Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała odrzucenie kluczowych poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o prezydencki projekt, który może utorować drogę dla pieniędzy z UE w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Nowelizacja zaproponowana przez prezydenta zakłada między innymi likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W jej miejsce miałaby powstać Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
W zeszłym tygodniu Senat jednogłośnie, również głosami senatorów PiS, przyjął tę nowelizację, dodając 29 poprawek autorstwa opozycji. Ustawa wróciła do sejmowej komisji sprawiedliwości, która w środę zarekomendowała odrzucenie 23 z 29 senackich poprawek. Za negatywnym zaopiniowaniem 23 poprawek głosowało 16 posłów przy 14 głosach sprzeciwu.
Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu głosowanie nad poprawkami Senatu odbędzie się w czwartek po południu.
23 poprawki z negatywną opinią komisji
Sejmowa komisja opowiedziała się w środę za odrzuceniem poprawek dotyczących wprowadzenia co najmniej siedmioletniego stażu orzekania w SN dla 33 kandydatów na sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która ma powstać po likwidacji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej.
Komisja negatywnie oceniła też poprawki rozszerzające kryterium możliwości składania wniosku o tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego poprzez usunięcie przepisu przesądzającego, że "okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważania orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłość i bezstronności".
Poparcia komisji nie uzyskała też poprawka wykreślająca z ustawy przepis wprowadzający nowe przewinienie dyscyplinarne w postaci "odmowy wykonywania wymiaru sprawiedliwości".
Komisja chce też odrzucenia poprawek, zgodnie z którymi sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieliby przestać orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku.
Negatywną rekomendację uzyskały też poprawki przewidujące uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej.
Poparcie komisji uzyskało zaś sześć poprawek o charakterze głównie redakcyjnym. Jedna z nich dotyczy kwestii uregulowania należność finansowych nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej po jej likwidacji.
Nieuznawana Izba Dyscyplinarna a Krajowy Plan Odbudowy
Likwidacja nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej SN to jeden z tak zwanych kamieni milowych, czyli wymogów stawianych przez Komisję Europejską, które mają pozwolić na wypłatę Polsce pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl