TVN24 | Polska

Najnowszy sondaż partyjny

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24 z 12 września
Fakty TVNSondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24 z 12 września

PiS wygrywa w sondażu zrealizowanym dla "Gazety Wyborczej". Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby zagłosować 35 procent respondentów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z 24-procentowym poparciem. "Szykujący się pojedynek wyborczy między Jarosławem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem znów może politycznie pobudzić Polaków" - komentuje dziennik.

Pracownia Ipsos na zlecenie "GW" przepytywała Polaków od wtorku do czwartku. "Aż 65 procent uczestników sondażu zapowiada udział w wyborach, choć doświadczenia wyborcze każą prognozować raczej frekwencję około 50 procent. Choć w ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2019 roku, do urn poszło aż 61,7 procent uprawnionych. Szykujący się pojedynek wyborczy między Jarosławem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem znów może politycznie pobudzić Polaków" - pisze w komentarzu "Wyborcza".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Gazeta dodaje, że gdybyśmy teraz wybierali parlament, to PiS byłby zwycięzcą. Nadal jest najsilniejszą partią w Polsce, chce na nią głosować 35 procent pytanych. "To ciut lepszy wynik niż przed wakacjami, w kwietniu w badaniu Ipsos PiS miał 33 procent" - napisano.

Według sondażu dla GW na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 24 procent, na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni – 15 procent. "Te dwie ostatnie partie zamieniły się miejscami latem, po powrocie Donalda Tuska, wcześniej to partia Hołowni była lepsza" - zaznaczono.

Sondaż poparcia dla ugrupowań politycznychTVN24

"Wyborcza": poparcie dla PiS rośnie wraz z wiekiem

Według badania, na czwartym miejscu jest Konfederacja, z wynikiem 9 procent, wyprzedziła Lewicę Włodzimierza Czarzastego - 7 procent. Natomiast ludowcy znaleźli się pod wyborczym progiem – chciałoby na nich głosować zaledwie 4 procent badanych. "W naszym sondażu osobno pytaliśmy o Porozumienie Jarosława Gowina. Gowin niedawno stracił tekę wicepremiera, ale część jego ludzi została w rządzie PiS. Efekt? Teraz na jego ugrupowanie nikt by nie zagłosował" - napisano w gazecie.

Z badania przeprowadzonego dla gazety wynika, że "PiS tradycyjnie jest najsilniejszy wśród wyborców najstarszych, tu poparcie rośnie wraz z wiekiem". "Wśród wyborców najmłodszych na PiS deklaruje zagłosować 20 procent, a wśród tych powyżej 50. roku życia już 53. Ogromne poparcie Kaczyński ma w grupach z niskim wykształceniem (podstawowe i gimnazjalne) – 66 procent, a małe wśród tych z co najmniej licencjatem – 18 procent" - napisano.

Dodano, że wieś "w 43 procentach chciałaby głosować na Kaczyńskiego". "PSL zbiera tu zaledwie 3 procent poparcia, mniej niż Lewica, Konfederacja, Hołownia czy KO. W dużych miastach liderem jest KO z wynikiem 36 procent, PiS tu mógłby liczyć na 25 procent, Lewica – 13 procent, a Polska 2050 – 12 procent" - dodano.

Sondaż Ipsos zrealizowano metodą CATI w dniach 21-23 września na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości