Sejm przyjął poselski projekt uchwały w sprawie mediów publicznych. W związku z tym czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości udali się do siedziby TVP, by bronić swojej propagandy. Z kolei w USA Sąd Najwyższy stanu Kolorado wykluczył Donalda Trumpa ze startu w wyborach. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 20 grudnia.
1. Sejm przyjął uchwałę ws. mediów publicznych
Sejm przyjął poselski projekt uchwały w sprawie "przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej".
Projekt uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP wniosła grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. Przedstawicielem wnioskodawców był poseł KO Bogdan Zdrojewski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm przyjął uchwałę w sprawie mediów publicznych
2. Politycy PiS w siedzibie TVP
W głosowaniu nad projektem uchwały w sprawie mediów publicznych nie brało udziału aż 109 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Politycy PiS zamiast w Sejmie byli w siedzibie TVP, by bronić swojej propagandy. Na Woronicza pojawili się między innymi prezes partii Jarosław Kaczyński i szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Siedzibę TVP na placu Powstańców odwiedził z kolei były premier Mateusz Morawiecki, o czym poinformował poseł PiS Marcin Horała, publikując wspólne selfie polityków z pracownikami telewizji rządowej - Michałem Adamczykiem, Marcinem Tulickim i Samuelem Pereirą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważne głosowania, ponad stu posłów PiS nieobecnych. Pojechali bronić swojej propagandy
3. Zmiany w służbach specjalnych
Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Cezary Tomczyk poinformował, że szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego został generał Jarosław Stróżyk, natomiast szefową Służby Wywiadu Wojskowego - pułkownik Dorota Kawecka.
Zmiany zachodzą także na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Jak poinformował Donald Tusk, na czele CBA stanie Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, na czele ABW pułkownik Rafał Syrysko, a Agencją Wywiadu pokieruje pułkownik Paweł Szota.
13 grudnia sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek premiera Donalda Tuska o odwołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW.
4. Kurski odwołany z Waszyngtonu
Premier Donald Tusk poinformował o odwołaniu Jacka Kurskiego z Banku Światowego. Jak wyjaśnił, to efekt uchwały przyjętej we wtorek przez rząd. Były prezes TVP od około roku pełni funkcję Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Jego kandydaturę zgłosił wówczas prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Biuro prasowe NBP wydało w tej sprawie kolejny komunikat broniący swoich kompetencji do nominowania reprezentanta Polski w instytucjach finansowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odwołanie "Kurskiego z Waszyngtonu". NBP broni swojej nominacji i wydaje kolejny komunikat
5. Trump wykluczony ze startu w wyborach w stanie Kolorado
Sąd Najwyższy stanu Kolorado orzekł we wtorek, że były prezydent Donald Trump nie może być ponownie prezydentem ze względu na udział w powstaniu przeciwko Stanom Zjednoczonym. W efekcie nie może on figurować na kartach wyborczych w tym stanie.
Rzecznik sztabu wyborczego Trumpa Steven Cheung zapowiedział apelację wyroku do Sądu Najwyższego USA, nazywając decyzję w Kolorado "całkowicie błędną". "Mamy pełną wiarę w to, że Sąd Najwyższy USA szybko rozstrzygnie sprawę na naszą korzyść i w końcu położy kres tym antyamerykańskim pozwom" - napisał w oświadczeniu. Sam kandydat dotychczas nie odniósł się do sprawy.
Źródło: PAP