Trzy fundacje związane z wiceprezesem Ordo Iuris Tymoteuszem Zychem otrzymały w ostatnich latach ponad 3,3 miliona złotych dotacji z Narodowego Instytutu Wolności – pisze w czwartek OKO.press. Portal zwraca uwagę, że sam Zych zasiada we władzach przydzielającego fundusze NIW.
Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego został powołany ustawą z 15 września 2017 roku. Jego głównym zadaniem jest rozdzielanie pieniędzy pomiędzy organizacje pozarządowe. Instytut działa przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W opublikowanym w czwartek przez OKO.press artykule dziennikarka portalu Bianka Mikołajewska zwróciła uwagę, że wśród organizacji, które otrzymują dotacje od NIW są trzy fundacje, w których stanowiska kierownicze zajmuje Tymoteusz Zych, wiceszef konserwatywnego instytutu Ordo Iuris. Zych jest prezesem Fundacji Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego, wiceprezesem fundacji Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych RP oraz prezesem Fundacji Edukacja do Wartości.
Ta ostatnia jest także formalnym założycielem nowo powołanej uczelni Collegium Intermarium, która ma kształcić konserwatywnych prawników – pisze OKO.press. Jak dodaje portal, Tymoteusz Zych ma zostać tam rektorem.
Miliony dotacji dla fundacji wiceprezesa Ordo Iuris
Według ustaleń OKO.press wszystkie powyższe fundacje od lat otrzymują dotacje państwowe z Narodowego Instytutu Wolności. Przydzielono im już dziewięć grantów o łącznej wartości 3 343 248 złotych. Ponadto – jak podkreśla portal – w tym roku cztery projekty tych organizacji na kwotę 1 280 700 złotych znalazły się na listach rezerwowych do otrzymania dotacji. Fundacje ubiegają się dodatkowo o co najmniej pięć kolejnych dofinansowań na sumę 2 021 700 złotych. "O 300 000 złotych dofinansowania z NIW zabiega także powiązana z Ordo Iuris Fundacja na rzecz Rzetelnej Debaty Publicznej" – czytamy w artykule.
OKO.press zwraca uwagę, że Tymoteusz Zych, pełniący funkcje kierownicze w fundacjach dotowanych przez NIW, jest od 2018 roku członkiem 11-osobowej rady Narodowego Instytutu Wolności.
Portal wskazuje przy tej okazji na deklaracje Ordo Iuris, które utrzymuje, że by skutecznie realizować swoje cele, musi i chce "pozostać całkowicie niezależne od władzy i publicznego finansowania". Portal przyznaje, że organizacja zbiera coraz wyższe kwoty od darczyńców – w ubiegłym roku było to 1 510 462 euro, czyli około 6,7 mln złotych. Drugą stroną "obrazka" – zauważa jednak OKO.press – jest szereg organizacji pozarządowych, realizujących zadania powiązane z celami Ordo Iuris, które "nie tylko nie stronią od publicznego wsparcia, ale przeciwnie: intensywnie o nie zabiegają". Zdaniem portalu tak jest w przypadku fundacji, w których władzach zasiada 35-letni Zych.
Pięć dotacji od NIW
Pierwszą z opisywanych przez OKO.press organizacji jest Fundacji Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego. Powstała na pół roku przed tym, jak Zych w 2018 roku dostał się do rady Narodowego Instytutu Wolności. Ośrodek założył wraz z czworgiem znajomych z Opus Dei i został jego prezesem.
Przez pierwsze półtora roku działalności Ośrodek odnotował 223 tysiące złotych przychodu z darowizn i usług, w tym z dotacji od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kierowanego wówczas przez Jarosława Gowina, oraz od podlegającego ministrowi Piotrowi Glińskiemu Narodowego Centrum Kultury.
W następnych latach finansowanie poszło w górę, a fundacja otrzymała pięć dotacji od Narodowego Instytutu Wolności, które łącznie opiewają na kwotę 1 675 898 złotych. Ponadto na tegorocznej liście rezerwowej (wnioski mogą zostać zrealizowane, jeżeli zwolnią się środki) znalazł się projekt "Badamy samorządy – Rozwój Ośrodka Analiz Cegielskiego", który wyceniono na 265 400 złotych. Fundacja ubiega się obecnie także o 310 200 złotych na kolejne przedsięwzięcie.
"Prawicowa alternatywa dla Ogólnopolskiej Fundacji Organizacji Pozarządowych"
Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej powstała w 2017 roku. "W zamyśle założycieli, Konfederacja ma być prawicową alternatywą dla Ogólnopolskiej Fundacji Organizacji Pozarządowych, która występuje często w rozmowach z władzą jako reprezentacja NGOsów" – pisze OKO.press. Należą do niego zarówno samo Ordo Iuris, jak i wspomniany wyżej Ośrodek im. Cegielskiego.
"Od początku działalności Konfederacja jest dotowana przez państwo. W 2017 roku przyznano jej 76 230 zł ze sławnego Funduszu Sprawiedliwości, podlegającego ministrowi Ziobrze i 54 000 zł z Narodowego Centrum Kultury, które nadzoruje minister Gliński" – czytamy. Od 2019 roku organizacja otrzymała także od NIW trzy dotacje o łącznej wartości 1 167 350 złotych.
Według OKO.press dwa projekty Konfederacji o łącznej wartości ponad 715 tysięcy złotych znalazły się na liście rezerwowej NIW, a obecnie trwa ocena kolejnego wniosku opiewającego na sumę 311 700 złotych.
Portal zwraca uwagę, że dotychczasowy prezes Konfederacji Przemysław Jaśkiewicz został powołany w kwietniu tego roku na stanowisko wicedyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Choć w rejestrze sądowym nadal widnieje jako prezes KIPR, to w rozmowie z OKO.press tłumaczył, że rezygnację ze stanowiska w organizacji złożył 12 kwietnia.
Członkowie rady NIW w kadrze nowej uczelni
Fundacja Edukacja do Wartości powstała w 2020 roku. Tymoteusz Zych jest jej prezesem, a stanowisko wiceszefa zajmuje Jerzy Kwaśniewski, szef Ordo Iuris. W tym roku organizacja otrzymała 500 tysięcy złotych dotacji z NIW w ramach budowy tzw. żelaznego kapitału - czytamy w artykule. Organizacja ubiega się o dotacje na trzy kolejne projekty o łącznej wartości 1 400 000 złotych. Ponadto na listę rezerwową NIW trafił wniosek o 300 tysięcy złotych na przedsięwzięcie "Rozwój think-tanku Fundacji Edukacja do Wartości".
OKO.press zwraca uwagę, że to właśnie ta fundacja jest założycielem uczelni Collegium Intermarium. Wśród kadry naukowej nowo powołanej uczelni jest trzech członków rady Narodowego Instytutu Wolności: Piotr Mazurek, Bartłomiej Orzeł oraz Piotr Patkowski, a także wicedyrektor NIW Michał Rulski.
Na pytanie portalu o to, czy konfliktu interesów nie stanowi fakt, że wykładowcami uczelni założonej przez fundację dotowaną przez NIW będą członkowie rady tegoż Instytutu, Rulski odpisał, że "o konflikcie interesów nie można mówić, gdyż nie ma żadnej formalnej zależności czy współzależności pomiędzy moją osobą oraz piastowaną funkcją, a wspomnianą Fundacją".
Źródło: OKO.press