Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów odbyła się w poniedziałek w południe w Pałacu Prezydenckim. Przysięgę złożyli Beata Szydło i jej ministrowie. Prezydent Andrzej Duda podziękował za szybkie utworzenie rządu i dodał, że w obliczu tragicznych wydarzeń w Paryżu ważne jest, by Polska miała silny i stabilny rząd.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się od uczczenia pamięci ofiar paryskich zamachów minutą ciszy.
Zakończyły ją natomiast przemówienia Andrzeja Dudy i Beaty Szydło.
"Dziękuję, że rząd jest tak szybko"
Prezydent pogratulował nowemu rządowi, zaznaczając, że mają przed sobą nie tylko służbę, ale i wielkie zobowiązanie. Podziękował za szybkie utworzenie rządu i podkreślił, że "w tak trudnej chwili, jak po dramatycznych wydarzeniach w Paryżu, ważne jest dla państwa polskiego i dla Europy, że powstał stabilny rząd". - Mam pełne poczucie współodpowiedzialności wraz z panią premier i państwem za sprawy naszego kraju, za sprawy naszej ojczyzny - powiedział Duda. Podkreślił, że wierzy, iż tę współodpowiedzialność on oraz rząd "nie tylko poniosą", ale i zrealizują swoje zobowiązania. - One się zawierają w wielkich słowach, które były w pewnym sensie mottem obydwu kampanii - i prezydenckiej i parlamentarnej, dzięki której państwo stoicie tu przede mną, dzięki czemu Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica odniosły to wielkie zwycięstwo, dające też samodzielną większość w Sejmie i Senacie. W słowach pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, że chcemy, aby Polska była państwem silnym, takim, które będzie w stanie pomagać słabszym, a silnych nie będzie musiało się bać - mówił prezydent.
"Stajemy dzisiaj przed wami jako jedni z was"
W swoim przemówieniu Beata Szydło podziękowała - w imieniu całej Rady Ministrów - za powierzenie jej misji rządzenia krajem, zapewniając, że zrobi wszystko, by słowa złożonej przez nowych ministrów przysięgi zostały dochowane. Nowo powołana premier podkreśliła, że chce, by Polacy wiedzieli, że "polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela, i każda sprawa, nawet ta najmniejsza będzie równie ważna". Szydło odwołała się też do - przywołanych we wcześniejszym przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy - słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że Polska powinna być państwem, które "będzie w stanie pomagać słabszym, a nie będzie musiało bać się silnych" i zapewniła, że to te słowa były, są i będą myślą przewodnią jej rządów. - Wierzę w to głęboko, że słowa, bardzo mądre słowa, które usłyszeliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego w czasie mszy świętej, o tym, że należy widzieć i należy przejrzeć na oczy, zapadły nam w pamięci i będziemy się nimi kierować - dodała. - Panie prezydencie, szanowni państwo, Polki i Polacy, stajemy dzisiaj przed wami jako jedni z was i sprawy naszej ojczyzny, sprawy Polek i Polaków, będą dla nas zawsze najważniejsze - powiedziała Beata Szydło.
Nowy rząd
Tekst przysięgi, którą składali poszczególni ministrowie może być uzupełniony o zdanie: "tak mi dopomóż Bóg". Z takiej możliwości skorzystali wszyscy członkowie Rady Ministrów powołani w poniedziałek.
Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów (wiceprezesa Rady Ministrów, ministra), uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem Tekst przysięgi ministra
W czasie uroczystości w Pałacu Prezydenckim zaprzysiężeni zostali:
1. BEATA SZYDŁO, PREZES RADY MINISTRÓW
2. PIOTR GLIŃSKI, WICEPREMIER, MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
3. MATEUSZ MORAWIECKI, WICEPREMIER, MINISTER ROZWOJU
4. JAROSŁAW GOWIN, WICEPREMIER, MINISTER NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
4. MARIUSZ BŁASZCZAK, MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
5. ANTONI MACIEREWICZ, MINISTER OBRONY NARODOWEJ
6. WITOLD WASZCZYKOWSKI, MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH
7. PAWEŁ SZAŁAMACHA, MINISTER FINANSÓW
8. ZBIGNIEW ZIOBRO, MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
9. DAWID JACKIEWICZ, MINISTER SKARBU PAŃSTWA:
10. ANNA ZALEWSKA, MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ
11. JAN SZYSZKO, MINISTER ŚRODOWISKA
12. ELŻBIETA RAFALSKA, MINISTER RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
13. KRZYSZTOF JURGIEL, MINISTER ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
14. ANDRZEJ ADAMCZYK, MINISTER INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA
15. KONSTANTY RADZIWIŁŁ, MINISTER ZDROWIA
16. MAREK GRÓBARCZYK, MINISTER GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ
17. ANNA STREŻYŃSKA, MINISTER CYFRYZACJI
18. WITOLD BAŃKA, MINISTER SPORTU I TURYSTYKI
19. BEATA KEMPA, SZEFOWA KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
20. ELŻBIETA WITEK, SZEFOWA GABINETU POLITYCZNEGO PREMIERA, RZECZNIK RZĄDU
21. MARIUSZ KAMIŃSKI, KOORDYNATOR SŁUŻB SPECJALNYCH
22. KRZYSZTOF TCHÓRZEWSKI, MINISTER ENERGETYKI
23. HENRYK KOWALCZYK, SZEF KOMITETU STAŁEGO RADY MINISTRÓW
Autor: kg//rzw / Źródło: TVN24, PAP