Najnowszy sondaż partyjny. Lider zanotował spadek

Sondażowe rekordy i jedno tąpnięcie. Dwa lata od zwycięstwa PiS [materiał "Faktów" TVN z 25.10.17]
Sondażowe rekordy i jedno tąpnięcie. Dwa lata od zwycięstwa PiS
Źródło: Fakty TVN

Gdyby wybory odbyły się na początku listopada, na PiS głosowałoby 45 procent badanych, którzy chcieli wziąć udział w wyborach (spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego sondażu); na drugim miejscu znalazła się PO, popierana przez 17 procent zdeklarowanych wyborców (wzrost o 1 punkt procentowy) - tak wynika z sondażu CBOS. Kukiz'15 otrzymałby 8 procent poparcia (bez zmian), a Nowoczesna - 5 procent (spadek o 1 punkt procentowy).

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Pozostałe ugrupowania nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu. "Pod kreską" znalazł się PSL mający wśród zdeklarowanych uczestników głosowania 4 procent zwolenników (wzrost o 1 punkt procentowy). Liczba sympatyków SLD sięgnęła 3 procent (również wzrost o 1 punkt procentowy). Na Partię Razem zamierza głosować 2 procent zdeklarowanych wyborców (bez zmian), a na partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego 1 procent (o 1 punkt procentowy mniej).

Listopadowy sondaż partyjny - partie z największym poparciem
Listopadowy sondaż partyjny - partie z największym poparciem

Wysoka frekwencja

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie listopada, udział w nich wzięłoby, według własnych deklaracji, prawie trzy czwarte dorosłych Polaków (72 procent). 16 procent zadeklarowało, że nie poszłoby do urn; 13 procent natomiast waha się w sprawie udziału w wyborach.

Centrum Badania Opinii Społecznej zwróciło uwagę, że deklarowana frekwencja w wyborach jest najwyższa, odkąd prowadzone są takie sondaże, czyli od 1991 roku.

Maksimum zostało osiągnięte

Listopadowe poparcie dla PiS jest niższe o 2 punkty procentowe od październikowego, ale nadal rządzące obecnie w Polsce ugrupowanie ma ciągle prawie trzykrotnie więcej sympatyków niż najgroźniejszy konkurent - stwierdza CBOS. Zaznacza też, że październikowy wynik Prawa i Sprawiedliwości - 47 procent - był osiągniętym maksimum w badaniach.

Notowania PO w porównaniu z październikiem wzrosły o 1 punkt procentowy. Odsetek zwolenników ruchu Kukiz'15 nie zmienił się od miesiąca, a deklaracje głosowania na Nowoczesną złożyło minimalnie mniej badanych niż w październiku - o 1 punkt procentowy. Spośród ugrupowań spod kreski notowania poprawiły od października o 1 punkt proc. PSL i SLD. Notowania Partii Razem nie zmieniły się, a partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego spadły o 1 punkt procentowy.

Skonkretyzowanego poglądu w kwestii, na które ugrupowanie oddać głos w wyborach nie miało 13 procent badanych (czyli o 1 punkt procentowy więcej niż poprzednio).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2–12 listopada 2017 roku na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: kc/sk / Źródło: PAP

Czytaj także: