Nowicka wicemarszałkiem po dogrywce. Kempa odpadła

Aktualizacja:

Wanda Nowicka z Ruchu Palikota została wybrana piątym wicemarszałkiem. Podczas pierwszego głosowania jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości. Ruch Palikota zdecydował jednak, że po raz drugi wystawi jej kandydaturę. Rywalizowała ona z zaproponowaną przez klub "Solidarna Polska" Beatą Kempą i wygrała. Wcześniej na wicemarszałków wybrani zostali: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD). Marszałkiem Sejmu została Ewa Kopacz.

Każda kandydatura na wicemarszałka była głosowana osobno. Wicemarszałków Sejm powoływał bezwzględną większością głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów).

W pierwszym głosowaniu takiej większości nie uzyskała tylko kandydatura Wandy Nowickiej. Po tym głosowaniu na sali obrad rozległy się oklaski.

Pitera, Radziszewska, Kudrycka głosowały przeciw

Grabarczyka poparło 445 posłów, Kuchcińskiego - 439, Grzeszczaka - 454, a Wenderlicha - 436. Za Nowicką było 192 posłów. Większość bezwzględna w tych głosowaniach wynosiła 228 głosów.

- Ta decyzja części posłów Platformy jest niezrozumiała. Oczywiście niezrozumiała też PiS-u, ale tego się można było spodziewać. Ale to jest trochę szokujące. Zobaczymy, co zdecydujemy - mówił Janusz Palikot, szef Ruchu Palikota. Po sejmowym głosowaniu zebrał się klub Ruchu Palikota, który zdecydował, że ponownie zgłosi kandydaturę Nowickiej.

Palikot: To jest trochę szokujące (TVN24)
Palikot: To jest trochę szokujące (TVN24)TVN24

Przeciwko kandydaturze Wandy Nowickiej głosowały m.in Julia Pitera, Elżbieta Radziszewska i Barbara Kudrycka.

Kempa kandydatką "ziobrystów"

Po głosowaniach marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła przerwę w posiedzeniu i zwołała pierwsze posiedzenie Prezydium Izby i Konwentu Seniorów.

Ewa Kopacz marszałkiem Sejmu
Ewa Kopacz marszałkiem SejmuTVN24/PAP/Radek Pietruszka

Niedługo później konferencję prasową zwołał klub "Solidarna Polska". Jego rzecznik Patryk Jaki poinformował, że klub zgłosił kandydaturę Beaty Kempy na wicemarszałka Sejmu. - Chcemy w ten sposób zablokować fatalną dla polskiej demokracji kandydaturę klubu Janusza Palikota, która kwestionuje polski parlamentaryzm. Mamy nadzieję, że klub PiS poprze nas w tych dążeniach. Dzisiaj jedyną szansą, żeby w fotelu wicemarszałka nie zasiadł przedstawiciel klubu Palikota, jest Beata Kempa - powiedział Jaki.

Jednak Nowicka

Około godz. 19.30 Sejm wznowił obrady i odbyło się drugie głosowanie, w którym posłowie zdecydowali, że piątym wicemarszałkiem Sejmu zostanie Wanda Nowicka.

Kandydatkę Ruchu Palikota poparło 243 posłów. Jej kontrkandydatkę Beatę Kempę poparło 154 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 209 głosów. W sumie głosowało 417 posłów.

Kempa: Jestem za krzyżem (TVN24)
Kempa: Jestem za krzyżem (TVN24)TVN24

"Krzyż ma wisieć w Sejmie, czy nie? Decydujcie"

Przed głosowaniem Beata Kempa wygłosiła krótkie, ale bardzo emocjonalne przemówienie. - Jestem za krzyżem i za wartościami chrześcijańskimi. Jestem za religią w szkołach i za tradycyjnym modelem polskiej rodziny. I dziś mamy okazję, by raz na zawsze skończyć z dyskusją na temat tego, czy krzyż pochodzący od matki błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki ma wisieć w tym miejscu czy nie. Decydujcie - mówiła kandydatka "Solidarnej Polski".

Ewa Kopacz marszałkiem

Wcześniej posłowie wybrali marszałka. W głosowaniu, które poprzedziła gorąca dyskusja, wzięło udział 453 posłów. Bezwzględna większość głosów wynosiła 227. Za kandydaturą Ewy Kopacz (PO) głosowało 300 posłów. Kandydaturę Marka Kuchcińskiego z PiS poparło 150 osób.

"Pamiętajmy o słowach roty"

Po wyborze, którego wyniki ogłosił marszałek senior - Józef Zych - rozległy się oklaski. Jedynymi milczącymi na sali byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. - Kiedy będziemy mieli odmienne poglądy pamiętajmy o słowach roty. Mamy być wiernymi konstytucji i nie służyć sobie, ale tym, dzięki którym tu jesteśmy - powiedziała Kopacz dziękując za wybór.

Relacja minuta po minucie z pierwszego dnia nowego parlamentu

22:10 Rafał Grupiński nowym szefem klubu PO

20:53 PO chce utworzyć rząd z PSL. Rada Krajowa partii jednogłośnie przegłosowała uchwałę w tej sprawie.

20:40 Donald Tusk podczas na konferencji zapowiedział, że zamierza rozmawiać z prezydentem o przyspieszeniu prac nad powołaniem nowego rządu.

20:23 Rozpoczęła się Rada Krajowa PO. Aktualnie przemawia premier Donald Tusk.

20:01 Sejm przerwał obrady do 17 listopada. Wówczas posłowie wybiorą sekretarzy Sejmu, członków Trybunału Stanu oraz skład sejmowych komisji.

19:35 Piątym wicemarszałkiem Sejmu została Wanda Nowicka z "Ruchu Palikota", na którą zagłosowało 243 posłów. Beata Kempa z "Solidarnej Polski" uzyskała 154 głosy.

19:24 Sejm wznowił obrady. Posłowie wybiorą jeszcze jednego wicemarszałka Sejmu. Trwa dyskusja nad kandydaturami Beaty Kempy z "Solidarnej Polski" i Wandy Nowickiej z "Ruchu Palikota".

18:52 Bogdan Borusewicz został wybrany marszałkiem Senatu VIII kadencji.

18:40 Marszałek Ewa Kopacz przedłużyła przerwę w obradach Sejmu o pół godziny.

18:14 Beata Kempa będzie kandydatem "Solidarnej Polski" na wicemarszałka Sejmu - poinformowali na konferencji prasowej członkowie klubu.

17:52 Ruch Palikota ponownie zgłosi kandydaturę Wandy Nowickiej na stanowisko wicemarszałka Sejmu - dowiedziała się TVN24.

17:23 Janusz Palikot jest oburzony wynikiem jaki w głosowaniu uzyskała Wanda Nowicka: - Niezrozumiałe jest zachowanie części posłów PO - komentował po wyjściu z sali obrad Palikot.

17:22 Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła przerwę w posiedzeniu do godz. 18.15 i zwołała pierwsze posiedzenie Prezydium Izby i Konwentu Seniorów.

17:12 Wicemarszałkami Sejmu zostali Cezary Grabarczyk z PO, Eugeniusz Grzeszczak z PSL, Marek Kuchciński z PiS, Jerzy Wenderlich z SLD. Wystarczającej liczby głosów nie uzyskała natomiast Wanda Nowicka z "Ruchu Palikota".

17:07 Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu przypomniał senatorom, że do ich zadań należy czuwanie nad jakością ustalanego przez parlament prawa.

17:04 Prezydent rozpoczął przemówienie w Senacie. Mówi o wpływie izby na polską demokrację.

16:51 Prezydent składa kwiaty pod tablicą poświęconą senatorom II RP.

16:40 Premier Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie: - Kandydatem PO na marszałka Senatu jest Bogdan Borusewicz. Kandydatem na szefa klubu senackiego PO - prof. Marek Rocki.

Wśród kandydatów na funkcję wicemarszałków Senatu z PO wymienia się obecnych wicemarszałków: Marka Ziółkowskiego oraz Grażynę Sztark, a także b. marszałka Sejmu Marka Borowskiego (niezrz).

16:39 Premier Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie: - Być może jeszcze w tym tygodniu przedstawię prezydentowi pierwszą przymiarkę dotyczącą składu rządu.

16:10 Marszałek Kopacz zarządza kolejną przerwę do godz. 16:40. W tym czasie kluby mają czas na oficjalne zgłaszanie swoich kandydatów.

16:05 Posłowie w głosowaniu: Wicemarszałków będzie pięciu

16:00 W Sejmie kończy się przerwa. Teraz odbędą się głosowania ws. wicemarszałków. Kandydaci to: Marek Kuchciński (PiS), Cezary Grabarczyk (PO), Wanda Nowicka (Ruch Palikota), Eugeniusz Grzeszczak (PSL), Jerzy Wenderlich (SLD).

15:51 Nowa kadencja - nowa strona internetowa Sejmu. Na razie działa bardzo powoli.

15:40 - Panie premierze, co ze Schetyną? - pytali Donalda Tuska w Sejmie dziennikarze. - Żyje! - uciął premier.

15:38 Mariusz Błaszczak (PiS) w rozmowie z reporterem TVN24: - W Sejmie jest koalicja PO-PSL-SLD-Ruch Palikota. Jedyną opozycją jest PiS. Pokazało to głosowanie ws. marszałka.

15:36 Mariusz Błaszczak (PiS) w rozmowie z reporterem TVN24 o dymisji rządu: - To moment, na który wszyscy oczekiwaliśmy, bo to był rząd słaby, który zadłużył nasz kraj.

15:32 Prawie 25 tys. zł, częściowo zwolnionych od podatku - tyle miesięcznie będą dostawać nowi posłowie w formie wynagrodzenia i pieniędzy na prowadzenie swojej działalności. Oprócz gratyfikacji finansowych na posłów czeka szereg przywilejów - darmowe podróże po kraju, hotel sejmowy, boiska, korty tenisowe, a nawet 2,5 tys. bezpłatnych kopert pocztowych.

15:28 Poseł Andrzej Halicki (PO) w rozmowie z reporterką TVN24 o orędziu prezydenta: - Prezydent opisał rzeczywistość i wyzwania, jakie przed nami stoją.

15:18 Zakończyła się uroczystość w Pałacu Prezydenckim.

15:16 Prezydent gratuluje marszałek Ewie Kopacz i życzy jej powodzenia na nowym stanowisku. Była minister zdrowia dostaje kwiaty.

15:15 Premier Tusk do prezydenta Komorowskiego: - Dziękuję za zaufanie. Nigdy nie byliśmy przekonani, że jesteśmy doskonali. Ten mandat, który dostaliśmy jest warunkowy - zdajemy sobie z tego sprawę. Mam nadzieje, że te cztery następne lata będą lepsze, że nie spotkają nas ciosy, które nas na dotychczasowej drodze spotkały. Słuchałem dziś pana orędzia w Sejmie bardzo dokładnie. Zapadły mi pana słowa w pamięć i będą wyzwaniem dla mnie i mojego gabinetu. Sprostamy tym wyzwaniom, nie zabraknie nam odwagi, ani wyobraźni. Nowy gabinet stworzę sprawnie i tak szybko jak się da.

15:10 - To szczególny moment, gdy przyjmuję dymisje rządu i mogę jednocześnie powierzyć temu samemu premierowi misję tworzenia nowego rządu. Panie premierze proszę przyjąć misję skonstruowania nowego rządu. Cieszę sie z tego także w wymiarze osobistym - mówi prezydent.

15:07 Prezydent podpisał dymisję rządu. - To historia nas oceni, nas wszystkich, ale mamy prawo także do swoich osobistych ocen i emocji. Ja oceniam, że bilans tych ostatnich czterech lat jest dla Polski absolutnie korzystny. Chciałem w związku z tym podziękować panu premierowi całej Radzie Ministrów - mówi Bronisław Komorowski.

15:05 Premier Tusk w Pałacu Prezydenckim: Odczytam słowa, do których zobowiązuje mnie konstytucja. Składam dymisję Rady Ministrów. Do czasy powołania nowej Rady Ministrów osobiście obejmę stanowisko ministra zdrowia i ministra infrastruktury.

15:00 W Pałacu Prezydenckim jest już premier Donald Tusk i jego ministrowie. Za chwilę prezydent przyjmie dymisję rządu.

14:55 Los posłów-prokuratorów Barskiego i Święczkowskiego zdecyduje się jutro w samo południe. Sąd Najwyższy wyda wówczas decyzję w sprawie ich mandatów poselskich.

14:53 - Klub Ruchu Palikota popiera cele sformułowane w orędziu prezydenta Bronisława Komorowskiego wygłoszonym we wtorek w Sejmie - powiedział dziennikarzom Janusz Palikot. Jego zdaniem prezydent skrytykował rząd, a premier Donald Tusk wyglądał jak człowiek "wyprowadzony z równowagi".

14:45 Żelichowski w sejmowym studiu TVN24 pesymistycznie o tym, jaka będzie VII kadencja Sejmu: - Podzielimy się na dwa komanada. Jedno będzie chciało chleba, drugie igrzysk.

14:41 W studiu TVN24 zachowanie marszałek Kopacz komentuje poseł Stanisław Żelichowski z PSL: - Kobieta zmienną jest...

14:40 Nowo wybrana marszałek wychodzi z Sejmu i jedzie do Pałacu Prezydenckiego. Zapowiadanej konferencji prasowej jednak nie będzie.

14:28 Za chwilę pierwsza konferencja Ewy Kopacz w roli marszałka Sejmu.

14:10 Pierwsza decyzja Kopacz - przerwa w obradach do godz. 16; podczas niej ma być - jak powiedziała marszałek - ustalona liczba wicemarszałków Sejmu

14:09 Ewa Kopacz przejmuje prowadzenie posiedzenia Sejmu. - Dla mnie to wyjątkowy dzień i trudno się dziwić - mówi. Dziękuje za zaufanie. - Pamiętajmy, kiedy będziemy się na tej sali różnić o słowach roty, którą składaliśmy - dodaje.

14:06 Kopacz marszałkiem Sejmu VII kadencji. W głosowaniu wzięło udział 453 posłów; na Kopacz 300; na Kuchcińskiego - 150; 3 się wstrzymało

14:03 Głosowanie nad marszałkiem będzie przeprowadzone za pomocą urządzenia umożliwiającego wybór kandydata z listy

14.01 Kopacz nie udziela odpowiedzi na pytania

13:59 Głos zabiera znów Sławomir Nowak, jako przedstawiciel wnioskodawców. Do Dorna: mówiłem bardzo wyraźnie o przymiotach Kopacz, rozumiem, że pan nie dosłyszał; do Masłowskiej: pani jest jedyną osobą, która zadała pytanie związane ze służbą zdrowia, ale pragnę uspokoić - pani Kopacz jest za pozostaniem Polski w Unii; o Smoleńsku do posłów PiS: Nie tylko wy straciliście tam przyjaciół; Kopacz starczało siły, żeby wchodzić tam, gdzie wielu nie starczało siły, żeby wchodzić

13:56 Antoni Macierewicz (PiS): Te pytania były zadawane jak Polska długa i szeroka, i nie uzyskiwaliśmy żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi; sugeruje, że działania Kopacz stały się podstawą "kłamstwa smoleńskiego", które "będzie niszczyło polski naród" i "ciążyło na sumieniu" Kopacz

13:54 Kolejni posłowie PiS z mównicy konsekwentnie pytają Kopacz o katastrofę smoleńską, "jakie instrukcje dostała od Donalda Tuska, jadąc do Moskwy"

13:52 Gabriela Masłowska (PiS): Pyta czy Kopacz "podziela pogląd, że zagrożeniem dla niepodległości Polski jest działalność UE" i czy będzie zabiegać o zmianę unijnych traktatów i niedopuszczenie do zmiany konstytucji tak, by zagroziła suwerenności kraju

13:49 Bolesław Piecha (PiS) też pyta o Smoleńsk i o sekcje zwłok ofiar; pyta o znajomość prawa przez b. minister; pyta też czy Kopacz podtrzymuje twierdzenie, że "długość kolejek do świadczeń zdrowotnych jest wynikiem wspaniale działającego systemu zdrowia"

13:46 Z podobnymi pytaniami do Kopacz występują posłowie PiS Andrzej Duda i Ewa Arent

13:41 Poseł Andrzej Adamczyk i posłanka Elżbieta Kruk (oboje z PiS) pytają Kopacz: Dlaczego wprowadzała w błąd opinię publiczną ws. uczestnictwa polskich lekarzy w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej; dlaczego polscy lekarze w tych sekcjach nie uczestniczyli; "o czyj interes dbała"

13:38 Marszałek Zych upomina posłów, żeby w dalszej dyskusji zadawać pytania kandydatom, a nie przedstawiać wystąpienia

13:36 Głos zabiera posłanka Małgorzata Gosiewska (PiS). Odczytuje list części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej do marszałka Sejmu, który bije w Ewę Kopacz

13:30 Dorn: Pan poseł Nowak mówił o tym, że pani Kopacz to nie zaciśnięte zęby, tylko uśmiech. Trudno to brać na poważnie, wobec autorki sławnej frazy o "hienach cmentarnych" skierowanej do polityków opozycji.

"Apeluje" do lewicy: nie bierzcie tej kandydatury na swój polityczny rachunek

Dornowi przerywa Janusz Palikot: Proszę przerwać to szowinistyczne wystąpienie! - wykrzykuje.

13:28 Dorn do marszałka: Czy mógłby pan przerwać bulgot pana Palikota?

13:27 Ludwik Dorn (PiS) zabiera głos ws. kandydatur: Za kandydaturą posłanki Kopacz stoi koalicja i wydaje się prawdopodobne, że po nieuwzglednieniu wniosku o przerwanie posiedzenia zostanie ona marszałkiem; wydaje się, że podstawową predyspozycją pani Kopacz do objęcia stanowiska jest to, że jest kobietą

13:25 Błaszczak: Jako marszałek, Kuchciński może służyć doświadczeniem w sytuacjach trudnych, konfliktowych

13:24 Błaszczak mówi o przeszłości Kuchcińskiego: członkowstwie w Solidarności, aktywności w ruchu rolniczym, pracy w podkarpackim samorządzie, pracy w komisjach sejmowych; Mówi też o cechach jego osobowości: umiejętności nawiązywania współpracy między różnymi środowiskami politycznymi, zdolności do hamowania emocji, przedkładania dobra wspólnego nad interesy prywatne

13:21 Kandydaturę Kuchcińskiego przedstawia poseł Mariusz Błaszczak

13:19 Nowak: To już czas, by ta zaszczytna funkcja została powierzona kobiecie

13:18 Nowak przytacza sprawy szczepionek na grypę, walki z dopalaczami, interwencji minister po powodzi, które mają świadczyć o jej sprawności; gdy mówi o reformie zdrowia przerywają mu śmiechy opozycji

13:15 Kandydaturę Kopacz prezentuje Sławomir Nowak; "To osoba o żelaznym charakterze (...), marka sama w sobie" - mówi

13:14 Kandydaci na marszałka Sejmu: Ewa Kopacz (PO) i Marek Kuchciński (PiS)

13:12 Pytany, dlaczego premier nie ogłosił dymisji publicznie, tylko w piśmie do Marszałka Seniora, Zych odpowiada: "Nie mogę odpowiadać za premiera"; To budzi oburzenie posłów SLD

13:10 Marszałek ogłasza dymisję Rady Ministrów na wniosek premiera Donalda Tuska.

13:10 Głosowało 441 posłów; za wnioskiem Dorna - 150; przeciw - 291; wniosek odrzucony

13:09 Zych: Rozmawiałem z prezesem SN, zapoznałem się z ekspertyzami i pismami zainteresowanych osób; sprawa ma skomplikowany charakter prawny, ale nie ma gwarancji, że jutro zapadnie orzeczenie; Marszałek zgłasza jednak wniosek formalny Dorna pod głosowanie

13:08 Poseł Ludwik Dorn z mównicy sejmowej: konieczny jest wybór marszałka przy obecności niezaprzysiężonych posłów; chodzi o dwóch prokuratorów w stanie spoczynku - Barskiego i Święczkowskiego, którym odchodzący marszałek Grzegorz Schetyna wygasił mandaty; posłowie-elekci z ramienia PiS czekają na jutrzejsze orzeczenie Sądu Najwyższego w swojej sprawie

12:43 Premier Donald Tusk złożył dymisję Rady Ministrów na ręce marszałka seniora Sejmu - Paweł Graś

12:23 Po złożeniu przez posłów ślubowania, Marszałek Senior zarządził przerwę do godz. 13. To czas dla klubów na zgłoszenie kandydatów na marszałka izby.

12:19 Zobacz całe wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

12:16 Zdymisjonowany został też minister infrastruktury Cezary Grabarczyk - kandydat PO na wicemarszałka. Obowiązki jego i Kopacz przejął premier Donald Tusk

12:11 Ewa Kopacz formalnie już nie jest ministrem zdrowia - dymisja była konieczna, by Kopacz mogła kandydować na marszałka Sejmu

11:53 Kontakt 24 informuje, że pod Sejmem stanął krzyż

11:48 Tajemniczy w rozmowie z dziennikarzami był też Grzegorz Schetyna. Pytany, jakie dostanie zadania od premiera odpowiadał wymijająco

11:47 Dziennikarze próbowali porozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Bezskutecznie

11:41 Poseł Janusz Palikot, znany ostatnio z walki o zdjęcie krzyża z sejmowej sali, ślubując pomija formułę "tak mi dopomóż Bóg"

11:41 Ślubowania nie złożą dziś Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski, prokuratorzy w stanie spoczynku. Dotychczasowy marszałek Grzegorz Schetyna podjął decyzję o wygaszeniu im mandatów. Posłowie-elekci w tej sprawie złożyli odwołanie do Sądu Najwyższego, który orzeczenie wyda jednak dopiero w środę.

11:39 Posłowie składają już ślubowanie o treści: "Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej." Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów "Tak mi dopomóż Bóg".

11:38 Prezydent: To nie była krytyka, al raczej zachęta do odwagi i szukania zgody w strategicznych dla Polski tematach

11:37 Czy orędzie było krytyką rządu? - pytają dziennikarze. Prezydent: Przestrzegam przed tego typu ocenami, nie takie były intencje. Mówiłem o potrzebie kontynuacji, ale odważnej kontynuacji.

11:36 O zmianach na scenie politycznej, w tym utworzeniu nowego klubu: To normalne, parlamenty wszystkich kadencji pamiętają takie sytuacje. Sejm VII kadencji nie będzie łatwym Sejmem, ze względu na te ruchy tektoniczne widoczne na radykalnej lewicy i radykalnej prawicy

11:34 Prezydent dla dziennikarzy w kuluarach: "Dzisiaj mówiłem do parlamentu, każda kadencja musi rozpoczynać pracę od oceny, co jest najważniejsze"

11:32 Marszałek Zych zarządza dwuminutową przerwę

13:30 Prezydent: Czekają nas lata trudnej, ale ważnej pracy. Polacy nie raz pokazali, że mają zdolność mobilizacji (...), ale oczekują zgody w najważniejszych dla Polski sprawach

11:27 Odpowiedzią Polski na kryzys ma być m.in. redukcja długu publicznego i zwiększenie konkurencyjności Polskiej gospodarki

11:27 Prezydent: W ostatnim czasie rola naszego kraju w przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom w Unii Europejskiej była znacząca i wzmocniła naszą pozycję. (...) Tylko Unia może być teraz wiarygodnym partnerem

11:25 Kolejne ważne zagadnienie: kryzys. "Jest zagrożeniem, ale może być też szansą" - mówi prezydent; według niego, kryzys unaocznił braki w konstrukcji strefy euro, ale receptą powinno być jej ulepszenie, a nie odchodzenie od niej

11:24 Prezydent: Potrzebna jest uczciwa, publiczna debata o stopniowym podnoszeniu wieku emerytalnego; musimy też rozwiązać problem niskiej dzietności w Polsce; dokończenia wymaga ważna reforma służby zdrowia.

11:21 Musimy przeciwdziałać zjawisku wykluczenia społecznego - podkreśla prezydent. Nacisk kładzie na rozwój szkolnictwa i rozwiązywanie problemów demograficznych.

11:20 Polacy oczekują poprawy jakości funkcjonowania państwa (...) - mówi prezydent. Gani jednak m.in. za nadmiernie skomplikowane procedury biurokratyczne, zaznacza, że konieczna jest też poprawa systemu sądowniczego.

11:18 Wiara, ambicja, przedsiębiorczość, pracowitość i optymizm Polaków zaowocowały tym, że Polska utrzymała dobry poziom gospodarczy, nawet w czasach kryzysu - podkreśla prezydent. (...) W wyborach Polacy opowiedzieli się za kontynuacją dotychczasowej polityki. Wierzę, że będzie to kontynuacja odważna - dodaje.

11:16 Czego najbardziej oczekują Polacy? - to najważniejsze pytanie, mówi Bronisław Komorowski. "Będziecie - jestem przekonany - toczyć dyskusje, ale będziecie też szukać najlepszej odpowiedzi" - dodaje.

11:14 Orędzie Prezydenta RP: Od wyborów w '89 roku po raz 7. Polacy wybrali w wolnym głosowaniu swoich przedstawicieli w parlamencie. Gratuluję (...) to wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność.

11:12 Marszałek Senior podkreśla też wagę roli i miejsca Polski w Unii Europejskiej

11:10 Marszałek przywołuje słowa Jana Pawła II z wizyty w Polskim Sejmie w 1999 r.

11:10 "Dziś oczy narodu skierowane są na nas bez względu na przesłanki, jakimi kierowali się nasi wyborcy" - mówi Zych. Podkreśla, że Polacy chcą mieć uczciwych przedstawicieli w Sejmie.

11:08 "Przewodnicząc po raz kolejny pierwszemu posiedzeniu Sejmu" Zych gratuluje posłom i dziękuje prezydentowi za powierzenie mu funkcji Marszałka Seniora. Wspomina też Marszałka Seniora Sejmu VII kadencji - zmarłego Zbigniewa Religę, wspomina i oddaje cześć ofiarom tragedii smoleńskiej.

11:06 Na koniec Marszałek Senior wita wszystkich posłów.

11:03 Zych wita gości, w tym: prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałka Seniora Senatu VIII kadencji Kazimierza Kutza, byłych prezydentów - Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, byłych marszałków obu izb i byłych premierów, korpus dyplomatyczny oraz prymasa abp Józefa Kowalczyka.

11:01 Marszałek Senior Józef Zych otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. Posłowie odśpiewują humn

10:59 W Sejmowych ławach zasiadają ministrowie ustępującego gabinetu Tuska - m.in. Bogdan Zdrojewski i Radosław Sikorski

10:58 Premier w towarzystwie odchodzącego marszałka Grzegorza Schetyny wita się z posłami

10:54 Do Sejmu dotarł już też premier Donald Tusk

10:52 Prezydent Bronisław Komorowski jest już w Sejmie

10:49 W czasie posiedzenia posłowie złożą ślubowanie, z orędziem wystąpi prezydent Komorowski, a premier Tusk złoży dymisję swoją i swojego gabinetu.

10:45 460 posłów, 100 senatorów, 5 partii politycznych, 6 klubów parlamentarnych, dziesiątki nowych nazwisk. O godz. 11 od wystąpienia Marszałka Seniora rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. Senat VIII kadencji ruszy o godz. 17.

10:12 Za chwilę przysięga poselska. "Na pierwszym miejscu jest ślubowanie rzetelnego i sumiennego wykonywania obowiązków wobec Narodu. A zatem całego Narodu polskiego, a nie jednej grupy czy zawodu" - podkreśla Marszałek.

ktom,ant,baj/fac/k

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent elekt Donald Trump wraca do kwestii nabycia Grenlandii. "Stany Zjednoczone Ameryki uważają, że posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością" - stwierdził Trump we wpisie w swoim serwisie społecznościowym, przy okazji ogłaszania nominacji na ambasadora USA w Danii.

Trump: posiadanie i kontrola Grenlandii są dla USA absolutną koniecznością

Trump: posiadanie i kontrola Grenlandii są dla USA absolutną koniecznością

Źródło:
PAP

Od maja 2023 roku do kwietnia 2024 roku w Nigerii porwano ponad dwa miliony osób. Ich rodziny zapłaciły porywaczom łącznie aż 1,42 miliarda dolarów okupu - poinformowało Narodowe Biuro Statystyczne, powołując się na dane nigeryjskich służb bezpieczeństwa.

W tym kraju w ciągu roku porwano dwa miliony osób

W tym kraju w ciągu roku porwano dwa miliony osób

Źródło:
PAP

Sprawca ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu był znany niemieckim służbom. Już kilka lat temu mężczyzna groził popełnieniem przestępstw. Na swoim koncie ma także wyrok. Ponad 10 lat temu był skazany na 90 dni więzienia za zakłócanie spokoju publicznego - poinformowały lokalne władze.

Kilka razy groził, miał na koncie wyrok. Zamachowiec z Magdeburga był znany służbom   

Kilka razy groził, miał na koncie wyrok. Zamachowiec z Magdeburga był znany służbom   

Źródło:
PAP

W niedzielę w jednym z mieszkań w Rumii (województwo pomorskie) znaleziono ciało 36-letniego mężczyzny. Prawdopodobną przyczyną zgonu było zatrucie czadem. Służby wyjaśniają okoliczności tragedii.

W mieszkaniu ciało 36-latka. "Apelujemy o zachowanie ostrożności"

W mieszkaniu ciało 36-latka. "Apelujemy o zachowanie ostrożności"

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24