Bronisław Komorowski chce tworzyć wieloletni plan inwestycyjny. Grzegorz Napieralski pyta, czemu rząd nie radzi sobie z powodzią i chce wyższych odszkodowań dla dotkniętych falą. Waldemar Pawlak z kolei wzywa do sąsiedzkiej solidarności. Głosu nie zabrał Jarosław Kaczyński, ale w imieniu PiS wystąpił Zbigniew Ziobro. Tak jak od kilku dni i w niedzielę powódź była głównym tematem kampanii wyborczej.
Mimo powodzi kampania wyborcza nie traci rozmachu. Kandydaci objeżdżają kraj, przedstawiając przy okazji swoje propozycje walki z wielką falą i rozwiązań prewencyjnych.
Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział w Kąkolewie (wielkopolskie) na wystawie rolniczej Zielone Agro Show 2010, że wystąpi do rządu z wnioskiem o stworzenie wieloletniego planu inwestycyjnego zabezpieczeń hydrotechnicznych. Według marszałka rząd powinien opracować taki plan, a Sejm uchwalić ustawę, która będzie pozwalała na jego finansowanie „co najmniej na poziomie 0,2 - 0,3 proc. PKB”. - Powinny być to pieniądze z budżetu państwa, oprócz tych, które dostajemy na te cele z Unii Europejskiej - powiedział Komorowski.
Wybory w terminie
Zapytany o możliwość przeniesienia terminu wyborów ze względu na powódź, marszałek dał do zrozumienia, ze według niego powinny odbyć się w terminie. - Wspólnym wysiłkiem, na przekór dwóm wielkim kryzysom, czyli tragedii smoleńskiej i dramatowi powodzi - powinniśmy zadbać o to, żeby polska demokracja funkcjonowała w miarę normalnie. Wybory mogą być dowodem na to, że państwo polskie potrafi się skutecznie przeciwstawić kryzysom i potrafi funkcjonować w miarę normalnie - powiedział Komorowski.
Pytany o sobotnie wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego ocenił je jako wynik powołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Traktuję to jako zapowiedź budowy szerszego czwórporozumienia w sprawach najważniejszych dla kraju. Dziś jest to walka z powodzią, jutro walka o likwidację skutków powodzi, a pojutrze budowanie nowego prawa - powiedział Komorowski.
Napieralski: dlaczego państwo okazało się słabe
Kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski z kolei wezwał w Gdyni marszałka do zwołania w trybie pilnym posiedzenia Sejmu. - Najważniejszą rzeczą do zrobienia teraz w Polsce jest nowelizacja budżetu państwa i pomoc powodzianom - przekonywał.
Przekonywał, że choć "nie można używać powodzi do polityki”, ale jest liderem opozycji i „musi zapytać, dlaczego doszło do powodzi, dlaczego państwo okazało się słabe i nieskuteczne i nie radzi sobie z katastrofą".
Zadeklarował, że "SLD jest gotowe pomóc koalicji rządzącej w szybkim znalezieniu pieniędzy na ratowanie ludzi i na pomoc tym ludziom". - Jesteśmy dzisiaj solidarni z tymi, którzy cierpią i walczą z powodzią i chcemy im pomóc i to nie może być pomoc w wys. 6 tys. zł, ale musi być to pomoc realna - mówił lider lewicy. Pytany o stan klęski żywiołowej odparł, że na razie nie widzi potrzeby jego wprowadzania.
Pawlak: trzeba sąsiedzkiej solidarności
Wicepremier i prezes PSL Waldemar Pawlak w Janowie Lubelskim, gdzie uczestniczył w wojewódzkich obchodach Święta Ludowego, także zaapelował o pomoc powodzianom. - Dzisiaj potrzeba takiej prawdziwej solidarności, żeby ci najbliżsi udzielili poszkodowanym wsparcia, bo to jest możliwe teraz, natychmiast, a później przyjdzie czas, żeby z całego państwa dotarły działania wspierające - powiedział Pawlak.
Podał przykład niedalekiej gminy Wilków na Lubelszczyźnie, gdzie po przerwaniu wału Wisła zalała kilkanaście miejscowości. – Tam ten żywioł pokazał, że jest coś silniejszego niż wielkie instytucje finansowe, niż wielkie media, które często uwielbiają nie dobrych gospodarzy, ale takich co pajacują i z tego krzyku i rozrabiania niewiele zostaje - mówił Pawlak.
PiS: zwiększyć zasiłki
Jarosław Kaczyński, prezes PiS i kandydat taj partii na prezydenta po sobotniej konwencji nie spotykał się w niedzielę z wyborcami. Zamiast niego Zbigniew Ziobro zapowiedział, że klub PiS na początku tygodnia przedstawi plan zawierający propozycje pomocy humanitarnej, inwestycji hydrotechnicznych oraz zmian w prawie i w budżecie państwa. PiS chce m.in. zwiększenia jednorazowych zasiłków dla powodzian dwukrotnie, do 12 tysięcy.
- Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga nadzwyczajnych działań, więc rząd i opozycja powinny działać razem – stwierdził. Pytany o to, czy PiS poprze specustawę hydrotechniczną przygotowaną przez rząd, Ziobro powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość "chce działać w interesie tych, których dotknęła klęska powodzi".
Ziobro poinformował też, że wraz z grupą eurodeputowanych z PiS przygotował tekst rezolucji PE dotyczący klęsk żywiołowych w Europie Środkowej. Rezolucja wzywa Komisję Europejską i państwa UE do wsparcia tych, których dotknęła klęska, a Komisję Europejską do "niezwłocznego" i "jak najbardziej elastycznego uruchomienia jak najwyższych środków z Funduszu Solidarności UE". Rezolucja ma być zgłoszona podczas debaty o powodzi na najbliższej sesji plenarnej w Strasburgu 14-17 czerwca.
Wszystkie informacje na temat wyborów prezydenckich 2010, 24 godziny na dobę, można zobaczyć w SPECJALNYM SERWISIE www.tvn24.pl/wybory Weź udział w akcji tvn24.pl i onet.pl "Krótka piłka - zapytaj kandydata" - sprawdź TUTAJ, jak to zrobić.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP