Komisarz praw człowieka Rady Europy o orzeczeniu TK. "Smutny dzień dla praw kobiet"

Autor:
ft/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Orzeczenie TK o dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu
Orzeczenie TK o dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płoduTVN24
wideo 2/7
TVN24Orzeczenie TK o dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu

Usunięcie podstaw niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz i naruszenie praw człowieka – oceniła w czwartek komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. Odniosła się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z polską konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiej wady płodu.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W ocenie komisarz praw człowieka Rady Europy Dunji Mijatović "usunięcie podstaw niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz i naruszenie praw człowieka". "Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza aborcję w podziemiu/za granicą dla tych, których na to stać, i jeszcze większe cierpienie pozostałych. Smutny dzień dla praw kobiet" – oceniła na Twitterze.

CZYTAJ WIĘCEJ. Polityczne komentarze po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji >>>

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Wniosek grupy posłów dotyczący tej kwestii po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 roku - złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

Rada EuropyPAP

Autor:ft/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości