Zdecydowana większość Polaków uważa, że dziennikarze powinni mieć swobodny dostęp do polityków w budynkach parlamentu - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Millward Brown.
89 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie "czy dziennikarze powinni mieć pełny i nieskrepowany dostęp do polityków w Sejmie?".
9 proc. przeciwko
9 proc. respondentów odpowiedziało na sondażowe pytanie przecząco. Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało natomiast 2 proc. uczestników badania.
Sondaż zrealizowany został przez Millward Brown SA w dniach 21-22 grudnia 2016 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Wielkość próby N=1020.
Propozycje zmian
Plany były w skrócie takie: ośrodkiem pracy dziennikarzy miało być Centrum Medialne poza głównym gmachem Sejmu, a do obsługi parlamentarnych wydarzeń powołanych byłoby tylko dwóch stałych korespondentów z każdej redakcji/grupy medialnej. Propozycje marszałka Sejmu, ograniczające dostęp dziennikarzy do polityków w budynkach parlamentu, wywołały sprzeciw środowiska dziennikarskiego i opozycji. Posłowie opozycji rozpoczęli m.in. okupację mównicy sejmowej na sali obrad plenarnych, a przed Sejmem odbywały się protesty obywatelskie.
W wyniku spotkań przedstawicieli mediów z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, dotychczasowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie zostały przedłużone. Do 6 stycznia redakcjom mają zostać przestawione nowe propozycje. Ich ostateczne opracowanie ma nastąpić - zapewnił marszałek - we współpracy z dziennikarzami. - Chcemy wprowadzić pewne zmiany i to nastąpi - zastrzegł Karczewski.
Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24