Trzech przyszłych prezydentów, przyszły premier, przyszły szef MSZ. To tylko część osób, które widać na niepublikowanych dotychczas filmach z rozmów w Magdalence w 1989 r. Wyemitował je w czwartek kanał TVP Info.
Pierwszy wyemitowany fragment nagrań ma przedstawiać jedno z pierwszych spotkań w Magdalence. Słychać urywki rozmów i ówczesnego ministra spraw wewnętrznych gen. Czesława Kiszczaka, który przedstawiał zgromadzonym uczestnikom zasady obrad.
Po stronie rządowej poza szefem MSW widać m.in. Stanisława Cioska i Aleksandra Kwaśniewskiego. Po stronie opozycyjnej zasiadają m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Frasyniuk, Bronisław Geremek, Adam Michnik, Jacek Kuroń i Lech Kaczyński.
W kolejnym nagraniu widać przyjazd przedstawicieli opozycji do rządowej willi. Uczestnicy rozmów są witani przez Czesława Kiszczaka.
W kolejnej części nagrań widać, że atmosfera rozmów jest już znacznie luźniejsza. Uczestnicy rozmawiają w przyjaznym tonie, żartują i śmieją się. Nie słychać wyraźnie, co mówią.
Niepublikowane dotąd materiały miały znajdować się w posiadaniu TVP, a dostarczyć miał je tam sam Kiszczak. Według relacji dziennikarza Cezarego Gmyza, który dotarł do tych nagrań, miały być one ukryte po tym, jak Lech Wałęsa zagroził, że nie weźmie udziału w obchodach 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu.
Rozmowy w Magdalence
Rozmowy władz PRL z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" odbywały się od 16 września 1988 roku w ośrodku konferencyjnym MSW w Magdalence pod Warszawą. Miały one na celu przygotowanie obrad Okrągłego Stołu, które rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku. Obrady Okrągłego Stołu szybko jednak utknęły i 2 marca 1989 roku ruszyła druga tura rozmów w Magdalence, podczas których miały zostać rozwiązane kwestie sporne.
Obrady Okrągłego Stołu były rezultatem negocjacji podjętych przez władze komunistyczne z częścią opozycji w połowie sierpnia 1988 roku, w sytuacji narastającej fali strajków i protestów społecznych. Obrady rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku w Pałacu Namiestnikowskim (siedzibie Urzędu Rady Ministrów) przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (obecnie Pałac Prezydencki). Doprowadziły do pierwszych w powojennej Polsce, częściowo wolnych (tzw. mandatowych) wyborów w czerwcu 1989 roku.
Autor: kło//gak / Źródło: TVP Info, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVP Info