Nowe paszporty, protesty sąsiadów. Waszczykowski: rozmawiamy, sprawy są delikatne

[object Object]
MSWiA jako jedną z propozycji umieściło Ostrą Bramę w Wilnietvn24
wideo 2/7

W sprawie wyglądu nowego paszportu będę doradzał bezpośrednio szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi - powiedział w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Był pytany, czy będzie omawiał z Błaszczakiem propozycję umieszczenia w polskich paszportach grafik przedstawiających Ostrą Bramę w Wilnie i cmentarz Orląt Lwowskich. Litwa i Ukraina wystosowały protesty.

- Rozmawiamy na ten temat, ponieważ sprawy są delikatne. Są już interwencje naszych kolegów litewskich i ukraińskich - powiedział Waszczykowski. - Decyzji ostateczny nie ma, będziemy na ten temat rozmawiać - dodał.

Pytany, czy będzie doradzał ministrowi Błaszczakowi pominięcie tych dwóch grafik przy projektowaniu paszportu, stwierdził: - Jeśli będę doradzał, to będę doradzał bezpośrednio ministrowi Błaszczakowi.

Szydło: wybór paszportu przed nami

We wtorek premier Beata Szydło była pytana przez litewskiego dziennikarza o to, "czy nadal polski rząd chce wykorzystać wizerunek Ostrej Bramy w paszportach".

- Jedna z propozycji, która została zgłoszona w tym konkursie, dotyczyła oczywiście Ostrej Bramy. Natomiast tu jeszcze nic nie jest przesądzone. Nie dokonaliśmy wyboru - powiedziała.

Dodała, że Polsce "na pewno" zależy na jak najlepszych relacjach z Litwą.

Paszport z wizerunkiem Ostrej Bramy? "Tu jeszcze nic nie jest przesądzone"
Paszport z wizerunkiem Ostrej Bramy? "Tu jeszcze nic nie jest przesądzone"tvn24

Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018

Pod koniec lipca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zainaugurował kampanię pod tytułem "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" mającą wyłonić motywy graficzne, które znajdą się w nowym dokumencie.

Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz cmentarz Orląt Lwowskich.

Zwycięskie motywy mają zostać wybrane w głosowaniu internautów.

Kampania ma związek z faktem, iż w 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Tego roku ważność straci 1,3 mln paszportów.

Litwa i Ukraina protestują

Wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas oświadczył jeszcze w lipcu, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi znajdują się na terytorium Litwy. Jego zdaniem, ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

W sierpniu ukraińska dyplomacja uznała możliwe umieszczenie w nowym paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt za "nieprzyjazny krok" i wręczyła ambasadorowi Polski Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie. - Uważamy, że ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem, który będzie miał negatywny wpływ na rozwój naszego, prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego – mówiła wówczas rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca.

Sprawa paszportów została także poruszona 31 sierpnia przez szefa MSZ Pawło Klimkina na spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie.

Oglądaj cały odcinek "Jeden na jeden":

Szef MSZ o relacjach z prezydentem: poniedziałek był bardzo dobry
Szef MSZ o relacjach z prezydentem: poniedziałek był bardzo dobrytvn24

Autor: pk\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości