Z powodów proceduralnych Trybunał Konstytucyjny odłożył wydanie wyroku w sprawie ustawy dezubekizacyjnej, która 1 stycznia obniżyła emerytury ponad 40 tysiącom funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i członkom WRON - dowiedziała się TVN24.
TK, który obradował nad ustawą w środę, miał w czwartek do 11. ocenić, czy jej zapisy są zgodne z konstytucją. Przeciwko "wprowadzeniu odpowiedzialności zbiorowej" zaprotestowała Lewica, która zaskarżyła ustawę.
W skardze posłowie Lewicy zaznaczają, że "prawo do emerytury jest konstytucyjnym prawem jednostki", a wprowadzone przepisy "rażąco obrażają zasadę zaufania obywatela do państwa". Skarżący podkreślają, że ustawa wprowadziła odpowiedzialność zbiorową wobec wszystkich pełniących służbę w organach bezpieczeństwa PRL i przyjęła zasadę domniemania winy.
Niższe emerytury byłych funkcjonariuszy
Ustawa dezubekizacyjna obowiązuje od stycznia. Na jej mocy oficerowie cywilnych służb specjalnych PRL dostają niższe świadczenia, obliczane według wskaźnika w wysokości nie 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 jak dotychczas, ale 0,7 proc. Członkom WRON emerytura wojskowa naliczana jest po 0,7 proc. podstawy wymiaru za rok służby w wojsku począwszy od 8 maja 1945 roku.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP