"Życie Warszawy" wymienia listę przepisów, na które skarżą się Palikotowi Polacy. Jest wśród nich m.in. art. 57 kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje karę za zapłacenie podatku po terminie w sytuacji, gdy ordynacja podatkowa przewiduje już odsetki za zwłokę.
Problemy niepełnosprawnych
Przedsiębiorcy skarżą się także na brak możliwości przesłania do klienta faktury VAT w formie elektronicznej do samodzielnego wydruku i wytykają konieczność liczenia nominałów banknotów i monet przez podmioty, które prowadzą pełną księgowość.
Nie podoba się również obowiązek regularnego odnawiania orzeczenia o niepełnosprawności przez osoby trwale niepełnosprawne. Powody do irytacji mają też studenci, od których urzędy wymagają specjalnego zaświadczenia z dziekanatu i nie wystarcza im aktualna legitymacja.
Polacy zwracają także uwagę, że kupując nowe auto, trzeba przy rejestracji wnieść opłatę w wysokości 500 zł za złomowanie. Nikt nie odda tych 500 zł, jeżeli auto zostanie wywiezione z kraju lub ukradzione.
Potrzeba zmianJeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, nie dziwi się, że na liście bubli jest najwięcej spraw dotyczących podatków i prawa budowlanego. - Nasze badania wskazują, że te dwie dziedziny stwarzają najwięcej barier dla przedsiębiorców - podkreśla. Dobrze to widać na przykładzie uzyskiwania pozwoleń na budowę. – W raporcie Banku Światowego w tej kwestii Polska znalazła się na 156. ze 178. miejsc, dodaje. Według Mordasewicza, większość spraw, które zgłaszają przedsiębiorcy, wymaga niewielkich zmian. – O ile trudno obniżyć podatki, o tyle w łatwy sposób można uprościć przepisy podatkowe i tym samym ułatwić życie przedsiębiorcom, mówi.
Źródło: "Życie Warszawy"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl