwą w pokoju

 • 14:19

  Scott-Railton odpowiada na pytanie o działanie systemu Pegasus.

 • 14:19

  Scott-Railton: posiadamy dowody kryminalistyczne potwierdzające, że dane z urządzenia senatora Brejzy zostały ukradzione

 • 14:16

  Bosacki pyta o badanie przypadku senatora Krzysztofa Brejzy.

 • 14:15

  Scott-Railton: naszą uwagę zwrócił przypadek prokurator Ewy Wrzosek

  Scott-Railton: naszą uwagę zwrócił przypadek prokurator Ewy Wrzosek

 • 14:15

  John Scott-Railton: Nasza praca dotycząca Pegasusa ozpoczęła się w 2016 roku. Od tamtego momentu przeprowadziliśmy dziesiątki dochodzeń dotyczących wykorzystania oprogramowania Pegasus na całym świecie.

 • 14:14

  Bosacki: jak to się stało, że grupa Citizen Lab zajęła się programem Pegasus, a po drugie jego obecnością w Polsce.

 • 14:13

  Bosacki: pierwszym ekspertem będzie John Scott-Railton, a następnie Bill Marczak z Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto.

 • 14:11

  Bosacki: Posiedzenie obejmuje w związku z tym jeden punkt, czyli wysłuchanie ekspertów z Citizen Lab.

 • 14:10

  Bosacki: Dzisiaj mieliśmy też wysłuchać profesora Jerzego Kosińskiego z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Chcieliśmy zadać mu pytania o to, jak działa Pegasus, w jaki sposób został do Polski sprowadzony. Profesor się zgodził wziąć udział w posiedzeniu komisji. Dwie godziny temu poinformował mnie, że rezygnuje ze stawienia się na posiedzeniu z powodu, jak to określił, rozmów z przełożonymi, którzy mu to stanowczo odradzali. Chciałbym wyrazić ubolewanie z tego powodu.

 • 14:07

  Bosacki: komisja w toku działań przygotowawczych zdecydowała, że najpierw zajmiemy się tym, co się stało. W jaki sposób, jak często, wobec kogo stosowano system Pegasus. PIerwszymi osobami wysłuchanymi będą eksperci z Citizen Lab z Toronto w Kanadzie. Później będziemy zapraszać ekspertów od spraw cybernetycznych, byłych funkcjonariuszy służb specjalnych, prawników, samych poszkodowanych, ale też wysokich urzędników państwowych, którzy nadzorowali, nadzorują służby specjalne.

 • 14:05

  Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat, powołując komisję, zlecił nam trzy zadania.

  Przewodniczący komisji senator Marcin Bosacki (KO): Senat powołując komisję zlecił nam trzy zadania

 • 14:03

  Rozpoczyna się posiedzenie senackiej komisji.

 • 14:00

  Rzeczkowski: Na dziś wynika jedna istotna kwestia, która wcześniej się nie pojawiała. Widzimy, że najprawdopodobniej o wszystkim nie był informowany premier Mateusz Morawiecki. Jeśli tak było, to mamy do czynienia z kolejnym skandalem.

 • 13:58

  Grzegorz Rzeczkowski z tygodnika "Polityka" powiedział na antenie TVN24, że ma nadzieję, że "chociaż komisja w sposób dobrze uporządkowany, spójny jeszcze raz pokaże opinii publicznej, jak wyglądała sprawa zakupu Pegasusa i jego użycia od początku do końca"

 • 13:58

  Dzień dobry. Wkrótce ma się rozpocząć posiedzenie senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji Pegasusem.

Senat powołał w zeszłą środę komisję nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Zgodnie z przyjętą uchwałą o powołaniu komisji, w jej skład weszło siedmioro senatorów: jej przewodniczący Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (Polska 2050), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrz.). W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

CZYTAJ NA KONKRET 24: Coraz więcej wniosków o kontrole operacyjne wobec obywateli?

Ekspert Citizen Lab: to, co ustaliliśmy, było naprawdę rzeczą niemałą >>>

Sprawa inwigilacji Pegasusem

Grupa badaczy z Citizen Lab, działająca przy Uniwersytecie w Toronto, w ekspertyzie wykazała, że w Polsce inwigilowani oprogramowaniem Pegasus byli mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz senator KO Krzysztof Brejza. Fakt, że Brejza był inwigilowany, potwierdziła też niezależnie Amnesty International. Według Citizen Lab senator był 33 razy inwigilowany przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, kiedy był szefem kampanii KO.

CZYTAJ: Debata "Operacja Pegasus"

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził, że rząd kupił Pegasusa, jednak ocenił, że kwestia inwigilacji tym systemem to "afera z niczego". Kaczyński bagatelizował też wątpliwości związane zakupem Pegasusa ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

CZYTAJ NA KONKRECIE 24: Kaczyński: nadzór nad inwigilacją mamy "najbardziej rygorystyczny w Europie". Nie mamy

Autorka/Autor:js

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeden z napastników popchnął narzeczoną Marcina Mizi, aż kobieta upadła i uderzyła głową w murek. Widziała, jak agresorzy kopią młodego piłkarza, widziała krew. Nie widziała nikogo, kto ruszyłby na pomoc jej partnerowi. Skatowany 28-latek zmarł w szpitalu.

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Źródło:
TVN24 / UWAGA! TVN

Doszło do incydentu. Ktoś znajdował się na dachu - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia pytany o doniesienia w sprawie posła Dariusza Mateckiego. Przyznał, że "mógł być w to zaangażowany jeden z posłów" i czeka na raport Straży Marszałkowskiej w tej sprawie. Sam Matecki potwierdził kilkadziesiąt minut później, że był to on, wszedł na dach, aby "zrobić sobie zdjęcie", był trzeźwy i "nie widział żadnej Straży Marszałkowskiej".

Poseł Matecki na dachu Sejmu. Hołownia o "incydencie": była 3-4 rano, czekam na raport

Poseł Matecki na dachu Sejmu. Hołownia o "incydencie": była 3-4 rano, czekam na raport

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Trzy samochody ciężarowe doszczętnie spłonęły na parkingu stacji benzynowej w Świebodzicach (woj. dolnośląskie). Z żywiołem walczyło siedem zastępów, akcja gaśnicza trwała blisko pięć godzin. Informacje otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar ciężarówek obok stacji benzynowej. Kilkugodzinna akcja strażaków

Pożar ciężarówek obok stacji benzynowej. Kilkugodzinna akcja strażaków

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Podczas piątkowych obrad Sejm przegłosował kilka kwestii. Jedną z najważniejszych była ta, dotycząca ochrony sygnalistów. Sejm przyjął poprawki Senatu w tej sprawie. Tymczasem wniosek o szybkie przejście do drugiego czytania prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa przepadł z kretesem. Przeciwko temu rozwiązaniu było aż 399 z 412 posłów. - Ten projekt zawiera tyle wad, że musimy skierować go do komisji - mówił przed głosowaniem Paweł Suski z KO. Uzupełniono też składy komisji śledczych.

"Tyle wad", że musi iść do komisji. Aż 399 posłów z wątpliwościami wobec prezydenckiego projektu

"Tyle wad", że musi iść do komisji. Aż 399 posłów z wątpliwościami wobec prezydenckiego projektu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

32-letni mężczyzna zostały ranny w wybuchu gazu w mieszkaniu na trzecim piętrze w kamienicy w centrum Łodzi. Na ulicy Piłsudskiego lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował mężczyznę do szpitala.

Wybuch gazu w kamienicy. Na środku ulicy lądował śmigłowiec LPR

Wybuch gazu w kamienicy. Na środku ulicy lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje turysta, który spadł ze Zmarzłej Przełączki Wyżniej w Tatrach. Ratownicy TOPR ze względu na pogodę nie mogli użyć śmigłowca. W tym samym czasie w sąsiednim Zawratowym Żlebie doszło do upadku z turystki z dużej wysokości. Kobieta trafiła do szpitala. W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki ze względu na zalegające wciąż rozległe płaty zmrożonego śniegu. Nie da się bezpiecznie chodzić Orlą Percią lub szlakiem na Rysy bez zimowego sprzętu.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. TOPR: skutek poślizgnięcia na śniegu

Śmiertelny wypadek w Tatrach. TOPR: skutek poślizgnięcia na śniegu

Źródło:
PAP

Rodzice Marcina Mizi, skatowanego w Sosnowcu piłkarza, poinformowali, że organy ich syna zostaną pobrane do przeszczepów. 28-latek został w niedzielę zaatakowany przez trzech nastolatków, zmarł w szpitalu.

Organy zmarłego piłkarza trafią do biorców. "Syn by tak chciał"

Organy zmarłego piłkarza trafią do biorców. "Syn by tak chciał"

Źródło:
tvn24.pl / UWAGA! TVN

Strażacy dostali zgłoszenie o podejrzanym wycieku na parkingu w Nieporęcie. Na miejsce wezwano także policję. Ale akcja trwała zaledwie kilka minut. Okazało się, że podejrzana substancja, która postawiła na nogi legionowskie służby to... fermentujące ciasto drożdżowe.

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wrocławia opublikowali wizerunki trzech mężczyzn, którzy mieli pod koniec ubiegłego roku wyciągnąć z samochodu i pobić małżeństwo. Napastników mimo poszukiwań nie udało się zatrzymać.

Trzech mężczyzn pobiło małżeństwo. Policja publikuje ich wizerunki

Trzech mężczyzn pobiło małżeństwo. Policja publikuje ich wizerunki

Źródło:
tvn24.pl

To po prostu niedorzeczne - mówi matka Brytyjczyka, komentując działania władz po zaginięciu jej syna. Sto dni po tym, jak ślad po 23-latku się urwał, jego rodzina wskazuje, że był on widoczny na nagraniu z monitoringu - policja jednak go nie zauważyła.

Matka zaginionego 23-latka trafiła na trop, który przeoczyła policja

Matka zaginionego 23-latka trafiła na trop, który przeoczyła policja

Źródło:
BBC

Pasażerka samolotu linii American Airlines powinna zapłacić ponad 80 tysięcy dolarów - uważa Federalna Administracja Lotnicza (FAA), która ją pozwała. To kara za jej zachowanie sprzed trzech lat, a zarazem jeden z najsłynniejszych incydentów lotniczych tej dekady. Kobieta w czasie lotu w 2021 roku została zakneblowana i przywiązana taśmą do siedzenia, bo była wyjątkowo agresywna. Nałożonej na nią kary nie zapłaciła, teraz więc przyszedł czas na pozew FAA, a w nim szczegóły incydentu w samolocie.

Przykleili ją taśmą do fotela. Nowe szczegóły incydentu w American Airlines i pozew

Przykleili ją taśmą do fotela. Nowe szczegóły incydentu w American Airlines i pozew

Źródło:
The Independent

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kombinacja dwóch leków może pomóc w walce z rakiem jelita grubego - wskazują wyniki pracy opublikowanej w czwartek w "Nature Medicine". W przeprowadzonym przez naukowców pilotażowym badaniu połącznie środków doprowadziło do zmniejszenia lub zahamowania wzrostu guzów u 61 procent chorych.  

"To potencjalnie zmienia zasady gry". Naukowcy o "nowej nadziei" dla chorych na raka jelita grubego

"To potencjalnie zmienia zasady gry". Naukowcy o "nowej nadziei" dla chorych na raka jelita grubego

Źródło:
Independent, Nature Medicine

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

Polski turysta Daniel Dembowski, który trafił do więzienia podczas wycieczki do Tunezji, po miesiącu został warunkowo zwolniony bez możliwości wyjazdu z tego kraju - ustaliła reporterka "Uwagi!" TVN. Program informował o sprawie 25-letniego studenta medycyny kilka dni wcześniej.

"Uwaga" TVN: Polak zatrzymany w Tunezji został warunkowo zwolniony, ale nie może wrócić do kraju

"Uwaga" TVN: Polak zatrzymany w Tunezji został warunkowo zwolniony, ale nie może wrócić do kraju

Źródło:
Uwaga TVN, PAP

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gdzie by się nie obejrzeć, jakaś procedura została naruszona, wydatkowano olbrzymie pieniądze - mówił Borys Budka (PO), komentując wykazane przez NIK nieprawidłowości przy zakupie przez Prokuraturę Krajową jej siedziby. Gość "Faktów po Faktach" wskazywał, że kupiono budynek, "który natychmiast musiał zostać przerobiony". Kosztował w związku z tym nie 15, a prawie 80 milionów złotych - podkreślił. Śledztwo w tej sprawie prowadzi warszawska prokuratura regionalna.

"Patologia goniła patologię". NIK ma zastrzeżenia do zakupu siedziby Prokuratury Krajowej

"Patologia goniła patologię". NIK ma zastrzeżenia do zakupu siedziby Prokuratury Krajowej

Źródło:
PAP, TVN24

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie zgodził na ekstradycję na Litwę dwóch Polaków podejrzanych o atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego w Wilnie. Leonid Wołkow został zaatakowany i dotkliwie pobity w marcu tego roku. Wobec Maksymiliana K. i Igora C. w Polsce toczy się równoległe śledztwo.

Polscy kibole pobili współpracownika Nawalnego. Ekstradycji nie będzie

Polscy kibole pobili współpracownika Nawalnego. Ekstradycji nie będzie

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Onet, PAP

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał w siedzibie NATO w Brukseli, że Polska wraz z Niemcami i Szwecją, w sposób rotacyjny, będzie sprawowała dowództwo na Bałtyku. - Zabiegałem o to od samego początku, kiedy zostałem ministrem - powiedział. Poinformował także, że rozmawiał z sekretarzem obrony narodowej USA Lloydem Austinem, który "osobiście potwierdził obecność amerykańskich baterii Patriot w Polsce".

Szef MON: Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku

Szef MON: Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku

Źródło:
TVN24, PAP

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Białoruś, teoretycznie sojusznik Armenii, dostarczała zaawansowaną broń Azerbejdżanowi w czasie konfliktu zbrojnego o separatystyczny Górski Karabach - wynika z dokumentów, do których dotarł portal Politico. W Erywaniu uznano to za "zdradę".

Dostarczyli broń wrogowi Armenii. Coraz większy rozłam w sojuszu Putina

Dostarczyli broń wrogowi Armenii. Coraz większy rozłam w sojuszu Putina

Źródło:
PAP, Politico

Prezydent Chin Xi Jinping miał "dać słowo" ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego kraj nie sprzeda broni Rosji. O tym Zełenski powiedział w trakcie konferencji prasowej z Joe Bidenem podczas szczytu G7 we Włoszech. Pod koniec maja minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps oświadczył, że brytyjski i amerykański wywiad mają dowody na to, że Chiny już dostarczają albo będą dostarczać Rosji śmiercionośną broń do wykorzystania przeciwko Ukrainie.

Xi Jinping "dał słowo" i coś obiecał Zełenskiemu

Xi Jinping "dał słowo" i coś obiecał Zełenskiemu

Źródło:
PAP

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow i okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań zacumowały w porcie w Hawanie. Amerykanie z kolei wysłali do bazy w Zatoce Guantanamo okręt podwodny USS Helena. Na Oceanie Atlantyckim trwają ćwiczenia rosyjskiej marynarki, które zdaniem Pentagonu, nie stanowią zagrożenia dla Ameryki.

Rosjanie zacumowali w Hawanie. Amerykanie na przywitanie wysłali szybki okręt podwodny

Rosjanie zacumowali w Hawanie. Amerykanie na przywitanie wysłali szybki okręt podwodny

Źródło:
PAP

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

W lasach pod Gidlami koło Radomska (woj. łódzkie) zauważono bizony - dwa dorosłe osobniki i jedno cielę. Zwierzęta miały uciec z prywatnej hodowli koło Kłomnic na Śląsku. Urząd gminy i starostwo powiatowe w Radomsku apeluje do mieszkańców o niezbliżanie się do zwierząt. Ich właściciel chce je odłowić, ale niewykluczone, że trzeba je będzie odstrzelić.

Bizony uciekły z hodowli i chodzą koło dużego miasta. Jest nagranie

Bizony uciekły z hodowli i chodzą koło dużego miasta. Jest nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Osuwiska i powodzie zabiły co najmniej sześć osób w północno-wschodnich Indiach i spowodowały uwięzienie ponad 2000 turystów w górskim regionie Sikkim. Doszło do nich po ulewnych opadach deszczu, które od kilku dni nawiedzają tę część Azji. Niebezpiecznie jest również w sąsiednim Nepalu, gdzie zginęły cztery osoby.

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Źródło:
Reuters, CNN, Times of India

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rebelianci Huti ostrzelali w nocy z czwartku na piątek ukraiński statek handlowy z polską załogą. W wyniku zdarzenia został poważnie ranny jeden z marynarzy. MSZ w Warszawie w odpowiedzi na pytaniach tvn24.pl przekazało między innymi, że ranny to Nepalczyk.

Statek z polską załogą ostrzelany przez Hutich. MSZ: ranny na pokładzie to Nepalczyk

Statek z polską załogą ostrzelany przez Hutich. MSZ: ranny na pokładzie to Nepalczyk

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Millennium, Alior, Credit Agricole, Pocztowy - te banki zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ulewne deszcze nawiedziły południowe i środkowe Chile. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba, a tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy. Władze wprowadziły w pięciu regionach stan katastrofy.

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Źródło:
Reuters, phys.org