Opinia w sprawie ustawy o policji. Polska delegacja spotkała się z Komisją Wenecką

Aktualizacja:
Polska delegacja spotkała się z Komisją Wenecką
Polska delegacja spotkała się z Komisją Wenecką
tvn24
Z Komisją spotkał się m.in. podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowskitvn24

Polska delegacja przybyła w czwartek na obrady Komisji Weneckiej, która w piątek ma przyjąć opinię na temat nowelizacji ustawy o policji zmieniającej m.in. zasady inwigilacji. Na czele polskiej delegacji stoi podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski.

Rozmowa, w której udział wzięli sprawozdawcy, autorzy projektu opinii na temat nowelizacji ustawy o policji, miała charakter wstępny, a jej celem było wyjaśnienie konkretnych kwestii. Wcześniej odbyła się narada podkomisji KW, która również tylko w swoim gronie dyskutowała na temat projektu opinii. Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio powiedział, że projekt opinii jest dość długi. Wyraził jednocześnie opinię, że sama ustawa jest lepsza od przepisów, które obowiązywały wcześniej. Buquicchio poinformował, że dokument, przygotowany po wizycie sprawozdawców Komisji w Warszawie pod koniec kwietnia, zostanie prawdopodobnie uzupełniony o poprawki. Przyjęcie projektu przez Komisję Wenecką na sesji plenarnej zapowiedziano na piątek rano. Również w piątek - powiedział Buquicchio - Komisja zostanie poinformowana o tym, co wydarzyło się w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego od marca, kiedy to KW przyjęła krytyczną opinię w sprawie dotyczącej TK ustawy. Jak wyjaśnił, zostanie przedstawiona tylko krótka informacja, nie będzie żadnej dyskusji na ten temat.

Na stronie Komisji Weneckiej podano, że w skład polskiej delegacji wchodzą także: Mariusz Cichomski - zastępca dyrektora departamentu porządku publicznego w MSWiA, Tomasz Książkiewicz z Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Głównej Policji, Iwona Marczyk-Stępniewska ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Radzie Europy w Strasburgu i Daria Wołosiuk z MSZ.

Wybór następcy Suchockiej

Jednym z pierwszych punktów obrad 107. sesji planarnej będzie wybór następcy Hanny Suchockiej, która była pierwszą wiceprzewodniczącą Komisji Weneckiej. Mandat byłej premier wygasł z końcem kwietnia, a strona polska nie zgłosiła jej ponownie do tego gremium. Po raz pierwszy w obradach Komisji, organu doradczego Rady Europy, udział wezmą nowi przedstawiciele Polski: profesorowie Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński. Zastąpili oni Hannę Suchocką oraz profesora Krzysztofa Drzewickiego.

Kwestie dotyczące Trybunału Konstytucyjnego

W kolejnym punkcie posiedzenia Komisja zostanie poinformowana o dalszych kwestiach dotyczących opinii wydanej przez nią na sesji w marcu na temat poprawek do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia ta była krytyczna. Uznano, że "osłabianie efektywności Trybunału podważa demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja zaapelowała o publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z początku marca oraz o rozwiązanie obecnego kryzysu.

Opinia w sprawie ustawy o policji

Następny punkt porządku piątkowych obrad również dotyczy Polski. Komisja przyjmie opinię w sprawie noweli ustawy o policji, zmieniającej zasady inwigilacji. O wydanie opinii wystąpiło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Opinię na temat ustawy o policji Komisja ma przyjąć przed południem, a następnie, również w piątek, ją opublikuje.

Projekt opinii został wysłany do polskich władz pod koniec maja. Otrzymali go też wszyscy członkowie Komisji. Dokument, który jest poufny, został sporządzony po kwietniowej wizycie delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. W czasie pobytu w Warszawie przeprowadziła ona rozmowy z przedstawicielami rządu, parlamentu, korporacji prawniczych, rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, reprezentantami organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Panoptykon. Politycy ze strony rządowej mówili, że wyjaśniali sprawozdawcom Komisji Weneckiej, iż ustawa jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację w Europie, zwłaszcza groźbę zamachów terrorystycznych i rozwijającą się działalność terrorystów w internecie. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak mówił w dniach wizyty Komisji w Polsce, że ustawa o policji jest bardzo dobra i została sformułowana na wzór przepisów obowiązujących na zachodzie Europy. - Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, to ta ustawa wręcz ogranicza możliwości działań służb – oświadczył. Rząd podkreśla, że nowela nie ogranicza wolności w internecie. Politycy Platformy Obywatelskiej twierdzą zaś, że ustawa jest wadliwa i narusza prawa oraz wolności obywatelskie.

Co zakłada ustawa?

Nowe przepisy weszły w życie na początku lutego.

Najwięcej kontrowersji wywołuje sprawa pozyskiwania przez służby danych internetowych. Wcześniej po te dane do operatorów i firm internetowych służby występowały "na potrzeby prowadzonych postępowań" pisemnie - i taką drogą je otrzymywały. Nowela wprowadziła dostęp online - przez tzw. bezpieczne połączenie internetowe. Po te dane służby mogą sięgać nie tylko na potrzeby postępowań, ale także w celu "zapobiegania lub wykrywania przestępstw", "ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych" czy "realizacji zadań ustawowych". Na pozyskanie treści maila czy czatu nadal potrzebna jest uprzednia zgoda sądu. Nowelę krytykują oprócz opozycji także Rzecznik Praw Obywatelskich, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, organizacje pozarządowe.

Opinie nie są wiążące

Utworzona w 1990 roku Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo jako organ doradczy Rady Europy złożona jest z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. W skład komisji wchodzi 60 państw; wszystkie kraje członkowskie Rady Europy oraz Algieria, Brazylia, Chile, Izrael, Kazachstan, Korea Południowa, Kirgistan, Maroko, Meksyk, Peru, Tunezja i USA. Wiele państw ma obserwatora, a OBWE oraz Komisja Europejska uczestniczą w sesjach plenarnych Komisji. Działalność Komisji dotyczy instytucji demokratycznych i praw podstawowych, sprawiedliwości konstytucyjnej, wyborów, referendów i partii politycznych. Jej nadrzędnym celem jest zapewnianie demokratycznego i sprawnego funkcjonowania instytucji demokratycznych oraz ochrona praw człowieka. Komisja koncentruje się przede wszystkim na udzielaniu pomocy poszczególnym państwom. Analizując przepisy prawa krajowego, identyfikuje potencjalne niezgodności ze standardami europejskimi lub luki w prawie. Opinie Komisji nie są wiążące, a ona sama działa na zasadzie dialogu. Wniosek o opinię prawną w sprawie danego aktu prawnego może złożyć państwo członkowskie, Rada Europy i organizacje międzynarodowe, czyli na przykład Unia Europejska czy OBWE.

Autor: js//tka,kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska

Pozostałe wiadomości

Podczas nocnego pożaru jednej z kamienic w centrum Poznania doszło do prawdopodobnie dwóch wybuchów. Aż 11 strażaków zostało rannych i wymagało hospitalizacji. Dwóch jest nadal poszukiwanych. Ranne zostały też trzy inne osoby - jeden z mieszkańców kamienicy i dwóch przechodniów.

Pożar i wybuch w kamienicy. Szukają strażaków, wielu rannych

Pożar i wybuch w kamienicy. Szukają strażaków, wielu rannych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Chwilę przed północą służby zostały wezwane do pożaru kamienicy w centrum Poznania. Dym wydobywał się z piwnicy. Na miejsce pojechali strażacy. Kiedy jedna z mieszkanek to zobaczyła, postanowiła zejść na dół, żeby zorientować się, co się dzieje. Wtedy nastąpił wybuch.

Pożar kamienicy w Poznaniu. Świadkowie: to był bardzo silny wybuch, podmuch ognia "wyrzucił" strażaków

Pożar kamienicy w Poznaniu. Świadkowie: to był bardzo silny wybuch, podmuch ognia "wyrzucił" strażaków

Źródło:
tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać z oddali pożar kamienicy w Poznaniu. Jak przekazał nam jego autor, wybuchy, towarzyszące pożarowi, były słyszalne w innych częściach miasta.

Łuna ognia i dym nad miastem. "Wybuch był potężny"

Łuna ognia i dym nad miastem. "Wybuch był potężny"

Źródło:
tvn24.pl

Libański Hezbollah rozpoczął w niedzielę rano atak na Izrael, ale ten - przewidując go - dokonał uderzenia prewencyjnego, które prawdopodobnie w dużym stopniu się powiodło. Około 100 myśliwców poderwanych do akcji wystrzeliło pociski i zlikwidowało tysiące wyrzutni rakiet rozlokowanych na południu Libanu - przekazali wojskowi w Tel Awiwie. W Izraelu ogłoszono stan wyjątkowy. Bilans uderzenia po obu stronach nie jest jeszcze znany.

100 myśliwców i tysiące zniszczonych celów. Uderzenie prewencyjne Izraela tuż przed atakiem Hezbollahu

100 myśliwców i tysiące zniszczonych celów. Uderzenie prewencyjne Izraela tuż przed atakiem Hezbollahu

Źródło:
PAP, Reuters

Nieefektywne energetycznie, do tego produkują sporo zanieczyszczeń. Eksperci sugerują, że kominki powinny w naszych domach pełnić raczej funkcję dekoracyjną, ale ich użytkownicy są mocno przywiązani do palenia drewnem. Tłumaczą, że to ekologiczne paliwo. Ale czy rzeczywiście?

Kominek tylko jako dekoracja? "To prawie tak, jakby rozpalić ognisko w domu"

Kominek tylko jako dekoracja? "To prawie tak, jakby rozpalić ognisko w domu"

Źródło:
tvn24.pl

W nocy z soboty na niedzielę doszło do rosyjskiego ataku na hotel w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Rannych zostało dwóch dziennikarzy, trzeci znalazł się pod gruzami - poinformował szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin. Wśród poszkodowanych jest też polska wolontariuszka Monika Andruszewska. "Moja pierwsza osobista krew przelana za Ukrainę" - napisała w mediach społecznościowych, publikując zdjęcia po uderzeniu iskandera.

"Iskander tuż obok. Trochę pocięło mi tatuaż". Polska wolontariuszka ranna w rosyjskim ataku

"Iskander tuż obok. Trochę pocięło mi tatuaż". Polska wolontariuszka ranna w rosyjskim ataku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W miejscowości Grochów Szlachecki koło Sokołowa Podlaskiego doszło do groźnego pożaru. Zapalił się dach komór fermentacyjnych w biogazowni. W akcji gaśniczej uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar w biogazowni. Zapadł się dach

Pożar w biogazowni. Zapadł się dach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożary szaleją w stanie Sao Paulo na południu Brazylii. Na skutek żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby - poinformowały miejscowe władze. W 36 miastach ogłoszono najwyższy poziom alarmu.

"Strażacy nie kontrolują pożarów, a my nie możemy nic zrobić"

"Strażacy nie kontrolują pożarów, a my nie możemy nic zrobić"

Źródło:
Reuters, PAP

Rosjanin Paweł Durow, miliarder i założyciel komunikatora Telegram, umożliwiającego między innymi wysyłanie szyfrowanych wiadomości, został w sobotę wieczorem zatrzymany na paryskim lotnisku Le Bourget - poinformował portal TF1 Info, powołując się na swoje źródła. Durow był poszukiwany przez francuski wymiar sprawiedliwości za brak współpracy z organami ścigania w związku ze śledztwem dotyczącym komunikatora.

Miliarder i założyciel Telegrama zatrzymany we Francji

Miliarder i założyciel Telegrama zatrzymany we Francji

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Nexta

W niedzielę 25 sierpnia sklepy są otwarte. Kolejne dwie niedziele handlowe będą 15 i 22 grudnia. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów, dopuszczającym dwie niedziele handlowe w miesiącu.

To jedna z siedmiu takich niedziel

To jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl/ PAP

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej może być potwornie niebezpieczne. Kiedy auto ma poduszkę powietrzną, a pasażer nogi rozprostowane pod szybą, może stać mu się to, co stało się pasażerce, uczestniczącej w wypadku koło Szczecina.

Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"

Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"

Źródło:
Fakty TVN

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Francuska policja zatrzymała w nocy z soboty na niedzielę podejrzanego o podpalenie samochodów przed synagogą w La Grande-Motte na południu Francji. Według mediów, to 33-letni mężczyzna narodowości algierskiej.

Podpalono samochody przed synagogą, doszło do wybuchu. Zatrzymano podejrzanego

Podpalono samochody przed synagogą, doszło do wybuchu. Zatrzymano podejrzanego

Źródło:
PAP, Reuters

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o atak nożem, do którego doszło w piątek wieczorem w czasie festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - przekazał minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul. Rzecznik landowego ministerstwa potwierdził agencji dpa, że mężczyzna zgłosił się sam. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Do przeprowadzenia ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Trzy osoby zginęły. Podejrzany w rękach policji

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Trzy osoby zginęły. Podejrzany w rękach policji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Znany amerykański immunolog, były dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci i doradca prezydentów USA był hospitalizowany z powodu zakażenia wirusem Zachodniego Nilu - podały w sobotę media. Fauci był jednym z głównych ekspertów na świecie podczas pandemii COVID-19.

Doktor Anthony Fauci zaraził się wirusem Zachodniego Nilu

Doktor Anthony Fauci zaraził się wirusem Zachodniego Nilu

Źródło:
PAP

Francuski aktor Alain Delon został w sobotę pochowany w swojej prywatnej posiadłości w Douchy w środkowej Francji. W zamkniętej, prywatnej ceremonii uczestniczyła trójka jego dzieci i około 50 gości.

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Źródło:
PAP

Załoga Starlinera: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 6 czerwca. Choć początkowo ich misja miała trwać osiem dni, to z powodu problemów technicznych statku kosmicznego zostaną na pokładzie ISS jeszcze do lutego 2025 roku. NASA poinformowała w sobotę, że Starliner wróci na Ziemię, bez załogi.

Starliner wróci na Ziemię, ale bez załogi

Starliner wróci na Ziemię, ale bez załogi

Źródło:
PAP, Reuters, NASA, CNN

Często pamięć może terroryzować człowieka - powiedział były więzień Auschwitz i historyk Marian Turski. Przywołując Holokaust i niemieckie obozy zagłady ocenił, że "nie możemy o tym zapominać, że to jest częścią naszej historii, ale nie wolno ulegać terrorowi pamięci". Jego zdaniem Polska "musi myśleć o swojej przyszłości, musi mieć przyjaciół". - Gdzie ma ich znaleźć, jeżeli nie wśród Niemców? - pytał, podkreślając, że odgrywają one "potężną rolę" w Europie.

Marian Turski: jeżeli człowiek chce żyć, myśleć o przyszłości, nie wolno mu się poddawać terrorowi pamięci

Marian Turski: jeżeli człowiek chce żyć, myśleć o przyszłości, nie wolno mu się poddawać terrorowi pamięci

Źródło:
TVN24, PAP

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą, która w cieniu może sięgać 34 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie będzie upalnie.

Ponad połowa Polski objęta ostrzeżeniami przed skwarem

Ponad połowa Polski objęta ostrzeżeniami przed skwarem

Źródło:
IMGW

Bardzo bym się cieszył, gdyby to był Mariusz Błaszczak - tak prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział na pytanie, kto mógłby go zastąpić. Temat przywództwa w PiS-ie wraca kolejny raz. Kolejny raz w czasie trudnym dla partii.

Mariusz Błaszczak na czele PiS? "Ma tyle właściwości politycznej, ile zada mu Jarosław Kaczyński"

Mariusz Błaszczak na czele PiS? "Ma tyle właściwości politycznej, ile zada mu Jarosław Kaczyński"

Źródło:
Fakty TVN

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Nie odpuszczę tematu aborcji w tej kadencji na milimetr - zadeklarował lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Komentował wczorajsze słowa premiera Donalda Tuska. - Donald, przepraszam. Nie zgadzam się z taką tezą - powiedział.

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Źródło:
TVN24

63-latek w miejscowości Tarzymiechy Drugie (woj. lubelskie) utwardzał walcem drogę. W pewnym momencie podjechał za blisko jej krawędzi. Walec wywrócił się na bok i wylądował w polu. Mężczyzna trafił do szpitala.

Podjechał zbyt blisko krawędzi. Walec wywrócił się na bok

Podjechał zbyt blisko krawędzi. Walec wywrócił się na bok

Źródło:
tvn24.pl
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl