TVN24 | Polska

NFZ usunął podstronę o leczeniu bez dyskryminacji, "bo nie było akceptacji dyrektora"

TVN24 | Polska

Autor:
Karolina
Kowalska/ tam
Źródło:
tvn24.pl
Sytuacja środowiska LGBT w Polsce
Sytuacja środowiska LGBT w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Sytuacja środowiska LGBT w Polsce

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii na stronie pacjent.gov.pl pojawiła się podstrona "Leczenie bez dyskryminacji". Następnego dnia podstrona nie była już dostępna. Urzędnicy NFZ tłumaczą, że treści nie miały akceptacji departamentu obsługi klientów i profilaktyki, a po jej uzyskaniu zostaną opublikowane ponownie.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii to coroczne święto obchodzone 17 maja. Data nie jest przypadkowa, bo 17 maja 1990 roku homoseksualizm został wykreślony z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób przez Światową Organizację Zdrowia. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT+ dyskryminację i przemoc.

Z tej okazji na stronie pacjent.gov.pl na podstronie "Leczenie bez dyskryminacji" pojawiły się informacje dla pacjentów, którzy mogą mogą doświadczać dyskryminacji ze względu na swoją orientację seksualną. Można było tam przeczytać między innymi, że w opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji, a prawo do leczenia przysługuje bez względu na to, kim pacjent jest, kogo kocha, jakiego jest wyznania czy narodowości.

Czytaj też: "Dzień ten upamiętnia usunięcie przez WHO homoseksualizmu z listy chorób". Tęczowe posty i "walka o równe prawa"

Jak informują "Wirtualne Media", następnego dnia, w środę po godzinie 17, podstrona nie była już dostępna. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza skomentowało sprawę na Twitterze: "Wczorajsza aktualność magicznie zniknęła ze strony rządowej pacjent.gov.pl".

NFZ: artykuł tymczasowo zdjęty ze strony, zostanie ponownie opublikowany

O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. To jednak odesłało nas do Narodowego Funduszu Zdrowia. - Artykuł został opublikowany z pominięciem wymaganej akceptacji dyrektora departamentu obsługi klientów i profilaktyki. Z tego powodu został tymczasowo zdjęty ze strony. W niedługim czasie, po przejściu wymaganej drogi akceptacji, zostanie ponownie opublikowany - poinformował tvn24.pl Paweł Florek, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autor:Karolina Kowalska/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Miłość Nie Wyklucza

Pozostałe wiadomości