TVN24 | Polska

Nawacki zapowiedział, że "nie może dopuścić sędziego Juszczyszyna do orzekania". Wbrew decyzji sądu

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Sąd: sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy
Sąd: sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracyTVN24
wideo 2/9
TVN24Sąd: sędzia Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy

Pan sędzia Paweł Juszczyszyn nie będzie w poniedziałek sądził, nie będzie miał przydziału spraw i nie będzie wykonywał obowiązków - zapowiedział Maciej Nawacki, prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego. Stoi to w sprzeczności z decyzją bydgoskiego sądu, który nakazał przywrócenie Juszczyszyna do pracy natychmiast.

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zdecydował, że sędzia Paweł Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy. Sędzia ma zostać "dopuszczony do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych przysługujących z tytułu pełnienia urzędu".

Pełnomocnik Juszczyszyna wyjaśnił, że "postanowienie jest skuteczne z chwilą wydania". - Czyli prezes Sądu Rejonowego (w Olsztynie, gdzie pracuje Juszczyszyn - red.) ma obowiązek pod rygorem grzywny do miliona złotych, nakładanej osobiście na niego, dopuścić pana sędziego natychmiast do orzekania. Pan sędzia Juszczyszyn w poniedziałek wraca do pracy - zapowiedział.

Sędzia Juszczyszyn ma dwa tygodnie, by złożyć pozew przeciwko Sądowi Rejonowemu w Olsztynie w celu przywrócenia go do obowiązków. Do czasu rozpatrzenia tego pozwu bydgoski sąd udzielił zabezpieczenia i nakazał olsztyńskiemu sądowi uwzględnianie Juszczyszyna w wyznaczaniu terminów posiedzeń i przydzielaniu spraw oraz "zaniechanie aktów skutkujących niedopuszczeniem Pawła Juszczyszyna do wykonywania obowiązków".

CZYTAJ CAŁE POSTANOWIENIE SĄDU

Sędzia Paweł JuszczyszynTomasz Waszczuk/PAP

Nawacki: pan sędzia Juszczyszyn nie będzie w poniedziałek sądził

Polska Agencja Prasowa poprosiła o komentarz prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, członka nowej KRS. Powiedział on, że zanim podejmie ostateczną decyzję, poczeka na doręczenie odpisu postanowienia sądu w Bydgoszczy.

- Oczywiście kwestie ustrojowe takie jak dopuszczenie do orzekania sędziego nie podlegają zabezpieczeniu cywilnemu. Stoję więc na stanowisku, że nie mogę dopuścić pana sędziego do orzekania. Pan sędzia Juszczyszyn nie będzie w poniedziałek sądził, nie będzie miał przydziału spraw i nie będzie wykonywał obowiązków - zapowiedział Nawacki.

Rzecznik sądu: prezesowi Nawackiemu przysługuje zażalenie, ale to nie wstrzymuje natychmiastowej wykonalności

Innego zdania jest rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Powiedział PAP, że orzeczenie mające rygor natychmiastowej wykonalności oznacza, iż w poniedziałek pracodawca musi dopuścić sędziego Pawła Juszczyszyna do pracy. - Prezesowi sądu Maciejowi Nawackiemu przysługuje zażalenie na tę decyzję, natomiast zażalenie nie wstrzymuje rygoru natychmiastowej wykonalności - mówił sędzia Dąbrowski-Żegalski.

Autor:ads/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości