TVN24 | Polska

Drogi na Ukrainie, księgowi w Warszawie, spółka na Cyprze. Za co zatrzymano Sławomira Nowaka

TVN24 | Polska

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Doprowadzenie Sławomira Nowaka do delegatury CBA w GdańskuTVN24
wideo 2/4
TVN24Doprowadzenie Sławomira Nowaka do delegatury CBA w Gdańsku

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali w poniedziałek ponad dwadzieścia mieszkań i biur w poszukiwaniu dowodów na funkcjonowanie korupcyjnego układu. Według śledczych z Polski i Ukrainy, miał w nim brać udział Sławomir Nowak, gdy był szefem Ukrawtodoru, ukraińskiego odpowiednika polskiej GDDKiA.

Sławomir Nowak (zgodził się na podanie swoich danych - red.) to były minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie PO-PSL. W poniedziałek został zatrzymany przez CBA. W tej samej sprawie zatrzymano też byłego dowódcę jednostki GROM Dariusza Z. i biznesmena z Gdańska Jacka P.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Nowak ma usłyszeć sześć zarzutów dotyczących okresu, gdy kierował ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych Ukrawtodor, czyli w latach 2016-2019. Jak mówił na antenie TVN24 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, "będą to zarzuty o charakterze korupcyjnym, a także zarzuty związane z działalnością w ramach zorganizowanej grupy przestępczej". 

- Te zarzuty dotyczą obszarów prawnokarnych związanych z prowadzeniem i kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, praniem brudnych pieniędzy i korupcją - dodała Mirosława Chyr, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Sygnał z Ukrainy

Według informacji tvn24.pl, agenci CBA pojawili się w poniedziałek w ponad dwudziestu mieszkaniach i biurach, między innymi w lokalach księgowych, którzy obsługują polsko-turecką firmę z branży budowlanej, mającą siedzibę w willi na warszawskim Wilanowie. Z rejestrów sądowych wynika, że spółka powstała jesienią 2018 roku. Udziały w niej posiada biznesmen i biegły księgowy z Trójmiasta Jacek P. Drugim wspólnikiem jest menedżer z Turcji, który pracuje na Ukrainie jako generalny dyrektor tureckiej korporacji zajmującej się budową dróg. 

- Pierwsze sygnały o możliwym korupcyjnym układzie zdobyli koledzy z Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Z ich ustaleń wynikało, że w Kijowie zapadały decyzje, a w Polsce i na Cyprze następowały finansowe rozliczenia – mówi nasze źródło. 

Dlatego siły połączyli agenci ukraińskiej służby antykorupcyjnej i polskiego CBA, a także prokuratorzy z obu krajów, tworząc międzynarodowy zespół śledczy. Firma z Turcji rzeczywiście budowała odcinki autostrady M-03, łączącej Kijów ze wschodnią granicą kraju. Według śledczych z Ukrainy, formą łapówki dla Nowaka miało być utworzenie niewielkiej spółki przez turecki koncern (z Jackiem P. i biznesmenem z Turcji jako udziałowcami), zasilenie jej finansowe tak, by na końcu gotówka mogła trafić do byłego ministra transportu.

- To dlatego agenci CBA zatrzymali także księgowych, którzy rozliczali polsko-turecką firmę. Każdy przelew, operacja finansowa zostaną prześwietlone – usłyszeliśmy od naszych źródeł.

Szef Krajowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy o zatrzymaniu Sławomira Nowaka
Szef Krajowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy o zatrzymaniu Sławomira NowakaUKRINFORM

Cypryjski ślad

Do niemal identycznego mechanizmu miała zostać wykorzystana - utworzona również w 2018 roku - spółka na Cyprze. Została tam założona z powodu rozwiązań prawnych stosowanych na wyspie, które pozwalają zachować anonimowość jej właścicielom. I tutaj - jak twierdzą śledczy - kluczową rolę miał odgrywać Jacek P., który ma się specjalizować w międzynarodowych rozliczeniach podatkowych firm.

- Według ukraińskich śledczych, kwoty, które zostały przekazane za pomocą tych spółek, sięgają kilku milionów złotych – usłyszeliśmy od naszego źródła.

"To bzdura"

Dlaczego turecka spółka miała utrzymywać relacje z Nowakiem? Od jego decyzji, jako szefa ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych, zależało, która z firm otrzyma kontrakty, a także jak później będzie z ich wykonania rozliczana.

- To bzdura. Sławomir Nowak nie miał żadnych cichych ani jawnych udziałów w cypryjskiej lub polskiej spółce. Prowadził jedynie działalność doradczą, konsultingową – powiedział nam jeden z jego bliskich współpracowników.

Staraliśmy się dotrzeć w poniedziałek do prawników reprezentujących byłego ministra transportu, jednak byli nieosiągalni. - Trwają czynności, w których mecenas bierze udział – usłyszeliśmy w warszawskiej kancelarii prawnej. 

Legenda GROM

Kolejny z mężczyzn zatrzymanych w ramach polsko-ukraińskiego śledztwa to pułkownik Dariusz Z. - były szef jednostki GROM. Od pięciu lat pracuje on dla dużego koncernu o kapitale amerykańskim, odpowiadając w nim za dział bezpieczeństwa. Wcześniej przez kilka lat pracował m.in. jako wiceprezes w przedsiębiorstwie PERN, zajmującym się rurociągami.

Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie zarzuty prokuratura sformułowała wobec Z.

Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości