Nowicka wicemarszałkiem po dogrywce. Kempa odpadła

Aktualizacja:

Wanda Nowicka z Ruchu Palikota została wybrana piątym wicemarszałkiem. Podczas pierwszego głosowania jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości. Ruch Palikota zdecydował jednak, że po raz drugi wystawi jej kandydaturę. Rywalizowała ona z zaproponowaną przez klub "Solidarna Polska" Beatą Kempą i wygrała. Wcześniej na wicemarszałków wybrani zostali: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD). Marszałkiem Sejmu została Ewa Kopacz.

Każda kandydatura na wicemarszałka była głosowana osobno. Wicemarszałków Sejm powoływał bezwzględną większością głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów).

W pierwszym głosowaniu takiej większości nie uzyskała tylko kandydatura Wandy Nowickiej. Po tym głosowaniu na sali obrad rozległy się oklaski.

Pitera, Radziszewska, Kudrycka głosowały przeciw

Grabarczyka poparło 445 posłów, Kuchcińskiego - 439, Grzeszczaka - 454, a Wenderlicha - 436. Za Nowicką było 192 posłów. Większość bezwzględna w tych głosowaniach wynosiła 228 głosów.

- Ta decyzja części posłów Platformy jest niezrozumiała. Oczywiście niezrozumiała też PiS-u, ale tego się można było spodziewać. Ale to jest trochę szokujące. Zobaczymy, co zdecydujemy - mówił Janusz Palikot, szef Ruchu Palikota. Po sejmowym głosowaniu zebrał się klub Ruchu Palikota, który zdecydował, że ponownie zgłosi kandydaturę Nowickiej.

Palikot: To jest trochę szokujące (TVN24)
Palikot: To jest trochę szokujące (TVN24)TVN24

Przeciwko kandydaturze Wandy Nowickiej głosowały m.in Julia Pitera, Elżbieta Radziszewska i Barbara Kudrycka.

Kempa kandydatką "ziobrystów"

Po głosowaniach marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła przerwę w posiedzeniu i zwołała pierwsze posiedzenie Prezydium Izby i Konwentu Seniorów.

Ewa Kopacz marszałkiem Sejmu
Ewa Kopacz marszałkiem SejmuTVN24/PAP/Radek Pietruszka

Niedługo później konferencję prasową zwołał klub "Solidarna Polska". Jego rzecznik Patryk Jaki poinformował, że klub zgłosił kandydaturę Beaty Kempy na wicemarszałka Sejmu. - Chcemy w ten sposób zablokować fatalną dla polskiej demokracji kandydaturę klubu Janusza Palikota, która kwestionuje polski parlamentaryzm. Mamy nadzieję, że klub PiS poprze nas w tych dążeniach. Dzisiaj jedyną szansą, żeby w fotelu wicemarszałka nie zasiadł przedstawiciel klubu Palikota, jest Beata Kempa - powiedział Jaki.

Jednak Nowicka

Około godz. 19.30 Sejm wznowił obrady i odbyło się drugie głosowanie, w którym posłowie zdecydowali, że piątym wicemarszałkiem Sejmu zostanie Wanda Nowicka.

Kandydatkę Ruchu Palikota poparło 243 posłów. Jej kontrkandydatkę Beatę Kempę poparło 154 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 209 głosów. W sumie głosowało 417 posłów.

Kempa: Jestem za krzyżem (TVN24)
Kempa: Jestem za krzyżem (TVN24)TVN24

"Krzyż ma wisieć w Sejmie, czy nie? Decydujcie"

Przed głosowaniem Beata Kempa wygłosiła krótkie, ale bardzo emocjonalne przemówienie. - Jestem za krzyżem i za wartościami chrześcijańskimi. Jestem za religią w szkołach i za tradycyjnym modelem polskiej rodziny. I dziś mamy okazję, by raz na zawsze skończyć z dyskusją na temat tego, czy krzyż pochodzący od matki błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki ma wisieć w tym miejscu czy nie. Decydujcie - mówiła kandydatka "Solidarnej Polski".

Ewa Kopacz marszałkiem

Wcześniej posłowie wybrali marszałka. W głosowaniu, które poprzedziła gorąca dyskusja, wzięło udział 453 posłów. Bezwzględna większość głosów wynosiła 227. Za kandydaturą Ewy Kopacz (PO) głosowało 300 posłów. Kandydaturę Marka Kuchcińskiego z PiS poparło 150 osób.

"Pamiętajmy o słowach roty"

Po wyborze, którego wyniki ogłosił marszałek senior - Józef Zych - rozległy się oklaski. Jedynymi milczącymi na sali byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. - Kiedy będziemy mieli odmienne poglądy pamiętajmy o słowach roty. Mamy być wiernymi konstytucji i nie służyć sobie, ale tym, dzięki którym tu jesteśmy - powiedziała Kopacz dziękując za wybór.

Relacja minuta po minucie z pierwszego dnia nowego parlamentu

22:10 Rafał Grupiński nowym szefem klubu PO

20:53 PO chce utworzyć rząd z PSL. Rada Krajowa partii jednogłośnie przegłosowała uchwałę w tej sprawie.

20:40 Donald Tusk podczas na konferencji zapowiedział, że zamierza rozmawiać z prezydentem o przyspieszeniu prac nad powołaniem nowego rządu.

20:23 Rozpoczęła się Rada Krajowa PO. Aktualnie przemawia premier Donald Tusk.

20:01 Sejm przerwał obrady do 17 listopada. Wówczas posłowie wybiorą sekretarzy Sejmu, członków Trybunału Stanu oraz skład sejmowych komisji.

19:35 Piątym wicemarszałkiem Sejmu została Wanda Nowicka z "Ruchu Palikota", na którą zagłosowało 243 posłów. Beata Kempa z "Solidarnej Polski" uzyskała 154 głosy.

19:24 Sejm wznowił obrady. Posłowie wybiorą jeszcze jednego wicemarszałka Sejmu. Trwa dyskusja nad kandydaturami Beaty Kempy z "Solidarnej Polski" i Wandy Nowickiej z "Ruchu Palikota".

18:52 Bogdan Borusewicz został wybrany marszałkiem Senatu VIII kadencji.

18:40 Marszałek Ewa Kopacz przedłużyła przerwę w obradach Sejmu o pół godziny.

18:14 Beata Kempa będzie kandydatem "Solidarnej Polski" na wicemarszałka Sejmu - poinformowali na konferencji prasowej członkowie klubu.

17:52 Ruch Palikota ponownie zgłosi kandydaturę Wandy Nowickiej na stanowisko wicemarszałka Sejmu - dowiedziała się TVN24.

17:23 Janusz Palikot jest oburzony wynikiem jaki w głosowaniu uzyskała Wanda Nowicka: - Niezrozumiałe jest zachowanie części posłów PO - komentował po wyjściu z sali obrad Palikot.

17:22 Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła przerwę w posiedzeniu do godz. 18.15 i zwołała pierwsze posiedzenie Prezydium Izby i Konwentu Seniorów.

17:12 Wicemarszałkami Sejmu zostali Cezary Grabarczyk z PO, Eugeniusz Grzeszczak z PSL, Marek Kuchciński z PiS, Jerzy Wenderlich z SLD. Wystarczającej liczby głosów nie uzyskała natomiast Wanda Nowicka z "Ruchu Palikota".

17:07 Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu przypomniał senatorom, że do ich zadań należy czuwanie nad jakością ustalanego przez parlament prawa.

17:04 Prezydent rozpoczął przemówienie w Senacie. Mówi o wpływie izby na polską demokrację.

16:51 Prezydent składa kwiaty pod tablicą poświęconą senatorom II RP.

16:40 Premier Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie: - Kandydatem PO na marszałka Senatu jest Bogdan Borusewicz. Kandydatem na szefa klubu senackiego PO - prof. Marek Rocki.

Wśród kandydatów na funkcję wicemarszałków Senatu z PO wymienia się obecnych wicemarszałków: Marka Ziółkowskiego oraz Grażynę Sztark, a także b. marszałka Sejmu Marka Borowskiego (niezrz).

16:39 Premier Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie: - Być może jeszcze w tym tygodniu przedstawię prezydentowi pierwszą przymiarkę dotyczącą składu rządu.

16:10 Marszałek Kopacz zarządza kolejną przerwę do godz. 16:40. W tym czasie kluby mają czas na oficjalne zgłaszanie swoich kandydatów.

16:05 Posłowie w głosowaniu: Wicemarszałków będzie pięciu

16:00 W Sejmie kończy się przerwa. Teraz odbędą się głosowania ws. wicemarszałków. Kandydaci to: Marek Kuchciński (PiS), Cezary Grabarczyk (PO), Wanda Nowicka (Ruch Palikota), Eugeniusz Grzeszczak (PSL), Jerzy Wenderlich (SLD).

15:51 Nowa kadencja - nowa strona internetowa Sejmu. Na razie działa bardzo powoli.

15:40 - Panie premierze, co ze Schetyną? - pytali Donalda Tuska w Sejmie dziennikarze. - Żyje! - uciął premier.

15:38 Mariusz Błaszczak (PiS) w rozmowie z reporterem TVN24: - W Sejmie jest koalicja PO-PSL-SLD-Ruch Palikota. Jedyną opozycją jest PiS. Pokazało to głosowanie ws. marszałka.

15:36 Mariusz Błaszczak (PiS) w rozmowie z reporterem TVN24 o dymisji rządu: - To moment, na który wszyscy oczekiwaliśmy, bo to był rząd słaby, który zadłużył nasz kraj.

15:32 Prawie 25 tys. zł, częściowo zwolnionych od podatku - tyle miesięcznie będą dostawać nowi posłowie w formie wynagrodzenia i pieniędzy na prowadzenie swojej działalności. Oprócz gratyfikacji finansowych na posłów czeka szereg przywilejów - darmowe podróże po kraju, hotel sejmowy, boiska, korty tenisowe, a nawet 2,5 tys. bezpłatnych kopert pocztowych.

15:28 Poseł Andrzej Halicki (PO) w rozmowie z reporterką TVN24 o orędziu prezydenta: - Prezydent opisał rzeczywistość i wyzwania, jakie przed nami stoją.

15:18 Zakończyła się uroczystość w Pałacu Prezydenckim.

15:16 Prezydent gratuluje marszałek Ewie Kopacz i życzy jej powodzenia na nowym stanowisku. Była minister zdrowia dostaje kwiaty.

15:15 Premier Tusk do prezydenta Komorowskiego: - Dziękuję za zaufanie. Nigdy nie byliśmy przekonani, że jesteśmy doskonali. Ten mandat, który dostaliśmy jest warunkowy - zdajemy sobie z tego sprawę. Mam nadzieje, że te cztery następne lata będą lepsze, że nie spotkają nas ciosy, które nas na dotychczasowej drodze spotkały. Słuchałem dziś pana orędzia w Sejmie bardzo dokładnie. Zapadły mi pana słowa w pamięć i będą wyzwaniem dla mnie i mojego gabinetu. Sprostamy tym wyzwaniom, nie zabraknie nam odwagi, ani wyobraźni. Nowy gabinet stworzę sprawnie i tak szybko jak się da.

15:10 - To szczególny moment, gdy przyjmuję dymisje rządu i mogę jednocześnie powierzyć temu samemu premierowi misję tworzenia nowego rządu. Panie premierze proszę przyjąć misję skonstruowania nowego rządu. Cieszę sie z tego także w wymiarze osobistym - mówi prezydent.

15:07 Prezydent podpisał dymisję rządu. - To historia nas oceni, nas wszystkich, ale mamy prawo także do swoich osobistych ocen i emocji. Ja oceniam, że bilans tych ostatnich czterech lat jest dla Polski absolutnie korzystny. Chciałem w związku z tym podziękować panu premierowi całej Radzie Ministrów - mówi Bronisław Komorowski.

15:05 Premier Tusk w Pałacu Prezydenckim: Odczytam słowa, do których zobowiązuje mnie konstytucja. Składam dymisję Rady Ministrów. Do czasy powołania nowej Rady Ministrów osobiście obejmę stanowisko ministra zdrowia i ministra infrastruktury.

15:00 W Pałacu Prezydenckim jest już premier Donald Tusk i jego ministrowie. Za chwilę prezydent przyjmie dymisję rządu.

14:55 Los posłów-prokuratorów Barskiego i Święczkowskiego zdecyduje się jutro w samo południe. Sąd Najwyższy wyda wówczas decyzję w sprawie ich mandatów poselskich.

14:53 - Klub Ruchu Palikota popiera cele sformułowane w orędziu prezydenta Bronisława Komorowskiego wygłoszonym we wtorek w Sejmie - powiedział dziennikarzom Janusz Palikot. Jego zdaniem prezydent skrytykował rząd, a premier Donald Tusk wyglądał jak człowiek "wyprowadzony z równowagi".

14:45 Żelichowski w sejmowym studiu TVN24 pesymistycznie o tym, jaka będzie VII kadencja Sejmu: - Podzielimy się na dwa komanada. Jedno będzie chciało chleba, drugie igrzysk.

14:41 W studiu TVN24 zachowanie marszałek Kopacz komentuje poseł Stanisław Żelichowski z PSL: - Kobieta zmienną jest...

14:40 Nowo wybrana marszałek wychodzi z Sejmu i jedzie do Pałacu Prezydenckiego. Zapowiadanej konferencji prasowej jednak nie będzie.

14:28 Za chwilę pierwsza konferencja Ewy Kopacz w roli marszałka Sejmu.

14:10 Pierwsza decyzja Kopacz - przerwa w obradach do godz. 16; podczas niej ma być - jak powiedziała marszałek - ustalona liczba wicemarszałków Sejmu

14:09 Ewa Kopacz przejmuje prowadzenie posiedzenia Sejmu. - Dla mnie to wyjątkowy dzień i trudno się dziwić - mówi. Dziękuje za zaufanie. - Pamiętajmy, kiedy będziemy się na tej sali różnić o słowach roty, którą składaliśmy - dodaje.

14:06 Kopacz marszałkiem Sejmu VII kadencji. W głosowaniu wzięło udział 453 posłów; na Kopacz 300; na Kuchcińskiego - 150; 3 się wstrzymało

14:03 Głosowanie nad marszałkiem będzie przeprowadzone za pomocą urządzenia umożliwiającego wybór kandydata z listy

14.01 Kopacz nie udziela odpowiedzi na pytania

13:59 Głos zabiera znów Sławomir Nowak, jako przedstawiciel wnioskodawców. Do Dorna: mówiłem bardzo wyraźnie o przymiotach Kopacz, rozumiem, że pan nie dosłyszał; do Masłowskiej: pani jest jedyną osobą, która zadała pytanie związane ze służbą zdrowia, ale pragnę uspokoić - pani Kopacz jest za pozostaniem Polski w Unii; o Smoleńsku do posłów PiS: Nie tylko wy straciliście tam przyjaciół; Kopacz starczało siły, żeby wchodzić tam, gdzie wielu nie starczało siły, żeby wchodzić

13:56 Antoni Macierewicz (PiS): Te pytania były zadawane jak Polska długa i szeroka, i nie uzyskiwaliśmy żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi; sugeruje, że działania Kopacz stały się podstawą "kłamstwa smoleńskiego", które "będzie niszczyło polski naród" i "ciążyło na sumieniu" Kopacz

13:54 Kolejni posłowie PiS z mównicy konsekwentnie pytają Kopacz o katastrofę smoleńską, "jakie instrukcje dostała od Donalda Tuska, jadąc do Moskwy"

13:52 Gabriela Masłowska (PiS): Pyta czy Kopacz "podziela pogląd, że zagrożeniem dla niepodległości Polski jest działalność UE" i czy będzie zabiegać o zmianę unijnych traktatów i niedopuszczenie do zmiany konstytucji tak, by zagroziła suwerenności kraju

13:49 Bolesław Piecha (PiS) też pyta o Smoleńsk i o sekcje zwłok ofiar; pyta o znajomość prawa przez b. minister; pyta też czy Kopacz podtrzymuje twierdzenie, że "długość kolejek do świadczeń zdrowotnych jest wynikiem wspaniale działającego systemu zdrowia"

13:46 Z podobnymi pytaniami do Kopacz występują posłowie PiS Andrzej Duda i Ewa Arent

13:41 Poseł Andrzej Adamczyk i posłanka Elżbieta Kruk (oboje z PiS) pytają Kopacz: Dlaczego wprowadzała w błąd opinię publiczną ws. uczestnictwa polskich lekarzy w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej; dlaczego polscy lekarze w tych sekcjach nie uczestniczyli; "o czyj interes dbała"

13:38 Marszałek Zych upomina posłów, żeby w dalszej dyskusji zadawać pytania kandydatom, a nie przedstawiać wystąpienia

13:36 Głos zabiera posłanka Małgorzata Gosiewska (PiS). Odczytuje list części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej do marszałka Sejmu, który bije w Ewę Kopacz

13:30 Dorn: Pan poseł Nowak mówił o tym, że pani Kopacz to nie zaciśnięte zęby, tylko uśmiech. Trudno to brać na poważnie, wobec autorki sławnej frazy o "hienach cmentarnych" skierowanej do polityków opozycji.

"Apeluje" do lewicy: nie bierzcie tej kandydatury na swój polityczny rachunek

Dornowi przerywa Janusz Palikot: Proszę przerwać to szowinistyczne wystąpienie! - wykrzykuje.

13:28 Dorn do marszałka: Czy mógłby pan przerwać bulgot pana Palikota?

13:27 Ludwik Dorn (PiS) zabiera głos ws. kandydatur: Za kandydaturą posłanki Kopacz stoi koalicja i wydaje się prawdopodobne, że po nieuwzglednieniu wniosku o przerwanie posiedzenia zostanie ona marszałkiem; wydaje się, że podstawową predyspozycją pani Kopacz do objęcia stanowiska jest to, że jest kobietą

13:25 Błaszczak: Jako marszałek, Kuchciński może służyć doświadczeniem w sytuacjach trudnych, konfliktowych

13:24 Błaszczak mówi o przeszłości Kuchcińskiego: członkowstwie w Solidarności, aktywności w ruchu rolniczym, pracy w podkarpackim samorządzie, pracy w komisjach sejmowych; Mówi też o cechach jego osobowości: umiejętności nawiązywania współpracy między różnymi środowiskami politycznymi, zdolności do hamowania emocji, przedkładania dobra wspólnego nad interesy prywatne

13:21 Kandydaturę Kuchcińskiego przedstawia poseł Mariusz Błaszczak

13:19 Nowak: To już czas, by ta zaszczytna funkcja została powierzona kobiecie

13:18 Nowak przytacza sprawy szczepionek na grypę, walki z dopalaczami, interwencji minister po powodzi, które mają świadczyć o jej sprawności; gdy mówi o reformie zdrowia przerywają mu śmiechy opozycji

13:15 Kandydaturę Kopacz prezentuje Sławomir Nowak; "To osoba o żelaznym charakterze (...), marka sama w sobie" - mówi

13:14 Kandydaci na marszałka Sejmu: Ewa Kopacz (PO) i Marek Kuchciński (PiS)

13:12 Pytany, dlaczego premier nie ogłosił dymisji publicznie, tylko w piśmie do Marszałka Seniora, Zych odpowiada: "Nie mogę odpowiadać za premiera"; To budzi oburzenie posłów SLD

13:10 Marszałek ogłasza dymisję Rady Ministrów na wniosek premiera Donalda Tuska.

13:10 Głosowało 441 posłów; za wnioskiem Dorna - 150; przeciw - 291; wniosek odrzucony

13:09 Zych: Rozmawiałem z prezesem SN, zapoznałem się z ekspertyzami i pismami zainteresowanych osób; sprawa ma skomplikowany charakter prawny, ale nie ma gwarancji, że jutro zapadnie orzeczenie; Marszałek zgłasza jednak wniosek formalny Dorna pod głosowanie

13:08 Poseł Ludwik Dorn z mównicy sejmowej: konieczny jest wybór marszałka przy obecności niezaprzysiężonych posłów; chodzi o dwóch prokuratorów w stanie spoczynku - Barskiego i Święczkowskiego, którym odchodzący marszałek Grzegorz Schetyna wygasił mandaty; posłowie-elekci z ramienia PiS czekają na jutrzejsze orzeczenie Sądu Najwyższego w swojej sprawie

12:43 Premier Donald Tusk złożył dymisję Rady Ministrów na ręce marszałka seniora Sejmu - Paweł Graś

12:23 Po złożeniu przez posłów ślubowania, Marszałek Senior zarządził przerwę do godz. 13. To czas dla klubów na zgłoszenie kandydatów na marszałka izby.

12:19 Zobacz całe wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

12:16 Zdymisjonowany został też minister infrastruktury Cezary Grabarczyk - kandydat PO na wicemarszałka. Obowiązki jego i Kopacz przejął premier Donald Tusk

12:11 Ewa Kopacz formalnie już nie jest ministrem zdrowia - dymisja była konieczna, by Kopacz mogła kandydować na marszałka Sejmu

11:53 Kontakt 24 informuje, że pod Sejmem stanął krzyż

11:48 Tajemniczy w rozmowie z dziennikarzami był też Grzegorz Schetyna. Pytany, jakie dostanie zadania od premiera odpowiadał wymijająco

11:47 Dziennikarze próbowali porozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Bezskutecznie

11:41 Poseł Janusz Palikot, znany ostatnio z walki o zdjęcie krzyża z sejmowej sali, ślubując pomija formułę "tak mi dopomóż Bóg"

11:41 Ślubowania nie złożą dziś Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski, prokuratorzy w stanie spoczynku. Dotychczasowy marszałek Grzegorz Schetyna podjął decyzję o wygaszeniu im mandatów. Posłowie-elekci w tej sprawie złożyli odwołanie do Sądu Najwyższego, który orzeczenie wyda jednak dopiero w środę.

11:39 Posłowie składają już ślubowanie o treści: "Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej." Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów "Tak mi dopomóż Bóg".

11:38 Prezydent: To nie była krytyka, al raczej zachęta do odwagi i szukania zgody w strategicznych dla Polski tematach

11:37 Czy orędzie było krytyką rządu? - pytają dziennikarze. Prezydent: Przestrzegam przed tego typu ocenami, nie takie były intencje. Mówiłem o potrzebie kontynuacji, ale odważnej kontynuacji.

11:36 O zmianach na scenie politycznej, w tym utworzeniu nowego klubu: To normalne, parlamenty wszystkich kadencji pamiętają takie sytuacje. Sejm VII kadencji nie będzie łatwym Sejmem, ze względu na te ruchy tektoniczne widoczne na radykalnej lewicy i radykalnej prawicy

11:34 Prezydent dla dziennikarzy w kuluarach: "Dzisiaj mówiłem do parlamentu, każda kadencja musi rozpoczynać pracę od oceny, co jest najważniejsze"

11:32 Marszałek Zych zarządza dwuminutową przerwę

13:30 Prezydent: Czekają nas lata trudnej, ale ważnej pracy. Polacy nie raz pokazali, że mają zdolność mobilizacji (...), ale oczekują zgody w najważniejszych dla Polski sprawach

11:27 Odpowiedzią Polski na kryzys ma być m.in. redukcja długu publicznego i zwiększenie konkurencyjności Polskiej gospodarki

11:27 Prezydent: W ostatnim czasie rola naszego kraju w przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom w Unii Europejskiej była znacząca i wzmocniła naszą pozycję. (...) Tylko Unia może być teraz wiarygodnym partnerem

11:25 Kolejne ważne zagadnienie: kryzys. "Jest zagrożeniem, ale może być też szansą" - mówi prezydent; według niego, kryzys unaocznił braki w konstrukcji strefy euro, ale receptą powinno być jej ulepszenie, a nie odchodzenie od niej

11:24 Prezydent: Potrzebna jest uczciwa, publiczna debata o stopniowym podnoszeniu wieku emerytalnego; musimy też rozwiązać problem niskiej dzietności w Polsce; dokończenia wymaga ważna reforma służby zdrowia.

11:21 Musimy przeciwdziałać zjawisku wykluczenia społecznego - podkreśla prezydent. Nacisk kładzie na rozwój szkolnictwa i rozwiązywanie problemów demograficznych.

11:20 Polacy oczekują poprawy jakości funkcjonowania państwa (...) - mówi prezydent. Gani jednak m.in. za nadmiernie skomplikowane procedury biurokratyczne, zaznacza, że konieczna jest też poprawa systemu sądowniczego.

11:18 Wiara, ambicja, przedsiębiorczość, pracowitość i optymizm Polaków zaowocowały tym, że Polska utrzymała dobry poziom gospodarczy, nawet w czasach kryzysu - podkreśla prezydent. (...) W wyborach Polacy opowiedzieli się za kontynuacją dotychczasowej polityki. Wierzę, że będzie to kontynuacja odważna - dodaje.

11:16 Czego najbardziej oczekują Polacy? - to najważniejsze pytanie, mówi Bronisław Komorowski. "Będziecie - jestem przekonany - toczyć dyskusje, ale będziecie też szukać najlepszej odpowiedzi" - dodaje.

11:14 Orędzie Prezydenta RP: Od wyborów w '89 roku po raz 7. Polacy wybrali w wolnym głosowaniu swoich przedstawicieli w parlamencie. Gratuluję (...) to wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność.

11:12 Marszałek Senior podkreśla też wagę roli i miejsca Polski w Unii Europejskiej

11:10 Marszałek przywołuje słowa Jana Pawła II z wizyty w Polskim Sejmie w 1999 r.

11:10 "Dziś oczy narodu skierowane są na nas bez względu na przesłanki, jakimi kierowali się nasi wyborcy" - mówi Zych. Podkreśla, że Polacy chcą mieć uczciwych przedstawicieli w Sejmie.

11:08 "Przewodnicząc po raz kolejny pierwszemu posiedzeniu Sejmu" Zych gratuluje posłom i dziękuje prezydentowi za powierzenie mu funkcji Marszałka Seniora. Wspomina też Marszałka Seniora Sejmu VII kadencji - zmarłego Zbigniewa Religę, wspomina i oddaje cześć ofiarom tragedii smoleńskiej.

11:06 Na koniec Marszałek Senior wita wszystkich posłów.

11:03 Zych wita gości, w tym: prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałka Seniora Senatu VIII kadencji Kazimierza Kutza, byłych prezydentów - Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, byłych marszałków obu izb i byłych premierów, korpus dyplomatyczny oraz prymasa abp Józefa Kowalczyka.

11:01 Marszałek Senior Józef Zych otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. Posłowie odśpiewują humn

10:59 W Sejmowych ławach zasiadają ministrowie ustępującego gabinetu Tuska - m.in. Bogdan Zdrojewski i Radosław Sikorski

10:58 Premier w towarzystwie odchodzącego marszałka Grzegorza Schetyny wita się z posłami

10:54 Do Sejmu dotarł już też premier Donald Tusk

10:52 Prezydent Bronisław Komorowski jest już w Sejmie

10:49 W czasie posiedzenia posłowie złożą ślubowanie, z orędziem wystąpi prezydent Komorowski, a premier Tusk złoży dymisję swoją i swojego gabinetu.

10:45 460 posłów, 100 senatorów, 5 partii politycznych, 6 klubów parlamentarnych, dziesiątki nowych nazwisk. O godz. 11 od wystąpienia Marszałka Seniora rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. Senat VIII kadencji ruszy o godz. 17.

10:12 Za chwilę przysięga poselska. "Na pierwszym miejscu jest ślubowanie rzetelnego i sumiennego wykonywania obowiązków wobec Narodu. A zatem całego Narodu polskiego, a nie jednej grupy czy zawodu" - podkreśla Marszałek.

ktom,ant,baj/fac/k

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

- Cały czas otrzymujemy jakieś telefony i sygnały. Oczywiście przekazujemy je również policji - mówi Tomasz Parzyszek, mąż Izabeli z Kruszyna, która w piątek zaginęła w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. 35-latka jechała autostradą A4 z Bolesławca do Wrocławia. W pewnym momencie jej auto się zepsuło. Zadzwoniła wówczas do rodziny i ślad po niej zaginął. Kobiety szukają bliscy oraz policja.

Izabela wysiadła z zepsutego samochodu na autostradzie i ślad po niej zaginął. Szuka jej mąż i policja

Izabela wysiadła z zepsutego samochodu na autostradzie i ślad po niej zaginął. Szuka jej mąż i policja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Siedmiolatkę kręcącą się w nocy przy torach w Bydgoszczy zauważył policjant w drodze na służbę. Podczas rozmowy z funkcjonariuszem dziewczynka powiedziała, że mama wyrzuciła ją z domu i kazała szukać taty. Dodała, że boi się o swoją czteroletnią siostrę, która została w domu.

Siedmiolatka błąkała się nocą przy torach. Policja: mama wyrzuciła dziewczynkę z domu

Siedmiolatka błąkała się nocą przy torach. Policja: mama wyrzuciła dziewczynkę z domu

Źródło:
TVN24

Na Kontakt 24 dostaliśmy film, na którym widać samochód osobowy jadący pod prąd autostradą A4. Jak przekazuje autor filmu, do zdarzenia doszło 15 sierpnia na wysokości miejscowości Dobieszowice (woj. śląskie).

"Karetki jechały wprost na niego". Pod prąd korytarzem życia

"Karetki jechały wprost na niego". Pod prąd korytarzem życia

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox (dawniej małpia ospa) "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". To już drugi raz w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy organizacja decyduje się na podobny krok. Tym razem związany jest on ze zwiększoną transmisją nowego, poważniejszego typu wirusa. Co trzeba wiedzieć o mpoksie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". Co trzeba wiedzieć o nowym groźnym typie wirusa

Mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". Co trzeba wiedzieć o nowym groźnym typie wirusa

Źródło:
The Guardian, Washington Post, tvn24.pl

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek ustawę likwidującą powołaną za rządów PiS komisję do badania wpływów rosyjskich w latach 2007–2022. 

Duda nie chce likwidacji komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Jest weto prezydenta

Duda nie chce likwidacji komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Jest weto prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Do ośmiu lat więzienia grozi 23-latkowi, który miał się znęcać nad swoją żoną i małymi dziećmi. Jak podała policja, mężczyzna miał awanturować się pod wpływem alkoholu wyzywał ją, groził pozbawieniem życia, bił i przypalał papierosem. Mężczyzna został aresztowany.

Bił, wyzywał, przypalał żonę papierosami. Znęcać miał się też nad dziećmi

Bił, wyzywał, przypalał żonę papierosami. Znęcać miał się też nad dziećmi

Źródło:
tvn24.pl

- Nie będę kandydował w wyborach prezydenckich - przekazał w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że przedstawienie kandydata Koalicji Obywatelskiej, a "może całej koalicji 15 października", powinno nastąpić przed świętami Bożego Narodzenia. Mówił także, że rozmawiał z Szymonem Hołownią o konieczności "nowego otwarcia" w koalicji.

Tusk: nie będę kandydować w wyborach prezydenckich

Tusk: nie będę kandydować w wyborach prezydenckich

Źródło:
TVN24, PAP

27-letni Mołdawianin i jego rok młodsza żona usłyszeli zarzuty handlu ludźmi i trafili do aresztu. Małżeństwo podejrzane jest o sprowadzenie dwóch niepełnosprawnych Rosjan do Polski pod pretekstem znalezienia im pracy. Na miejscu okazało się, że poszkodowani byli zmuszani do żebractwa.

Ściągnęli do Polski niepełnosprawnych Rosjan. Obiecywali im pracę, a zmuszali do żebractwa

Ściągnęli do Polski niepełnosprawnych Rosjan. Obiecywali im pracę, a zmuszali do żebractwa

Źródło:
Straż Graniczna/ TVN24

Zatrzymana w związku ze śmiercią Matthew Perry'ego dilerka narkotykowa Jasveen Sangha może usłyszeć również zarzuty związane ze zgonem innego mężczyzny, który miał być jej klientem - podaje BBC. Wskutek dochodzenia w sprawie gwiazdy serialu "Przyjaciele" zatrzymano też cztery inne osoby. Wśród nich znalazł się asystent aktora i dwójka lekarzy.  

Kolejny zgon powiązany ze sprawą Matthew Perry'ego. Ujawniono SMS-a do "królowej ketaminy" 

Kolejny zgon powiązany ze sprawą Matthew Perry'ego. Ujawniono SMS-a do "królowej ketaminy" 

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowela wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 17 kwietnia 2019 roku.

Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o prawie autorskim

Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o prawie autorskim

Źródło:
PAP

- Covid jest cały czas z nami. Wirus nie zniknął, wirus jest cały czas aktywny, wypuszcza nowe warianty. Efektem tego jest kolejna fala epidemiczna, która przetacza się przez Europę i Polskę - powiedział w TVN24 dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

"Kolejna fala epidemiczna przetacza się przez Europę i Polskę"

"Kolejna fala epidemiczna przetacza się przez Europę i Polskę"

Źródło:
TVN24

905 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Nie można jeszcze ocenić, czy Ukrainie uda się odwrócić losy konfliktu dzięki ofensywie na terytorium Rosji. Jednak obecnie jesteśmy świadkami "kolosalnej zmiany w przebiegu wojny" - uznał niemiecki ekspert wojskowy Carlo Masala z Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Niemiecki ekspert o ukraińskiej ofensywie w Rosji: kolosalna zmiana w przebiegu wojny

Niemiecki ekspert o ukraińskiej ofensywie w Rosji: kolosalna zmiana w przebiegu wojny

Źródło:
PAP

Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję na stanowisko szefa partii rządzącej, co oznacza koniec jego premierostwa. Stało się to w czasie, gdy notowania jego gabinetu utrzymują się na niskim poziomie między innymi z powodu inflacji oraz serii skandali.

"Kadencja naznaczona skandalami". Premier Japonii nie będzie ubiegał się o reelekcję

"Kadencja naznaczona skandalami". Premier Japonii nie będzie ubiegał się o reelekcję

Źródło:
PAP, BBC, Reuters, tvn24.pl
Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Rower, szarlotka u babci, gwałt. Ciało pamięta wszystko

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Budżet MON-u jest duży, chociaż poprzednicy pozostawili nam dziurę. Pan minister Błaszczak pozostawił dziurę, nie zabezpieczył środków na wiele rzeczy, i musimy to nadrabiać - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w "Jeden na jeden". Zaznaczył zarazem, że "budżet przyszłego roku będzie najwyższym w historii budżetem na polską armię".

Kosiniak-Kamysz: w przyszłym roku będzie najwyższy w historii budżet na polską armię

Kosiniak-Kamysz: w przyszłym roku będzie najwyższy w historii budżet na polską armię

Źródło:
TVN24

Poczucie w administracji Bidena, (wobec tego) jak Polska się zachowywała w czasie kryzysu na Ukrainie, to podziw - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador Polski w USA Mark Brzezinski. - Mówię każdemu Polakowi i Polce, którzy przyjęli Ukraińca do swojego domu, prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział: dziękuję - dodał. Ambasador mówił też, że "wydatki, które Polska czyni na obronność, to wzór dla NATO".

Ambasador Brzezinski: prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział

Ambasador Brzezinski: prezydent Biden poprosił, żebym to wam właśnie powiedział

Źródło:
TVN24

Amerykańska ambasada w Polsce opublikowała nagranie ze "specjalną wiadomością od załogi jednego ze śmigłowców Apache", który pojawił się na niebie podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie. - Obaj jesteśmy bardzo dumni, że możemy wspierać naszych polskich braci i wziąć udział w paradzie z okazji Święta Wojska Polskiego - podkreślają dwaj amerykańscy żołnierze na nagraniu. - Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć Was wszystkich tam na miejscu - dodają, zwracając się do uczestników obchodów.

"Specjalna wiadomość od załogi jednego ze śmigłowców Apache". Tuż przed startem

"Specjalna wiadomość od załogi jednego ze śmigłowców Apache". Tuż przed startem

Źródło:
TVN24

W popularnym przekazie krążącym w sieci pojawia się informacja, że UE w ramach "totalnej kontroli" i "pełnej inwigilacji społecznej" będzie zbierała dane o obywatelach w "cyfrowym portfelu" lub "cyfrowym paszporcie". Narzędzie rzekomo ma być obowiązkowe, a oprócz podstawowych danych, jakoby będzie gromadziło też dane biometryczne oraz o wytwarzanym śladzie węglowym. Wyjaśniamy, o co chodzi z tym cyfrowym dokumentem.

Unijny "cyfrowy paszport ze śladem węglowym już w 2026 roku"? To fake news

Unijny "cyfrowy paszport ze śladem węglowym już w 2026 roku"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Przelot rakiety Falcon 9, która w piątek wyniesie na niską orbitę okołoziemską największego jak dotąd polskiego satelitę EagleEye, będzie widoczny nad naszym krajem - informuje Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Falcon 9 wyniesie w kosmos polskiego satelitę. Rakietę będzie widać nad Polską

Falcon 9 wyniesie w kosmos polskiego satelitę. Rakietę będzie widać nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

W czasie weekendu w wielu regionach kraju spodziewamy się deszczu i burz, które mogą być gwałtowne. Zmiana pogody czeka nas na początku przyszłego tygodnia.

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Uwaga, w weekend pogoda będzie gwałtowna!

Źródło:
tvnmeteo.pl
Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Janeczka uratowała życie jej dziadkowi 80 lat temu. Dziś nie odpuszcza i prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Chodzenie ścieżkami, którymi nie za często się chodzi" i utwory w wersji "totalnie odjechanej" - czego możemy spodziewać się po koncercie muzyki hip-hopowej na Top of the Top Sopot Festival? Na scenie wystąpią legendy polskiego hip-hopu.

Legendy hip-hopu na jednej scenie, utwory w wersji "totalnie odjechanej". Niezwykły koncert w Sopocie

Legendy hip-hopu na jednej scenie, utwory w wersji "totalnie odjechanej". Niezwykły koncert w Sopocie

Źródło:
tvn24.pl

Plejada gwiazd, nowe hity i przeboje w zaskakujących aranżacjach - fanów muzyki czeka prawdziwa uczta podczas tegorocznego Top of the Top Sopot Festival. Wydarzenie rozpocznie się 19 sierpnia, będzie transmitowane na antenie TVN. W tym roku będzie również okazja zajrzeć za kulisy festiwalu.

Największe gwiazdy na Top of the Top Sopot Festival. Kto kiedy wystąpi

Największe gwiazdy na Top of the Top Sopot Festival. Kto kiedy wystąpi

Źródło:
tvn24.pl

Od premiery platformy streamingowej Max w Polsce minęły już dwa miesiące. Wraz z wejściem serwisu na rynek jego widzowie zyskali dostęp do aż 27 tysięcy godzin treści na żądanie i 29 kanałów na żywo. Mogą odtąd śledzić tam też liczne transmisje sportowe. Co oglądali najchętniej?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Dwa miesiące serwisu Max w Polsce. Co oglądają użytkownicy?  

Źródło:
tvn24.pl