Senat odrzucił wniosek prezydenta o zarządzenie referendum 25 października równocześnie z wyborami parlamentarnymi. Polacy mieli w tym głosowaniu odpowiadać na pytania o wiek emerytalny, obowiązek szkolny sześciolatków i działanie Lasów Państwowych.
W dzisiejszym głosowaniu za wyrażeniem zgody na zarządzenie referendum głosowało 35 senatorów. Przeciw było 53. Wstrzymało się od głosu dwóch senatorów.
Wniosek prezydenta
W ubiegłym tygodniu członkowie senackich komisji: Środowiska, Ustawodawczej, Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Budżetu i Finansów Publicznych, Nauki, Edukacji i Sportu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zdecydowali, by rekomendować Senatowi odrzucenie wniosku prezydenta.
W proponowanym przez prezydenta Dudę referendum Polacy mieli odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" i czy są "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia". Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Izba wyraża zgodę na jego zarządzenie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów
Autor: js//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Jacek Turczyk