Nowicka wicemarszałkiem po dogrywce. Kempa odpadła

Aktualizacja:

Wanda Nowicka z Ruchu Palikota została wybrana piątym wicemarszałkiem. Podczas pierwszego głosowania jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości. Ruch Palikota zdecydował jednak, że po raz drugi wystawi jej kandydaturę. Rywalizowała ona z zaproponowaną przez klub "Solidarna Polska" Beatą Kempą i wygrała. Wcześniej na wicemarszałków wybrani zostali: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD). Marszałkiem Sejmu została Ewa Kopacz.

Każda kandydatura na wicemarszałka była głosowana osobno. Wicemarszałków Sejm powoływał bezwzględną większością głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów).

W pierwszym głosowaniu takiej większości nie uzyskała tylko kandydatura Wandy Nowickiej. Po tym głosowaniu na sali obrad rozległy się oklaski.

Pitera, Radziszewska, Kudrycka głosowały przeciw

Grabarczyka poparło 445 posłów, Kuchcińskiego - 439, Grzeszczaka - 454, a Wenderlicha - 436. Za Nowicką było 192 posłów. Większość bezwzględna w tych głosowaniach wynosiła 228 głosów.

- Ta decyzja części posłów Platformy jest niezrozumiała. Oczywiście niezrozumiała też PiS-u, ale tego się można było spodziewać. Ale to jest trochę szokujące. Zobaczymy, co zdecydujemy - mówił Janusz Palikot, szef Ruchu Palikota. Po sejmowym głosowaniu zebrał się klub Ruchu Palikota, który zdecydował, że ponownie zgłosi kandydaturę Nowickiej.

Palikot: To jest trochę szokujące (TVN24)
Palikot: To jest trochę szokujące (TVN24)TVN24

Przeciwko kandydaturze Wandy Nowickiej głosowały m.in Julia Pitera, Elżbieta Radziszewska i Barbara Kudrycka.

Kempa kandydatką "ziobrystów"

Po głosowaniach marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła przerwę w posiedzeniu i zwołała pierwsze posiedzenie Prezydium Izby i Konwentu Seniorów.

Ewa Kopacz marszałkiem Sejmu
Ewa Kopacz marszałkiem SejmuTVN24/PAP/Radek Pietruszka

Niedługo później konferencję prasową zwołał klub "Solidarna Polska". Jego rzecznik Patryk Jaki poinformował, że klub zgłosił kandydaturę Beaty Kempy na wicemarszałka Sejmu. - Chcemy w ten sposób zablokować fatalną dla polskiej demokracji kandydaturę klubu Janusza Palikota, która kwestionuje polski parlamentaryzm. Mamy nadzieję, że klub PiS poprze nas w tych dążeniach. Dzisiaj jedyną szansą, żeby w fotelu wicemarszałka nie zasiadł przedstawiciel klubu Palikota, jest Beata Kempa - powiedział Jaki.

Jednak Nowicka

Około godz. 19.30 Sejm wznowił obrady i odbyło się drugie głosowanie, w którym posłowie zdecydowali, że piątym wicemarszałkiem Sejmu zostanie Wanda Nowicka.

Kandydatkę Ruchu Palikota poparło 243 posłów. Jej kontrkandydatkę Beatę Kempę poparło 154 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 209 głosów. W sumie głosowało 417 posłów.

Kempa: Jestem za krzyżem (TVN24)
Kempa: Jestem za krzyżem (TVN24)TVN24

"Krzyż ma wisieć w Sejmie, czy nie? Decydujcie"

Przed głosowaniem Beata Kempa wygłosiła krótkie, ale bardzo emocjonalne przemówienie. - Jestem za krzyżem i za wartościami chrześcijańskimi. Jestem za religią w szkołach i za tradycyjnym modelem polskiej rodziny. I dziś mamy okazję, by raz na zawsze skończyć z dyskusją na temat tego, czy krzyż pochodzący od matki błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki ma wisieć w tym miejscu czy nie. Decydujcie - mówiła kandydatka "Solidarnej Polski".

Ewa Kopacz marszałkiem

Wcześniej posłowie wybrali marszałka. W głosowaniu, które poprzedziła gorąca dyskusja, wzięło udział 453 posłów. Bezwzględna większość głosów wynosiła 227. Za kandydaturą Ewy Kopacz (PO) głosowało 300 posłów. Kandydaturę Marka Kuchcińskiego z PiS poparło 150 osób.

"Pamiętajmy o słowach roty"

Po wyborze, którego wyniki ogłosił marszałek senior - Józef Zych - rozległy się oklaski. Jedynymi milczącymi na sali byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. - Kiedy będziemy mieli odmienne poglądy pamiętajmy o słowach roty. Mamy być wiernymi konstytucji i nie służyć sobie, ale tym, dzięki którym tu jesteśmy - powiedziała Kopacz dziękując za wybór.

Relacja minuta po minucie z pierwszego dnia nowego parlamentu

22:10 Rafał Grupiński nowym szefem klubu PO

20:53 PO chce utworzyć rząd z PSL. Rada Krajowa partii jednogłośnie przegłosowała uchwałę w tej sprawie.

20:40 Donald Tusk podczas na konferencji zapowiedział, że zamierza rozmawiać z prezydentem o przyspieszeniu prac nad powołaniem nowego rządu.

20:23 Rozpoczęła się Rada Krajowa PO. Aktualnie przemawia premier Donald Tusk.

20:01 Sejm przerwał obrady do 17 listopada. Wówczas posłowie wybiorą sekretarzy Sejmu, członków Trybunału Stanu oraz skład sejmowych komisji.

19:35 Piątym wicemarszałkiem Sejmu została Wanda Nowicka z "Ruchu Palikota", na którą zagłosowało 243 posłów. Beata Kempa z "Solidarnej Polski" uzyskała 154 głosy.

19:24 Sejm wznowił obrady. Posłowie wybiorą jeszcze jednego wicemarszałka Sejmu. Trwa dyskusja nad kandydaturami Beaty Kempy z "Solidarnej Polski" i Wandy Nowickiej z "Ruchu Palikota".

18:52 Bogdan Borusewicz został wybrany marszałkiem Senatu VIII kadencji.

18:40 Marszałek Ewa Kopacz przedłużyła przerwę w obradach Sejmu o pół godziny.

18:14 Beata Kempa będzie kandydatem "Solidarnej Polski" na wicemarszałka Sejmu - poinformowali na konferencji prasowej członkowie klubu.

17:52 Ruch Palikota ponownie zgłosi kandydaturę Wandy Nowickiej na stanowisko wicemarszałka Sejmu - dowiedziała się TVN24.

17:23 Janusz Palikot jest oburzony wynikiem jaki w głosowaniu uzyskała Wanda Nowicka: - Niezrozumiałe jest zachowanie części posłów PO - komentował po wyjściu z sali obrad Palikot.

17:22 Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła przerwę w posiedzeniu do godz. 18.15 i zwołała pierwsze posiedzenie Prezydium Izby i Konwentu Seniorów.

17:12 Wicemarszałkami Sejmu zostali Cezary Grabarczyk z PO, Eugeniusz Grzeszczak z PSL, Marek Kuchciński z PiS, Jerzy Wenderlich z SLD. Wystarczającej liczby głosów nie uzyskała natomiast Wanda Nowicka z "Ruchu Palikota".

17:07 Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu przypomniał senatorom, że do ich zadań należy czuwanie nad jakością ustalanego przez parlament prawa.

17:04 Prezydent rozpoczął przemówienie w Senacie. Mówi o wpływie izby na polską demokrację.

16:51 Prezydent składa kwiaty pod tablicą poświęconą senatorom II RP.

16:40 Premier Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie: - Kandydatem PO na marszałka Senatu jest Bogdan Borusewicz. Kandydatem na szefa klubu senackiego PO - prof. Marek Rocki.

Wśród kandydatów na funkcję wicemarszałków Senatu z PO wymienia się obecnych wicemarszałków: Marka Ziółkowskiego oraz Grażynę Sztark, a także b. marszałka Sejmu Marka Borowskiego (niezrz).

16:39 Premier Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie: - Być może jeszcze w tym tygodniu przedstawię prezydentowi pierwszą przymiarkę dotyczącą składu rządu.

16:10 Marszałek Kopacz zarządza kolejną przerwę do godz. 16:40. W tym czasie kluby mają czas na oficjalne zgłaszanie swoich kandydatów.

16:05 Posłowie w głosowaniu: Wicemarszałków będzie pięciu

16:00 W Sejmie kończy się przerwa. Teraz odbędą się głosowania ws. wicemarszałków. Kandydaci to: Marek Kuchciński (PiS), Cezary Grabarczyk (PO), Wanda Nowicka (Ruch Palikota), Eugeniusz Grzeszczak (PSL), Jerzy Wenderlich (SLD).

15:51 Nowa kadencja - nowa strona internetowa Sejmu. Na razie działa bardzo powoli.

15:40 - Panie premierze, co ze Schetyną? - pytali Donalda Tuska w Sejmie dziennikarze. - Żyje! - uciął premier.

15:38 Mariusz Błaszczak (PiS) w rozmowie z reporterem TVN24: - W Sejmie jest koalicja PO-PSL-SLD-Ruch Palikota. Jedyną opozycją jest PiS. Pokazało to głosowanie ws. marszałka.

15:36 Mariusz Błaszczak (PiS) w rozmowie z reporterem TVN24 o dymisji rządu: - To moment, na który wszyscy oczekiwaliśmy, bo to był rząd słaby, który zadłużył nasz kraj.

15:32 Prawie 25 tys. zł, częściowo zwolnionych od podatku - tyle miesięcznie będą dostawać nowi posłowie w formie wynagrodzenia i pieniędzy na prowadzenie swojej działalności. Oprócz gratyfikacji finansowych na posłów czeka szereg przywilejów - darmowe podróże po kraju, hotel sejmowy, boiska, korty tenisowe, a nawet 2,5 tys. bezpłatnych kopert pocztowych.

15:28 Poseł Andrzej Halicki (PO) w rozmowie z reporterką TVN24 o orędziu prezydenta: - Prezydent opisał rzeczywistość i wyzwania, jakie przed nami stoją.

15:18 Zakończyła się uroczystość w Pałacu Prezydenckim.

15:16 Prezydent gratuluje marszałek Ewie Kopacz i życzy jej powodzenia na nowym stanowisku. Była minister zdrowia dostaje kwiaty.

15:15 Premier Tusk do prezydenta Komorowskiego: - Dziękuję za zaufanie. Nigdy nie byliśmy przekonani, że jesteśmy doskonali. Ten mandat, który dostaliśmy jest warunkowy - zdajemy sobie z tego sprawę. Mam nadzieje, że te cztery następne lata będą lepsze, że nie spotkają nas ciosy, które nas na dotychczasowej drodze spotkały. Słuchałem dziś pana orędzia w Sejmie bardzo dokładnie. Zapadły mi pana słowa w pamięć i będą wyzwaniem dla mnie i mojego gabinetu. Sprostamy tym wyzwaniom, nie zabraknie nam odwagi, ani wyobraźni. Nowy gabinet stworzę sprawnie i tak szybko jak się da.

15:10 - To szczególny moment, gdy przyjmuję dymisje rządu i mogę jednocześnie powierzyć temu samemu premierowi misję tworzenia nowego rządu. Panie premierze proszę przyjąć misję skonstruowania nowego rządu. Cieszę sie z tego także w wymiarze osobistym - mówi prezydent.

15:07 Prezydent podpisał dymisję rządu. - To historia nas oceni, nas wszystkich, ale mamy prawo także do swoich osobistych ocen i emocji. Ja oceniam, że bilans tych ostatnich czterech lat jest dla Polski absolutnie korzystny. Chciałem w związku z tym podziękować panu premierowi całej Radzie Ministrów - mówi Bronisław Komorowski.

15:05 Premier Tusk w Pałacu Prezydenckim: Odczytam słowa, do których zobowiązuje mnie konstytucja. Składam dymisję Rady Ministrów. Do czasy powołania nowej Rady Ministrów osobiście obejmę stanowisko ministra zdrowia i ministra infrastruktury.

15:00 W Pałacu Prezydenckim jest już premier Donald Tusk i jego ministrowie. Za chwilę prezydent przyjmie dymisję rządu.

14:55 Los posłów-prokuratorów Barskiego i Święczkowskiego zdecyduje się jutro w samo południe. Sąd Najwyższy wyda wówczas decyzję w sprawie ich mandatów poselskich.

14:53 - Klub Ruchu Palikota popiera cele sformułowane w orędziu prezydenta Bronisława Komorowskiego wygłoszonym we wtorek w Sejmie - powiedział dziennikarzom Janusz Palikot. Jego zdaniem prezydent skrytykował rząd, a premier Donald Tusk wyglądał jak człowiek "wyprowadzony z równowagi".

14:45 Żelichowski w sejmowym studiu TVN24 pesymistycznie o tym, jaka będzie VII kadencja Sejmu: - Podzielimy się na dwa komanada. Jedno będzie chciało chleba, drugie igrzysk.

14:41 W studiu TVN24 zachowanie marszałek Kopacz komentuje poseł Stanisław Żelichowski z PSL: - Kobieta zmienną jest...

14:40 Nowo wybrana marszałek wychodzi z Sejmu i jedzie do Pałacu Prezydenckiego. Zapowiadanej konferencji prasowej jednak nie będzie.

14:28 Za chwilę pierwsza konferencja Ewy Kopacz w roli marszałka Sejmu.

14:10 Pierwsza decyzja Kopacz - przerwa w obradach do godz. 16; podczas niej ma być - jak powiedziała marszałek - ustalona liczba wicemarszałków Sejmu

14:09 Ewa Kopacz przejmuje prowadzenie posiedzenia Sejmu. - Dla mnie to wyjątkowy dzień i trudno się dziwić - mówi. Dziękuje za zaufanie. - Pamiętajmy, kiedy będziemy się na tej sali różnić o słowach roty, którą składaliśmy - dodaje.

14:06 Kopacz marszałkiem Sejmu VII kadencji. W głosowaniu wzięło udział 453 posłów; na Kopacz 300; na Kuchcińskiego - 150; 3 się wstrzymało

14:03 Głosowanie nad marszałkiem będzie przeprowadzone za pomocą urządzenia umożliwiającego wybór kandydata z listy

14.01 Kopacz nie udziela odpowiedzi na pytania

13:59 Głos zabiera znów Sławomir Nowak, jako przedstawiciel wnioskodawców. Do Dorna: mówiłem bardzo wyraźnie o przymiotach Kopacz, rozumiem, że pan nie dosłyszał; do Masłowskiej: pani jest jedyną osobą, która zadała pytanie związane ze służbą zdrowia, ale pragnę uspokoić - pani Kopacz jest za pozostaniem Polski w Unii; o Smoleńsku do posłów PiS: Nie tylko wy straciliście tam przyjaciół; Kopacz starczało siły, żeby wchodzić tam, gdzie wielu nie starczało siły, żeby wchodzić

13:56 Antoni Macierewicz (PiS): Te pytania były zadawane jak Polska długa i szeroka, i nie uzyskiwaliśmy żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi; sugeruje, że działania Kopacz stały się podstawą "kłamstwa smoleńskiego", które "będzie niszczyło polski naród" i "ciążyło na sumieniu" Kopacz

13:54 Kolejni posłowie PiS z mównicy konsekwentnie pytają Kopacz o katastrofę smoleńską, "jakie instrukcje dostała od Donalda Tuska, jadąc do Moskwy"

13:52 Gabriela Masłowska (PiS): Pyta czy Kopacz "podziela pogląd, że zagrożeniem dla niepodległości Polski jest działalność UE" i czy będzie zabiegać o zmianę unijnych traktatów i niedopuszczenie do zmiany konstytucji tak, by zagroziła suwerenności kraju

13:49 Bolesław Piecha (PiS) też pyta o Smoleńsk i o sekcje zwłok ofiar; pyta o znajomość prawa przez b. minister; pyta też czy Kopacz podtrzymuje twierdzenie, że "długość kolejek do świadczeń zdrowotnych jest wynikiem wspaniale działającego systemu zdrowia"

13:46 Z podobnymi pytaniami do Kopacz występują posłowie PiS Andrzej Duda i Ewa Arent

13:41 Poseł Andrzej Adamczyk i posłanka Elżbieta Kruk (oboje z PiS) pytają Kopacz: Dlaczego wprowadzała w błąd opinię publiczną ws. uczestnictwa polskich lekarzy w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej; dlaczego polscy lekarze w tych sekcjach nie uczestniczyli; "o czyj interes dbała"

13:38 Marszałek Zych upomina posłów, żeby w dalszej dyskusji zadawać pytania kandydatom, a nie przedstawiać wystąpienia

13:36 Głos zabiera posłanka Małgorzata Gosiewska (PiS). Odczytuje list części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej do marszałka Sejmu, który bije w Ewę Kopacz

13:30 Dorn: Pan poseł Nowak mówił o tym, że pani Kopacz to nie zaciśnięte zęby, tylko uśmiech. Trudno to brać na poważnie, wobec autorki sławnej frazy o "hienach cmentarnych" skierowanej do polityków opozycji.

"Apeluje" do lewicy: nie bierzcie tej kandydatury na swój polityczny rachunek

Dornowi przerywa Janusz Palikot: Proszę przerwać to szowinistyczne wystąpienie! - wykrzykuje.

13:28 Dorn do marszałka: Czy mógłby pan przerwać bulgot pana Palikota?

13:27 Ludwik Dorn (PiS) zabiera głos ws. kandydatur: Za kandydaturą posłanki Kopacz stoi koalicja i wydaje się prawdopodobne, że po nieuwzglednieniu wniosku o przerwanie posiedzenia zostanie ona marszałkiem; wydaje się, że podstawową predyspozycją pani Kopacz do objęcia stanowiska jest to, że jest kobietą

13:25 Błaszczak: Jako marszałek, Kuchciński może służyć doświadczeniem w sytuacjach trudnych, konfliktowych

13:24 Błaszczak mówi o przeszłości Kuchcińskiego: członkowstwie w Solidarności, aktywności w ruchu rolniczym, pracy w podkarpackim samorządzie, pracy w komisjach sejmowych; Mówi też o cechach jego osobowości: umiejętności nawiązywania współpracy między różnymi środowiskami politycznymi, zdolności do hamowania emocji, przedkładania dobra wspólnego nad interesy prywatne

13:21 Kandydaturę Kuchcińskiego przedstawia poseł Mariusz Błaszczak

13:19 Nowak: To już czas, by ta zaszczytna funkcja została powierzona kobiecie

13:18 Nowak przytacza sprawy szczepionek na grypę, walki z dopalaczami, interwencji minister po powodzi, które mają świadczyć o jej sprawności; gdy mówi o reformie zdrowia przerywają mu śmiechy opozycji

13:15 Kandydaturę Kopacz prezentuje Sławomir Nowak; "To osoba o żelaznym charakterze (...), marka sama w sobie" - mówi

13:14 Kandydaci na marszałka Sejmu: Ewa Kopacz (PO) i Marek Kuchciński (PiS)

13:12 Pytany, dlaczego premier nie ogłosił dymisji publicznie, tylko w piśmie do Marszałka Seniora, Zych odpowiada: "Nie mogę odpowiadać za premiera"; To budzi oburzenie posłów SLD

13:10 Marszałek ogłasza dymisję Rady Ministrów na wniosek premiera Donalda Tuska.

13:10 Głosowało 441 posłów; za wnioskiem Dorna - 150; przeciw - 291; wniosek odrzucony

13:09 Zych: Rozmawiałem z prezesem SN, zapoznałem się z ekspertyzami i pismami zainteresowanych osób; sprawa ma skomplikowany charakter prawny, ale nie ma gwarancji, że jutro zapadnie orzeczenie; Marszałek zgłasza jednak wniosek formalny Dorna pod głosowanie

13:08 Poseł Ludwik Dorn z mównicy sejmowej: konieczny jest wybór marszałka przy obecności niezaprzysiężonych posłów; chodzi o dwóch prokuratorów w stanie spoczynku - Barskiego i Święczkowskiego, którym odchodzący marszałek Grzegorz Schetyna wygasił mandaty; posłowie-elekci z ramienia PiS czekają na jutrzejsze orzeczenie Sądu Najwyższego w swojej sprawie

12:43 Premier Donald Tusk złożył dymisję Rady Ministrów na ręce marszałka seniora Sejmu - Paweł Graś

12:23 Po złożeniu przez posłów ślubowania, Marszałek Senior zarządził przerwę do godz. 13. To czas dla klubów na zgłoszenie kandydatów na marszałka izby.

12:19 Zobacz całe wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

12:16 Zdymisjonowany został też minister infrastruktury Cezary Grabarczyk - kandydat PO na wicemarszałka. Obowiązki jego i Kopacz przejął premier Donald Tusk

12:11 Ewa Kopacz formalnie już nie jest ministrem zdrowia - dymisja była konieczna, by Kopacz mogła kandydować na marszałka Sejmu

11:53 Kontakt 24 informuje, że pod Sejmem stanął krzyż

11:48 Tajemniczy w rozmowie z dziennikarzami był też Grzegorz Schetyna. Pytany, jakie dostanie zadania od premiera odpowiadał wymijająco

11:47 Dziennikarze próbowali porozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Bezskutecznie

11:41 Poseł Janusz Palikot, znany ostatnio z walki o zdjęcie krzyża z sejmowej sali, ślubując pomija formułę "tak mi dopomóż Bóg"

11:41 Ślubowania nie złożą dziś Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski, prokuratorzy w stanie spoczynku. Dotychczasowy marszałek Grzegorz Schetyna podjął decyzję o wygaszeniu im mandatów. Posłowie-elekci w tej sprawie złożyli odwołanie do Sądu Najwyższego, który orzeczenie wyda jednak dopiero w środę.

11:39 Posłowie składają już ślubowanie o treści: "Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej." Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów "Tak mi dopomóż Bóg".

11:38 Prezydent: To nie była krytyka, al raczej zachęta do odwagi i szukania zgody w strategicznych dla Polski tematach

11:37 Czy orędzie było krytyką rządu? - pytają dziennikarze. Prezydent: Przestrzegam przed tego typu ocenami, nie takie były intencje. Mówiłem o potrzebie kontynuacji, ale odważnej kontynuacji.

11:36 O zmianach na scenie politycznej, w tym utworzeniu nowego klubu: To normalne, parlamenty wszystkich kadencji pamiętają takie sytuacje. Sejm VII kadencji nie będzie łatwym Sejmem, ze względu na te ruchy tektoniczne widoczne na radykalnej lewicy i radykalnej prawicy

11:34 Prezydent dla dziennikarzy w kuluarach: "Dzisiaj mówiłem do parlamentu, każda kadencja musi rozpoczynać pracę od oceny, co jest najważniejsze"

11:32 Marszałek Zych zarządza dwuminutową przerwę

13:30 Prezydent: Czekają nas lata trudnej, ale ważnej pracy. Polacy nie raz pokazali, że mają zdolność mobilizacji (...), ale oczekują zgody w najważniejszych dla Polski sprawach

11:27 Odpowiedzią Polski na kryzys ma być m.in. redukcja długu publicznego i zwiększenie konkurencyjności Polskiej gospodarki

11:27 Prezydent: W ostatnim czasie rola naszego kraju w przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom w Unii Europejskiej była znacząca i wzmocniła naszą pozycję. (...) Tylko Unia może być teraz wiarygodnym partnerem

11:25 Kolejne ważne zagadnienie: kryzys. "Jest zagrożeniem, ale może być też szansą" - mówi prezydent; według niego, kryzys unaocznił braki w konstrukcji strefy euro, ale receptą powinno być jej ulepszenie, a nie odchodzenie od niej

11:24 Prezydent: Potrzebna jest uczciwa, publiczna debata o stopniowym podnoszeniu wieku emerytalnego; musimy też rozwiązać problem niskiej dzietności w Polsce; dokończenia wymaga ważna reforma służby zdrowia.

11:21 Musimy przeciwdziałać zjawisku wykluczenia społecznego - podkreśla prezydent. Nacisk kładzie na rozwój szkolnictwa i rozwiązywanie problemów demograficznych.

11:20 Polacy oczekują poprawy jakości funkcjonowania państwa (...) - mówi prezydent. Gani jednak m.in. za nadmiernie skomplikowane procedury biurokratyczne, zaznacza, że konieczna jest też poprawa systemu sądowniczego.

11:18 Wiara, ambicja, przedsiębiorczość, pracowitość i optymizm Polaków zaowocowały tym, że Polska utrzymała dobry poziom gospodarczy, nawet w czasach kryzysu - podkreśla prezydent. (...) W wyborach Polacy opowiedzieli się za kontynuacją dotychczasowej polityki. Wierzę, że będzie to kontynuacja odważna - dodaje.

11:16 Czego najbardziej oczekują Polacy? - to najważniejsze pytanie, mówi Bronisław Komorowski. "Będziecie - jestem przekonany - toczyć dyskusje, ale będziecie też szukać najlepszej odpowiedzi" - dodaje.

11:14 Orędzie Prezydenta RP: Od wyborów w '89 roku po raz 7. Polacy wybrali w wolnym głosowaniu swoich przedstawicieli w parlamencie. Gratuluję (...) to wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność.

11:12 Marszałek Senior podkreśla też wagę roli i miejsca Polski w Unii Europejskiej

11:10 Marszałek przywołuje słowa Jana Pawła II z wizyty w Polskim Sejmie w 1999 r.

11:10 "Dziś oczy narodu skierowane są na nas bez względu na przesłanki, jakimi kierowali się nasi wyborcy" - mówi Zych. Podkreśla, że Polacy chcą mieć uczciwych przedstawicieli w Sejmie.

11:08 "Przewodnicząc po raz kolejny pierwszemu posiedzeniu Sejmu" Zych gratuluje posłom i dziękuje prezydentowi za powierzenie mu funkcji Marszałka Seniora. Wspomina też Marszałka Seniora Sejmu VII kadencji - zmarłego Zbigniewa Religę, wspomina i oddaje cześć ofiarom tragedii smoleńskiej.

11:06 Na koniec Marszałek Senior wita wszystkich posłów.

11:03 Zych wita gości, w tym: prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałka Seniora Senatu VIII kadencji Kazimierza Kutza, byłych prezydentów - Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, byłych marszałków obu izb i byłych premierów, korpus dyplomatyczny oraz prymasa abp Józefa Kowalczyka.

11:01 Marszałek Senior Józef Zych otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. Posłowie odśpiewują humn

10:59 W Sejmowych ławach zasiadają ministrowie ustępującego gabinetu Tuska - m.in. Bogdan Zdrojewski i Radosław Sikorski

10:58 Premier w towarzystwie odchodzącego marszałka Grzegorza Schetyny wita się z posłami

10:54 Do Sejmu dotarł już też premier Donald Tusk

10:52 Prezydent Bronisław Komorowski jest już w Sejmie

10:49 W czasie posiedzenia posłowie złożą ślubowanie, z orędziem wystąpi prezydent Komorowski, a premier Tusk złoży dymisję swoją i swojego gabinetu.

10:45 460 posłów, 100 senatorów, 5 partii politycznych, 6 klubów parlamentarnych, dziesiątki nowych nazwisk. O godz. 11 od wystąpienia Marszałka Seniora rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. Senat VIII kadencji ruszy o godz. 17.

10:12 Za chwilę przysięga poselska. "Na pierwszym miejscu jest ślubowanie rzetelnego i sumiennego wykonywania obowiązków wobec Narodu. A zatem całego Narodu polskiego, a nie jednej grupy czy zawodu" - podkreśla Marszałek.

ktom,ant,baj/fac/k

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Do zdarzenia doszło w środę rano w kopalni Szczygłowice - jak informuje spółka "najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu". W rejonie zagrożenia było 44 górników. Do godziny 11 wszyscy zostali wycofani. Nie ma ofiar śmiertelnych, 12 osobom udzielono pomocy medycznej.

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak przestrzega miasto, może być hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium