"Nie sprowadzimy do Polski jednocześnie i w tym samym momencie 2 tys. uchodźców. Osoby te będą przyjmowane sukcesywnie i etapami" - zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w komunikacie o planowanych działaniach związanych z przyjęciem przez Polskę zadeklarowanej liczby uchodźców.
Według dotychczasowych unijnych ustaleń Polska zgodziła się, aby w czasie dwóch lat przyjąć dwa tysiące uchodźców. MSW informuje, że będą to głównie obywatele Syrii oraz Erytrei.
Uchodźcy będą przyjeżdżali do Polski w grupach liczących pomiędzy 100 a 200 osób. Łącznie Polska przyjmie 900 osób w ramach przesiedleń oraz 1100 w ramach relokacji.
"Przed przyjęciem uchodźców do naszego kraju do obozów znajdujących się w Libanie przyjedzie polska misja, która będzie odpowiadała za organizację przesiedleń. Natomiast oficerowie łącznikowi zorganizują pomoc uchodźcom, przebywającym na terenie Włoch i Grecji, objętym programem relokacji do Polski" - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Operacja od strony logistycznej
Pierwszych grup uchodźców można się w Polsce spodziewać w 2016 roku. Będą przyjeżdżać w małych grupach, aby - jak twierdzi MSW - "ułatwić tym osobom proces adaptacji do nowych warunków i asymilacji z polskim społeczeństwem".
Za procedurę uchodźczą będą odpowiedzialni urzędnicy z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Kwestie proceduralne mają być weryfikowane jeszcze przed przyjazdem uchodźców do Polski.
Uchodźcy wnioskujący o ochronę międzynarodową będą sprawdzani wieloetapowo i przez szereg instytucji oraz służb, w tym przez służby kraju, do którego uciekły, przez Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i państwo przyjmujące. W procesie weryfikacji uczestniczyć będą również funkcjonariusze Straży Granicznej.
Ministerstwo zapewnia, że o przyjęciu uchodźców decydować będzie wiele czynników, w tym względy bezpieczeństwa.
"Bezpieczeństwo państwa i obywateli Polski jest najważniejsze – dlatego osoby składające wnioski o status uchodźcy będą sprawdzane pod tym względem; w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie osoby te nie zostaną wpuszczone na teren Polski" - informuje MSW w komunikacie.
Co czeka uchodźców w Polsce?
Uchodźcy, którzy przyjadą do Polski trafią do otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W Polsce znajduje się dziś 12 takich ośrodków.
Po przyjeździe do naszego kraju uchodźcy zostaną objęci opieką medyczną, kursami informacyjnymi, ułatwiającymi proces adaptacji, nauką języka polskiego, a także szkoleniami zawodowymi. Najmłodsi będą podlegali obowiązkowi szkolnemu.
Po uzyskaniu statusu uchodźcy będą mogli złożyć wniosek o trwający rok tzw. indywidualny program integracyjny, który nadzorowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
"Zapewnienie schronienia uchodźcom w Polsce będzie finansowane ze środków UE – UE zwróci Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE - w Grecji i na terenie Włoch" - informuje MSW w komunikacie.
Autor: PM / Źródło: PAP