MON: ponad 57 miliardów złotych na obronność w 2022 roku

Źródło:
PAP
Ćwiczenia wojskowe 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej
Ćwiczenia wojskowe 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej TVN24
wideo 2/6
Ćwiczenia wojskowe 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej TVN24

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przedstawił w czwartek sejmowej komisji obrony projekt przyszłorocznego budżetu obronnego. Jak poinformował, w 2022 roku wydatki na wojsko mają wynieść ponad 57 miliardów złotych, a armia ma liczyć 124 tysiące żołnierzy, w tym 115 tysięcy żołnierzy zawodowych.

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek część projektu budżetu państwa na przyszły rok, dotyczącą wydatków na obronność. Za pozytywną opinią dla komisji finansów publicznych opowiedziało się 21 członków komisji, 13 było przeciw. Jak powiedział Wojciech Skurkiewicz, projekt został opracowany na poziomie 2,2 proc. PKB przewidywanego w 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wzrost wydatków na obronność i zwiększenie liczby żołnierzy

Wydatki obronne mają wynieść łącznie 57,783 mld zł, z tego 57,051 mld ma pochodzić z części obrona narodowa, na resztę złożą się m.in. Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, zasilany przez Agencję Mienia Wojskowego ze sprzedaży zbędnego majątku (27 mln zł), środki przeznaczane na naukę (250 mln zł) i fundusze z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (55 mln zł).

Największą część mają stanowić wydatki majątkowe ujęte w centralnych planach rzeczowych - 17,87 mld zł. Wydatki osobowe wyniosą 13,452 mld zł. Na utrzymanie i szkolenie wojsk przewidziano 9,3 mld zł, a na świadczenia pieniężne, w tym emerytury i renty - 10,1 mld zł. Łącznie na utrzymanie i szkolenie, w tym wydatki osobowe, zakup materiałów i wyposażenia, konserwację sprzętu, remonty budynków, energię, podatki, składki i opłacenie usług – przeznaczono blisko 25,9 mld zł.

Wojsko ma w przyszłym roku liczyć 124,5 tys. żołnierzy, w tym 115,5 tys. żołnierzy zawodowych, 8 tys. kandydatów na żołnierzy, Narodowe Siły Rezerwowe mają liczyć 1000 żołnierzy, terytorialną służbę wojskową ma pełnić 35 tys. ochotników. 2,8 tys. będą liczyć SKW i SWW, w służbie przygotowawczej ma się znaleźć 3,6 tys. żołnierzy. Żołnierzy rezerwy ma być ponad 2,7 tys. MON będzie zatrudniać 48,4 tys. pracowników cywilnych.

Zarzuty opozycji pod adresem MON

W dyskusji posłowie nawiązywali do zakupów uzbrojenia i sprzętu. - Obrona narodowa stała się obszarem realizacji politycznych celów obozu rządowego, z tego względu podejmowane są decyzje przypadkowe, wynikające z sytuacji, w jakiej znajduje się obóz rządowy, a nie z wieloletnich planów rozwoju sił zbrojnych czy planu modernizacji technicznej – zarzucił rządzącym Czesław Mroczek (KO). Wytknął też resortowi obrony narodowej zakupy bez procedur przetargowych i bez transferu technologii, jak w przypadku zakupu artylerii rakietowej HIMARS.

F-35 to myśliwiec piątej generacji. (Na nagraniu podniebne akrobacje F-35)
F-35 to myśliwiec piątej generacji

- Korespondencja mailowa najważniejszych osób w państwie pokazuje, że zakup F-35 był próbą ucieczki od czarnej serii awarii w lotnictwie wojskowym - zniszczenia kilku samolotów i śmigłowców, a nie zakupem zgodnym z procedurami. Minister nie zapoznał się z możliwymi ofertami – mówił Mroczek. Pytał także o wizję wojsk pancernych wobec remontów T-72, modernizacji Leopardów i "bardzo przypadkowy" zakup czołgów Abrams.

Były szef MON Antoni Macierewicz (PiS) powiedział, że zakup samolotu bojowego piątej generacji został zapowiedziany w 2017 roku zgodnie z rekomendacją Strategicznego Przeglądu Obronnego. Mroczkowi i poprzednim rządom zarzucił, że mimo planów i przygotowań nie były zdolne rozpocząć dostaw samobieżnych moździerzy i armatohaubic.

Polska podpisała umowę z USA na dostawę systemów rakietowych HIMARSU.S. Army

Przedstawiciele MON podkreślili, że zakup zestawów rakietowych HIMARS wprost od USA był skutkiem zbyt wysokich kosztów propozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej; zapewnili, że harmonogram dostaw nie jest zagrożony. Na pytania opozycji o opóźniający się program indywidualnego wyposażenia żołnierza Tytan i relatywnie niskie nakłady na ten cel odpowiadali, że jest to także kwestia prac badawczo-rozwojowych, a wojsko czeka na kolejne efekty ze strony przemysłu. Zapewnili także, że zakłady Rosomak w Siemianowicach mają wystarczającą liczbę podwozi transporterów, by rozpocząć produkcję wozów ze zdalnie sterowanymi wieżami.

PAP

Mniejsze fundusze na Wojska Obrony Terytorialnej

Zmniejszenie nakładów na wyposażenie i broń dla WOT (186 mln zł w przyszłym roku) - o co pytała Anna Maria Siarkowska (PiS) - wiceminister Skurkiewicz uzasadniał już dokonanymi inwestycjami w tę formację. Zaznaczył, że na początku środki były o wiele większe, ponieważ WOT tworzone były od zera. - Były zapowiedzi, że z upływem lat, kiedy brygady będą tworzone i wyposażane, wydatki będą o wiele niższe – zaznaczył. Dodał, że kwota na ten cel od dwóch lat maleje, "ale to nie znaczy, że WOT znikają z pola widzenia kierownictwa MON".

Siarkowska zestawiała budżet na zbrojenia WOT z dofinansowaniem nauki języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej (236 mln zł). Zgłosiła wniosek, by tę kwotę przesunąć do budżetu obronnego z przeznaczeniem na broń przeciwlotniczą i przeciwpancerną dla WOT. - Chętnie przyjmiemy każde środki, ale to jest poza obszarem wydatków obronnych – powiedział dyrektor departamentu budżetowego MON Paweł Bartczak. Przewodniczący komisji Michał Jach (PiS) postawił pytanie, czy propozycja została przygotowana lege artis. By to sprawdzić, Jach zarządził przerwę. Poprawka Siarkowskiej nie uzyskała poparcia.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z Piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z Piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

845 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrowano aktywność rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95 - podały ukraińskie media, powołując się na wpisy w kanałach monitorujących na Telegramie. Siły rosyjskie zrzuciły na Charków bombę lotniczą. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Na konferencji pokojowej w Szwajcarii zawarto porozumienie w trzech ważnych dla Ukrainy kwestiach. Polska przegrała na Euro z Holandią. Nie żyje chłopiec, który wpadł pod kosiarkę. Od poniedziałku rusza monitoring recept na opiody. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 17 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, Reuters

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Nicolas Sarkozy, były prezydent Francji, w wywiadzie dla tygodnika "Journal du Dimanche", przyznał, że rozwiązanie parlamentu przez Emmanuela Macrona jest ryzykowne. W jego opinii lider Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella nie ma doświadczenia w rządzeniu.

Sarkozy przestrzega Macrona przed chaosem w kraju

Sarkozy przestrzega Macrona przed chaosem w kraju

Źródło:
PAP

Strzelanina niedaleko Austin, w stanie Teksas. Doszło do niej podczas obchodów święta Juneteenth, upamiętniającego ostateczne zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dwie osoby zginęły, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych.

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Syn prezydenta Serbii Danilo Vuczić uczestniczył w bójce serbskich kibiców z albańskimi, do której doszło przed niedzielnym meczem mistrzostw Europy pomiędzy Serbią i Anglią w Gelsenkirchen.

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 17.06 przyniesie opady deszczu na dużym obszarze Polski. W niektórych regionach wystąpią również burze, podczas których będzie obficie padać. Temperatura osiągnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl