Staramy się o dziecko. I nic. Jeśli nie minął rok, od kiedy podjęliśmy próbę, nie należy panikować. Natomiast jeśli po upływie 12 miesięcy nadal się nie udaje warto szukać przyczyny. Może to być niepłodność, którą można leczyć. Ale nie u kobiety, tylko u mężczyzny.
Przyczyn niemożności posiadania dzieci szuka się głównie u kobiet. Jednak – na co wskazują lekarze - coraz częściej winni są mężczyźni. - Czynniki niepłodności małżeńskiej czy partnerskiej rozkładają się mniej więcej po równo - mówi dr Tomasz Dworniak, ginekolog położnik.
Mężczyźni nie chcą się badać
Często okazuje się, że leczone latami kobiety są zdrowe i płodne. Według statystyk tzw. czynnik męski w niepłodności wśród par stanowi już ok. 45 proc. przypadków. Ten wzrost niepłodności mężczyzn jest w dużej mierze związany ze stylem życia
Zanieczyszczenie środowiska, brak ruchu, stres, złe odżywianie powodują, że jakość nasienia spada, a co za tym idzie zmniejsza się szansa na dziecko. Do gabinetów lekarskich coraz częściej trafiają mężczyźni, którzy są już ojcami, planują kolejne dzieci i okazuje się, że są niepłodni.
- Nie mają ochoty wykonać badania, bo sadzą, że u niego jest wszystko w porządku - mówi dr Dworniak.
Na drastyczne pogorszenie jakości nasienia mogły też wpłynąć infekcje, choroby niektórych układów, operacje w obrębie układu moczowo-płciowego, zażywanie leków i używek.
- Dzieje się to na całym świecie. Coraz więcej mężczyzn ma problemy z posiadaniem dzieci – przyznaje dr n. med. Robert Jarema, androlog.
Laptop na kolanach nie służy płodności
Wśród przyczyn, które wpływają na pogorszenie jakości nasienia jest też przegrzewanie okolic intymnych. - Odkąd nastała cywilizacja ludzie zaczęli się ubierać lepiej, cieplej, ciaśniej, w związku z tym naturalne chłodzenie zostało upośledzone – tłumaczy Krzysztof Mirocki, kierownik medyczny, Centrum Medyczne Macierzyństwa w Krakowie.
Płodność mogą obniżyć nawet takie prozaiczne czynności jak trzymanie długo laptopa na kolanach, podgrzewane siedzenia w samochodzie, praca w wysokiej temperaturze, a nawet zbyt gorąca kąpiel.
- U mężczyzn o obniżonych parametrach nasienia, po wywiadzie okazywało się, że lubią gorące kąpiele – mówi Mirocki.
A mimo to mężczyzn jest trudno namówić do badań. – Dla nich zdrowie jest do pewnego momentu dość trudnym tematem, trudno się bowiem przyznać do ułomności – tłumaczy Tatiana Ostaszewska-Moska, psycholog.
Lekarze radzą, by porzucić stereotypy i myśląc o dziecku, zacznijmy badać się razem.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24/sxc.hu