Obiad w stołówce żołnierskiej z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz specjalne zaproszenie na obchody Święta Wojska Polskiego znalazły się wśród aukcji na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy - poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej. Zapowiedziano też udział żołnierzy w finałach Orkiestry w całej Polsce.
Pod koniec grudnia Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w 2024 roku Wojsko Polskie "znów zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy". Zachęcił też wszystkie jednostki wojskowe do włączenia się w akcję.
W środę MON poinformowało w komunikacie, że w ramach aukcji na rzecz Orkiestry wystawiono zaproszenie na obiad z szefem MON w stołówce żołnierskiej, a także specjalne, osobiste zaproszenie na obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia. "Zachęcamy do licytowania i włączenia się z nami w akcję. Naprawdę warto!" - czytamy w komunikacie MON.
Wojsko Polskie zagra z WOŚP
Ponadto przypomniano inne aukcje organizowane przez wojsko. "Wojsko na aukcje wystawia to, co najciekawsze i to co, na co dzień jest trudniej dostępne. Są nie tylko unikalne przedmioty, jak np. coiny i ryngrafy dowódców, czy wojskowe oznaki i odznaki, ale też atrakcyjne przygody" – wyliczano.
"Dzięki takim voucherom licytujący będą mogli wygrać m. in. skoki ze spadochronem, wyjście okrętem w morze, szkolenie pod okiem żołnierzy wojsk specjalnych, lot samolotem wojskowym, przejażdżkę czołgiem, szkolenie na nowoczesnym symulatorze, wojskowe nurkowanie, treningi z wojskowymi olimpijczykami, dzień w wojskowej stadninie koni, wyjątkową wycieczkę po Warszawie i wiele, wiele innych" - czytamy.
Podczas finału WOŚP na parkingu przy błoniach warszawskiego stadionu Narodowego ma być natomiast zorganizowana "strefa wojskowa". "Każdy będzie mógł porozmawiać z żołnierzami, zobaczyć trochę wojskowego sprzętu i zjeść wojskową grochówkę. Ponadto, żołnierze będą obecni w specjalnym namiocie medycznym. Będą tam uczyć podstaw pomocy medycznej, ale też zaprezentują jak to wygląda w warunkach polowych" - informuje MON.
Żołnierze angażują się w akcje WOŚP
Żołnierze obecni będą także w na lokalnych finałach WOŚP w kilkudziesięciu miejscach na terenie całego kraju. "Będą koncerty orkiestr wojskowych, pokazy sprzętu wojskowego, wojskowe biegi i zawody, żołnierze będą także uczyć pomocy medycznej i zaproszą na wojskową grochówkę" – podkreślono.
"Wybór miast i lokalizacji jest szeroki. W Gdyni - Akademia Marynarki Wojennej zorganizuje dzień sportowo-rekreacyjny, w Dęblinie w Lotniczej Akademii Wojskowej i w Warszawie w Wojskowej Akademii Medycznej odbędą się charytatywne koncerty orkiestr wojskowych. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Marynarki Wojennej zapraszają na pikniki wojskowe i historyczne. Jednostki wojskowe włączają się do lokalnych stref WOŚP w kilkudziesięciu miejscach w Polsce – będziemy m. in. w Opolu, Poznaniu, Łomży, Nowym Dworze Maz., Koszalinie, Olsztynie, Elblągu, Mińsku Maz., Gołdapi, Będzinie, Suwałkach i wielu innych" - zapowiada MON.
Jak zaznaczono, w akcje zaangażują się także żołnierze służący na misjach zagranicznych. "Praktycznie wszędzie tam, gdzie są polscy żołnierze, będą akcenty związane z orkiestrą. Zagramy m. in. na Łotwie, w Kosowie, Iraku, Rumunii, Turcji, czy Estonii" - czytamy.
Płuca po pandemii
Tematem zaplanowanego na 28 stycznia 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą "Płuca po pandemii". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.
Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowych, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Fundacja WOŚP została założona blisko 30 lat temu przez Jurka Owsiaka. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy.
Fundacja prowadzi działalność w zakresie ochrony m.in. na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki. Cele realizowane są m.in. poprzez zakupy sprzętu dla szpitali, programy medyczne i edukacyjne.
Źródło: PAP