Preparat z dżdżownic na raka płuc? "Jest nadzieja na sukces"

Chirurg: Nie stwierdziliśmy zmian nowotworowych
Chirurg: Nie stwierdziliśmy zmian nowotworowych
Źródło: Bartosz Żurawicz | TVN 24

Polscy naukowcy z Lublina pokazują dowody, że śluz z dżdżownic może pomóc w walce z nowotworem płuca. Pracują nad tym od wielu miesięcy i z efektów badań są zadowoleni. - To jest nadzieja na sukces - mówi onkolog dr Dariusz Godlewski. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W laboratorium lubelskich naukowców dżdżownice są wykorzystywane do eksperymentu. Gdy rażone są prądem, wydzielają substancję o żółtym kolorze i ostrym zapachu, czyli płyn celomatyczny.

Naukowcy wykorzystują go do niszczenia komórek nowotworowych. - Uzyskujemy preparat, który nam działa w istotnym stopniu na komórki nowotworowe raka płuca a549 - mówi dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Naukowcy z Lublina pokazują twarde dowody. Płyn niszczy komórki raka w 80 procentach. Eksperyment przeprowadzany jest na razie jedynie w warunkach laboratoryjnych. Początkowo substancje pobrane od bezkręgowców oprócz chorych uszkadzały także zdrowe komórki. Naukowcy postanowili zmienić dżdżownicom dietę, a płyn podgrzali do 70 stopni Celsjusza. Te warunki zdecydowały o sukcesie.

- To jest nadzieja na sukces. To jest tak, jakby nam ktoś otworzył furtkę do pięknego ogrodu. Na razie widzimy tą pierwszą ścieżkę - mówi onkolog dr Dariusz Godlewski. Podkreśla, że to pierwszy etap badań, a ich skuteczność będzie musiała być teraz sprawdzona najpierw na zwierzętach, a później na ludziach.

- W przypadku nowotworów płuc medycyna nie ma zbyt wielu sukcesów - zaznacza dr Godlewski.

To byłaby onkologiczna rewolucja

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Co roku notowanych jest około półtora miliona nowych zachorowań. W Polsce około 22 tysięcy. Każdego roku niemal tyle samo pacjentów umiera. Skuteczność leczenia wciąż się nie poprawia.

- Pozostaje nam tylko ściskać kciuki, żeby cały projekt się powiódł i zakończył się sukcesem. Tym sukcesem będzie produkcja leku, który będzie skuteczny w walce z nowotworem płuca - mówi dr Godlewski.

To byłaby onkologiczna rewolucja. Naukowcy z Lublina na razie o niej nie myślą. To pierwsze takie badania na świecie. Zostały już opatentowane.

Autor: js/mtom / Źródło: tvn24

Czytaj także: