Przemysław Nowak, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie, został nowym rzecznikiem Prokuratury Krajowej. Z kolei prokurator Anna Adamiak została powołana na rzecznika prasowego Prokuratora Generalnego. - Będziemy prowadzić bardziej otwartą politykę informacyjną - zapowiedział Nowak.
Powołany na rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak od 2016 roku pracował jako prokurator liniowy w Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Od 2013 roku do marca 2016 roku był rzecznikiem prasowym tej jednostki.
- Od dzisiaj pełnię obowiązki, mam także dostęp do kont społecznościowych prokuratury - przekazał we wtorek Nowak dziennikarzowi "Superwizjera" TVN Maciejowi Dudzie. - Będziemy prowadzić bardziej otwartą politykę informacyjną - dodał.
W ostatnim czasie na stronie Prokuratury Krajowej i jej koncie na platformie X zamieszczane były oświadczenia Dariusza Barskiego oraz zastępców prokuratora generalnego, którzy - poza jednym Robertem Hernandem - zostali powołani przez ówczesnego ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.
Kwestionują oni odsunięcie Barskiego od sprawowania funkcji prokuratora krajowego, a także powołanie na p.o. prokuratora krajowego Jacka Bilewicza i decyzje podejmowane przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara.
Oświadczenie p.o. prokuratora krajowego Jacka Bilewicza
We wtorek nowe kierownictwo po uzyskaniu dostępu do strony i kont w mediach społecznościowych opublikowało między innymi oświadczenie p.o. prokuratora krajowego Jacka Bilewicza.
"Atmosfera ostatnich dni nie sprzyja spokojnej pracy i wykonywaniu obowiązków służbowych w prokuraturze. Czas ten dobiega końca" - napisał p.o. prokuratora krajowego. "Wprowadzane obecnie zmiany personalne na stanowiskach kierowniczych, jak również zmiany w zakresie organizacji pracy, mają służyć stabilizacji tej sytuacji" - dodał.
"Jako prokurator p.o. Prokuratora Krajowego deklaruję, iż będę gwarantem niezależności prokuratorów. Moim celem jest przywrócenie postrzegania służby prokuratorskiej jako służby na rzecz Obywateli w duchu przestrzegania zasad praworządności i bezstronności" - czytamy między innymi w komunikacie.
Nowy rzecznik PK Przemysław Nowak był m.in. prokuratorem oskarżającym w procesie dotyczącym byłego ministra transportu Sławomira Nowaka w sprawie zegarka. Nowak został oskarżony przez prokuraturę o złożenie w latach 2011-13 pięciu nieprawdziwych oświadczeń majątkowych (poselskich i ministerialnych), w których nie ujawnił, że ma zegarek kupiony za ponad 20 tys. zł. Warszawski sąd okręgowy w 2015 roku umorzył warunkowo postępowanie karne wobec Nowaka, zmieniając tym samym wyrok pierwszej instancji.
Anna Adamiak rzecznikiem prasowym Prokuratora Generalnego
Jak poinformowała we wtorek w komunikacie Prokuratura Krajowa, prokurator Anna Adamiak została rzecznikiem prasowym Prokuratora Generalnego.
Opisując sylwetkę nowej rzeczniczki, prokuratura wskazała, że w 2001 roku została ona po raz pierwszy powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej.
Adamiak pełniła funkcję dyrektora Biura Obrotu Prawnego z Zagranicą Prokuratury Krajowej, była też ekspertem Rady Europy i Unii Europejskiej w zakresie stosowania instrumentów współpracy międzynarodowej w sprawach karnych - przekazała prokuratura.
Była również osobistym przedstawicielem polskiego premiera w Grupie Zadaniowej ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej w Regionie Morza Północnego, a także przez wiele lat oficerem łącznikowym polskich władz do współpracy z Europejskim Komitetem ds. Przeciwdziałania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu.
Jest odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem za zasługi dla policji. 26 stycznia została ponownie powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej.
Sprawa Dariusza Barskiego
12 stycznia premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego Jackowi Bilewiczowi. Ministerstwo Sprawiedliwości informowało wtedy, że minister Adam Bodnar w czasie spotkania z pełniącym tę funkcję za czasów Zbigniewa Ziobry prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
Jak podkreśliło wtedy MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".
Betonowanie prokuratury
Dariusz Barski przez komentatorów sceny politycznej nazywany jest szarą eminencją PiS. Jest zaufanym człowiekiem byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jest też z nim związany towarzysko. Jak przypomniał były prokurator krajowy i były szef MSWiA Janusz Kaczmarek, Barski był świadkiem na ślubie Ziobry.
Jako prokurator krajowy jeszcze przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi zyskał szerokie kompetencje.
- W momencie, kiedy się okazało, że zagląda w oczy przegrana w wyborach, to wtedy stwierdzono, że trzeba pozbawić prokuratora generalnego wszelkich uprawnień do czegokolwiek i przesunięto te uprawnienia na prokuratora krajowego - komentował na antenie TVN24 były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. - Oczywiście to jest niekonstytucyjne - dodał.
Prof. Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyjaśniał, że po zmianach wprowadzonych przez PiS prokuratora krajowego nie można odwołać, bo na to potrzebna jest zgoda prezydenta. - U schyłku władzy zbudowano system, aby dać samotną wyspę, której nowa władza nie będzie mogła odwołać - dodał.
Źródło: tvn24.pl