TVN24 | Polska

Obrona Sławomira Nowaka chce przekonać sąd, że jej klient powinien odzyskać wolność

TVN24 | Polska

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Nowak wyprowadzony z Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa
Nowak wyprowadzony z Sądu Rejonowego dla Warszawy MokotowaTVN24
wideo 2/2
TVN24Nowak wyprowadzony z Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa

Obrońcy Sławomira Nowaka złożyli dwa obszerne zażalenia na postanowienie o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu. Chcą, by sąd okręgowy pozwolił odpowiadać byłemu ministrowi transportu z wolnej stopy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sławomira Nowaka reprezentuje mecenas Antoni Kania-Sieniawski, a także mecenas Joanna Broniszewska. Ich wnioski do sądu liczą kilkadziesiąt stron.

- Wykazujemy, że nie istnieje obawa matactwa ze strony naszego klienta. W materiałach zgromadzonych przez polskie i ukraińskie służby antykorupcyjne nie ma bezpośrednich dowodów na korupcję - usłyszeliśmy od obrońców.

Były minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie PO-PSL został zatrzymany 20 lipca w swoim trójmiejskim mieszkaniu tuż po godzinie 6 rano. W tym samym momencie funkcjonariusze CBA zatrzymali dwóch jego znajomych i współpracowników - przedsiębiorcę i biegłego księgowego Jacka P. oraz byłego szefa GROM pułkownika Dariusza Z. Kolejne ekipy funkcjonariuszy przeszukiwały około trzydziestu biur i mieszkań, by znaleźć dowody świadczące o procederze brania łapówek przez Sławomira Nowaka, gdy od 2016 do 2019 roku kierował ukraińskim odpowiednikiem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Ukrawtodor.

Śledztwo ponad granicami

Jak wcześniej informowaliśmy na łamach tvn24.pl, wspólne śledztwo Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i polskiego CBA formalnie rozpoczęło się jesienią 2019 roku. Powstał wtedy specjalny zespół, w skład którego wchodzili - oprócz agentów służb - prokuratorzy z Polski i Ukrainy.

- To ukraińska służba rozpracowała mechanizm korupcyjny, który miał budować już na samym początku kierowania Ukrawtodorem Sławomir Nowak. Polskie CBA zaś użyło systemu Pegasus do kontroli operacyjnej telefonów całej trójki. Materiały z tego podsłuchu to kilkadziesiąt tomów akt, zawierają wiadomości przesyłane aplikacjami szyfrującymi - mówi jeden z prokuratorów, prosząc o zachowanie anonimowości.

Spółki do korupcji?

Według zespołu śledczych Sławomir Nowak miał uzależniać przyznawanie kontraktów budowlanych i ich rozliczanie od wpłat do wskazanych przez niego firm. Jedna z nich została założona na Cyprze. Druga zaś to firma, którą założył Jacek P., a udziałowcem został duży turecki koncern budowlany, który budował odcinek autostrady na Ukrainie o wartości około 170 milionów dolarów. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl, seria przeszukań nie przyniosła odkrycia np. umów, na podstawie których Sławomir Nowak otrzymywałby wynagrodzenie z tych firm.

Prokuratura przekonała sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, że były minister transportu oraz dwóch jego współpracowników powinni trafić do aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Nowak usłyszał sześć zarzutów karnych, m.in założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przyjęcia korzyści majątkowych w kwocie 1,3 miliona złotych.

Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości