Klinika Budzik dla dzieci w śpiączce wymagających intensywnej rehabilitacji neurologicznej dziś została oficjalnie otwarta w Warszawie. Klinika powstała dzięki staraniom wielu firm, instytucji i indywidualnych darczyńców, ale przede wszystkim dzięki wsparciu ludzi o dobrym sercu. W akcję zaangażowana była również Fundacja TVN.
Wszystko rozpoczęło się w 2007 r., gdy Fundacja "AKOGO" uzyskała pozwolenie na budowę. 26 listopada 2007 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod Klinikę Budzik, a 26 marca 2008 r. rozpoczęto budowę placówki.
Połączona z Centrum Zdrowia Dziecka
Projekt kliniki został opracowany przez zespół projektantów pod kierunkiem Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego. Jest to 3-kondygnacyjny budynek z piwnicą budynek o powierzchni 1500 m².
Klinika ma pełną infrastrukturę niezbędną do jednoczesnej hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu. Nowa klinika połączona jest łącznikiem z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Najmłodsi pacjenci
Pacjentami Kliniki Budzik będą dzieci po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych).
Dzieci zdiagnozowane w Klinice Anestezjologii, Neurochirurgii, Neurologii, wydolne krążeniowo i oddechowo stabilne, niewymagające podtrzymywania funkcji życiowych w warunkach OIOM, przekazywane będą do kliniki "Budzik". Dzieci powinny być w stanie zdrowia kwalifikującym się do intensywnej rehabilitacji indywidualnej. Będą przebywały w klinice do 15 miesięcy od urazu.
Pomoc dla rodziców
Celem twórców kliniki jest stworzenie systemowych rozwiązań, wzorców prawno-organizacyjnych, jak również wzorców medyczno-neurorehabilitacyjnych dla dzieci w śpiączce. Rodzicom i opiekunom zapewniana jest stała pomoc w zdobywaniu informacji w zakresie schorzeń neurologicznych, komunikowaniu ze specjalistami, autorytetami medycznymi, rehabilitantami i psychologami.
Tworzony jest także program psychologicznego wsparcia dla rodziców, opiekunów, terapeutów i lekarzy dotkniętych długotrwałym stresem i wypaleniem.
Zespół specjalistów
Decyzję o przyjęciu do kliniki podejmować będzie Zespół Kwalifikacyjny ds. Programu Wybudzania Dzieci ze Śpiączki, w skład którego będą wchodzili: kierownik jednostki, lekarz neurolog, lekarz rehabilitacji, lekarz pediatra, fizjoterapeuta, wyznaczona pielęgniarka, sekretarz komisji. W skład Zespołu Kwalifikacyjnego wejdzie także, jako obserwator, przedstawiciel Fundacji "Akogo?".
Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny będzie obejmował: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego (rehabilitacja), program leczenia wspomagający kinezyterapię, program psychologiczny oraz diagnostykę i konsultacje lekarskie.
Autor: zś/ja / Źródło: tvn24.pl, akogo.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24