Sejm nie odrzucił weta prezydenta do ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie. Za odrzuceniem weta zagłosowało 184 posłów. Przeciw było 211, a dwóch się wstrzymało. Oznacza to, że Akademia Lotnicza nie powstanie.
By odrzucić weto prezydenta trzeba było 239 głosów. W trakcie piątkowej debaty głosowanie za podtrzymaniem prezydenckiego weta zadeklarowały kluby PO i SLD. PiS, PSL oraz koła PJN i SdPl opowiadały się za powołaniem uczelni.
Szkoły chciały się połączyć
Ustawę o powołaniu w Dęblinie Akademii Lotniczej - w miejsce Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie - Sejm uchwalił pod koniec stycznia. Jej autorzy przekonywali, że połączenie dwóch placówek przysłuży się otwieraniu się instytucji wojskowych na rynek cywilny i rozszerzeniu oferty dydaktycznej. Za połączeniem opowiedziały się władze obu instytucji.
W marcu ustawę zawetował prezydent Bronisław Komorowski. Była to jego pierwsza tego rodzaju decyzja. Prezydent argumentował, że wejście w życie ustawy zaszkodziłoby profesjonalnemu szkoleniu żołnierzy i utrwaliło rozproszenie szkolnictwa wojskowego. Przekonywał też, że ustawa może doprowadzić do komercjalizacji szkolnictwa wojskowego.
W piątek w Sejmie argumenty prezydenta przeciw powołaniu w Dęblinie Akademii Lotniczej przypomniał szef BBN Stanisław Koziej. Apelował o utrzymanie wojskowego charakteru dęblińskiej szkoły.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24