Dzisiejsze orzeczenie, które w rzeczywistości pozwala Polsce ignorować decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE, jest naruszeniem prawa europejskiego – oświadczyła Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska, odnosząc się do środowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując w środę pytanie Izby Dyscyplinarnej SN, orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.
Amnesty International o orzeczeniu TK
Do orzeczenia TK odniosła się w środę Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska. "Dzisiejsze orzeczenie, które w rzeczywistości pozwala Polsce ignorować orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, jest naruszeniem prawa europejskiego i otwiera drogę do politycznie umotywowanych postępowań karnych oraz kolejnych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce" – oświadczyła.
"Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w zeszłym roku oraz ponownie dzisiaj, że polska Izba Dyscyplinarna musi zawiesić swoje orzekanie w sprawach przeciwko sędziom z powodu obaw o jej niezawisłość i bezstronność. Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego świadczy o rażącym lekceważeniu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE" – zwróciła uwagę Nadażdin.
Według dyrektor Amnesty International Polska orzeczenie TK to "niebezpieczne posunięcie dla ludzi w Polsce, a w szczególności dla sędziego [Igora –red.] Tuleyi, który teraz podlega ryzyku oskarżenia karnego po prostu za wykonywanie swojej pracy".
"Komisja Europejska powinna podjąć natychmiastowe działania w celu ochrony polskiego sądownictwa. Nie może stać z boku i pozwolić polskim władzom na dalsze łamanie praw człowieka i niszczenie praworządności w UE za pośrednictwem upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego" – oceniła.
TSUE w sprawie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej
Nieco wcześniej w środę poinformowano, że Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Rosario Silva de Lapuerta.
W czwartek TSUE ma ogłosić orzeczenie w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzonego w Polsce nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Tego dnia również polski Trybunał Konstytucyjny ma kontynuować przerwaną we wtorek rozprawę dotyczącą wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock