Atak nastolatków na pracowników sklepu. Podejrzani zostali wypuszczeni. Będą odpowiadać jako nieletni

Źródło:
TVN24
Dolnośląskie: policjanci zatrzymali trójkę nastolatków w związku z rozbojem w jednym ze sklepów w Oleśnicy.
Dolnośląskie: policjanci zatrzymali trójkę nastolatków w związku z rozbojem w jednym ze sklepów w Oleśnicy.
wideo 2/3
LAJF OleśnicA 1

W piątek 16-letni chłopak pobił pracownika sklepu spożywczego w Oleśnicy, bo odmówił on sprzedaży napoju energetycznego jego, również 16-letniej, partnerce. Policja wstępnie zakwalifikowała zdarzenie jako rozbój, ale sąd ze względu na wiek sprawców zmienił tę decyzję.

Sprawę 16-latka sąd zakwalifikował jako pobicie. Sprawę jego partnerki jako znieważenie i naruszenie nietykalności. Wcześniej nastolatkowie byli podejrzewani o rozbój.

- Sąd wyznaczy kolejne posiedzenie w celu rozważenia środków tymczasowych. Mogą między innymi polegać na tymczasowym zastosowaniu nadzoru kuratora sądowego wobec takiego nieletniego albo tymczasowym umieszczeniu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym albo Okręgowym Ośrodku Wychowawczym - mówi rzeczniczka Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Sylwia Jastrzemska.

Poinformowała, że Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Oleśnicy będzie badał, jaką osobowość ma każdy z nieletnich, jakie ma warunki w domu, jak funkcjonuje w szkole, czy stwarza jakieś problemy, czy ma zaburzenia w zakresie zdrowotnym, jeżeli tak, to jakiego rodzaju. Dopiero po zebraniu tych informacji sąd będzie decydował o tym, jakie środki zostaną podjęte.

- Sąd rodzinny nie będzie prowadził postępowania mającego na celu ukaranie sprawców. Sprawa ma zupełnie inny charakter - dodała.

- Przepisy stanową, że nie wystarczy, że taka osoba popełniła czyn karalny. Nie zostały spełnione wymagania w zakresie ukrywania się tych osób albo niemożności ustalenia tożsamości, albo zacierania dowodów przestępstwa - informuje sędzia Jastrzemska.

Jak dodaje, sąd nie mógł podjąć innej decyzji, jak natychmiastowe zwolnienie. Cały nacisk położono na resocjalizację nieletnich. 

- Tak naprawdę główną przyczyną tego pobicia była chęć wyjścia z tego sklepu zarówno tej nieletniej, jak i tego nieletniego, który w swoim przekonaniu chciał uwolnić swoją koleżankę po to, żeby mogła ten sklep opuścić - informuje rzeczniczka sądu.

Jak tłumaczy w rozmowie z TVN24 adwokat mec. Krzysztof Budnik, rozbój jest kwalifikowany jako jedno z poważniejszych przestępstw, za które grozi kara więzienia. - Przy tej kwalifikacji słusznie policja zakładała, że wówczas nastolatkowie odpowiadaliby jako dorośli. Ponieważ sąd rodzinny przyjął inną kwalifikację, czyli występki pobicia i wykroczenie w postaci zaboru mienia niewielkiej wartości, odpowiadają jako nieletni, nie w trybie kodeksu karnego, tylko w trybie ustawy o wychowaniu nieletnich, a więc przed sądem rodzinnym - informuje Budnik.

Brutalny atak na pracowników sklepuMojaOlesnica.pl

Brutalny atak nastolatków na pracowników sklepu

Do zdarzenia doszło w piątek (12 stycznia) wieczorem w jednym ze sklepów przy ulicy Kochanowskiego w Oleśnicy.

16-letnia dziewczyna chciała kupić napój energetyczny. Od stycznia jest zakaz sprzedaży ich osobom nieletnim, dlatego sprzedawca zapytał nastolatkę o dowód. - Ona zaczęła się śmiać, przeklinać, być agresywna w stosunku do żony, która też była wtedy w sklepie. Sprawa potoczyła się w złym kierunku. Żona zadzwoniła na policję, bo od dziewczyny czuć było alkohol. Zamknęliśmy sklep, żeby nie uciekła. Niestety, w środku był też ośmio- czy dziesięcioletni chłopczyk, więc jego trzeba było wypuścić - relacjonował pan Robert, współwłaściciel sklepu.

Kiedy dziecko opuściło sklep, do środka wszedł partner agresywnej dziewczyny. - Zaczęła się szarpanina, starałem się odciągnąć chłopaka, ale jeszcze przed sklepem dostałem parę razy, weszliśmy do środka. Nie używaliśmy żadnych środków siłowych, żona ją po prostu obezwładniła, bo wykrzykiwała, że rozwali cały sklep. Chłopak odepchnął żonę, rzucił się z pięściami, pobił mnie (...) Później było coraz gorzej. Żona zobaczyła, jak wyglądam, było pełno krwi. Pobiegła po gaz, psiknęła dziewczynie, później chłopakowi, ale to nie podziałało. (...) On uderzył moją żonę. Była strasznie wystraszona, powiedziała, że otwieramy drzwi. Chłopak jeszcze ukradł piwo i wyszli - opisał mężczyzna. Jak dodał, ma złamany nos oraz szwy.

Jak przekazała policja w Oleśnicy, zaatakowany mężczyzna doznał obrażeń ciała. Na miejsce został zadysponowany Zespół Pogotowia Ratunkowego. Poszkodowany został przewieziony do szpitala. 

Policja w Oleśnicy zatrzymała cztery osoby

W sobotę i niedzielę policjanci z Oleśnicy zatrzymali cztery osoby. Dwójkę 16-latków, którzy uczestniczyli bezpośrednio w zdarzeniu w sklepie i dwójkę 18-latków, którzy są podejrzewani o pomocnictwo.

Autorka/Autor:SK/PKoz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: MojaOlesnica.pl

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24